Yüksek Tansiyon Nasıl Düşürülür | 7 Altın Öneri

hipertansiyon-nedir-nasil-düser

yuksek-tansiyon-nasil-dusurulur

Yüksek tansiyon neden olur? Yüksek tansiyon nasıl düşürülür? Yüksek tansiyon belirtileri nelerdir? Bu sorular yüksek tansiyon hastası olan çokca kişi tarafından sık sık sorulmakta.

Yüksek Tansiyon Nedir? Hipertansiyon Nedir?

Damarlarımızın içerisinde bulunan kanın damarlaırn duvarlarına yaptığı yüksek basınca hipertansiyon denir. Bu olay uzun sürede damar duvarlarında hasara yol açar. Hipertansiyon sebebiyle organları besleyen damarlarda tıkanma veya yırtılma meydana gelebilir. Bu sebeple organa yeteri kadar kan gitmez ve organ yetmezliği görülebilir.

Hipertansiyon için “sessiz katil”, “sessiz düşman” gibi benzetmeler kullanılır. Bunun sebebi uzun süre belirti vermeden organlarınıza zarar vermesi hatta insanı ölüme götürmesidir. Ülkemizde yaşanan kalp krizlerinin bir çoğunun ana nedeni yüksek tansiyondur.

Kan basıncı iki sayı ile ölçülür. Büyük tansiyon (sistolik) ideal olarak 120’nin altında kalmalıdır. Küçük tansiyon (diyastolik) ise 80’in altında olmalı.

Hipertansiyon Tedavisi – Yüksek Tansiyon Nasıl Düşürülür?

1. Arkadaşlarınızla ve Ailenizle Kaliteli Vakit Geçirin
Stres kan basıncında çok önemlidir. Bu nedenle ailenizle veya arkadaşlarınızla rahatlatıcı vakit geçirmek, kalp problemleri riskini azaltmanın harika bir yoludur.
2. Egzersiz
Biraz hareket kalp sağlığını da korur. Fiziksel olarak daha aktif olduğunuzda, kalbin kan pompalaması için fazla çalışması gerekmez. Şöyle ki spor yapmayan bir kişide kalbin 3 atışta pompaladığı kanı spor yapan bir kişinin kalbi tek atışta pompalayabiliyor. Buda kalbin daha az yorulmasını sağlıyor. Ayrıca egzersiz  için illaki profesyonel bir sporcu olmanıza gerek yok. Düzenli olarak yarım saat yürüme veya yarım saat yüzme sizin sağlığınız için çok iyi gelecektir. Araştırmacılar, haftanın dört veya beş günü egzersiz yapmanın kalbin sağlıklı kalmasına yardımcı olacağını söylüyorlar.
Egzersiz sadece yüksek tansiyon için değil tüm hastalıklar için önerilir. Örneğin kolestrolunuz var yada hipertansiyonunuz. Doktorunuza ne yapmanız gerektiğini sorun. Size sıralıyacağı yapılacaklar listesinde kesinlikle egzersiz olacaktır. Bu yüzden egzersizi kesinlikle hayatımıza katmalıyız.
3. Alkol Tüketimi
Alkol tüketmeniz geçici olarak kan basıncınızı artırabilir ve uzun vadede kan basıncı sorunlarına neden olabilir. Bazı araştırmalar, ılımlı bir içki içmenin – özellikle de şarap – biraz daha düşük kan basıncına yardımcı olabileceğini ve ayrıca bir kişinin şeker hastalığı geliştirme riskini azaltabileceğini öne sürüyor ancak araştırmacılar bu konu hakkında tartışmaya devam etmekte. Ancak fazla alkol tükeminin zararlı olduğu araştırmacıların hemfikir olduğu bir konu.
4. Fazla Kilolarınızdan Kurtulun
Fazla kilolar kalp ritmini etkiler ve bu sağlığınız için zararladır. Kalbin ideal kilolarda daha düzenli çalıştığı bildirikmekte. Aşırı kilolu kişilerde görülen damar tıkanıklığı oranı normal kilolu insanlara göre çok çok daha fazla. Beslenmeye dikkat etme ve düzenli egzersiz sizi ideal kilonuza getirecektir.
5. Hayatınızdan Tuzu Atın ve Daha Fazla Meyve Sebze Tüketin
Düşük sodyumlu ve yüksek potasyumlu gıdalar kalp sağlığı için mükemmel seçeneklerdir. Hayatınızdan tuzu çıkartamıyorsanız dahi daha az tuz yemeniz bile sağlığınız için fark yaratabilir. Bunun yanında, muz ya da avokado gibi daha taze meyve ve sebzeler yemeniz, kalbinize çok iyi gelecektir. Ayrıca sarımsağında yüksek tansiyon için ayrı bir önemi vardır. Çokca hekim tarafından yüksek tansiyon için sarımsak tüketimi tavsiye edilir.
6. Daha Az Stres
Stresimizi kontrol altına almamız gerekmekte. Elbette yaşamımızdaa canımızı sıkacak olaylar olacak ancak vereceğiz tepki bizim elimizde. Çevrenize bir bakın. Herkesin dertli olduğunu göreceksiniz. Ancak birinin derdi bir aile bireyinin vefatı diğerinin ki kuaförünün saçını istediği gibi kesememesi. Tabi dertleri kıyaslamak çok doğru değil ancak çoğu insan büyük dertler yaşamadığı için küçük dertleri kendine büyük sorun ediyor. Buda uzun vadede insan sağlığını bozuyor. Stresle başa çıkmanın bir yoluda hayatınızı düzene sokmaktır. Egzersiz yaparak kendimizi mutlu olacağımız alanlara iterek stresle başa çıkabilir.
7. Yüksek Tansiyon Nasıl Düşürülür Sorusuna Verilecek Cevabın En Belirgini: Sigarayı Bırakmak
Sigara içenlerin içe çektiği nikotin, kan basıncında artışa neden oluyor. Bu geçici olsa da uzun vadede, kan damarlarında daha uzun süreli sorunlara neden olabilir. Tütün içerisindeki kimyasallar arterlerin daralmasına ve duvarlarının astarlarına zarar vermesine neden olabilir, bu da kan basıncında bir artışa neden olur. Amerikan Akciğer Derneği, sigarayı bırakan kişilerin,  iradeleri davranmaları durumunda her geçen gün kalp krizi olma riskinden uzaklaştığını söyledi.
Yüksek tansiyona iyi gelen kombu çayını duydunuz mu? Sitemizde bulunan “Kombu Çayı ile Şifa Bulun” yazımızı okumak için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir