Yenilenebilir Enerji – Amerika’da Güneş Enerjisi Sektörü istihdam Artırıyor

gunes-enerjisi-panel-elektrik-uretmek

yenilenebilir-enerji-kaynaklari-istihdam-bitikpil

Yenilenebilir Enerji ve İstihdam – Güneş Enerjisi Amerika’da Daha Fazla İstihdam Yaratıyor

Güneş enerjisi, sadece emisyonları azaltmaya veya iklim değişikliğinin yavaşlamasına yardımcı olan bir araç değil. Aynı zamanda bir istihdam kapısı. Solar Vakfı tarafından yayınlanan en son Ulusal Güneş İşleri Nüfus Sayımı’na göre, solar endüstri ABD’deki diğer sektörlerden daha fazla istihdam yaratıyor.

Nüfus sayımına göre, güneş enerjisi Amerika Birleşik Devletleri’ndeki genel ekonomiden 17 kat daha hızlı iş imkânı sağlıyor. 2010’da bu alanda çalışan yalnızca 93.000 iş vardı. Sektör büyük bir artış görmüş ve altı yıl sonra 260.077 kişiyi istihdam etmiştir. Bu, 2016 yılında işe giren her 50 kişiden birinin bu sektörde olduğunu gösteriyor. İlerleyen zamanlarda bu oranın artış göstereceğine kesin gözüyle bakılıyor.

Azalan Fosil Yakıtlar ve Yenilenebilir Enerji Kaynakları İş Alanları

Güneş enerjisi endüstrisindeki bu büyüme, fosil yakıt endüstrisi azalmasıyla gerçekleşiyor. Örneğin, Birleşik Krallık kömürün enerjisinin önemli bir yüzdesini üretmekteydi. Ancak artık kömür olarak yenilenebilir kaynaklardan iki kat daha fazla elektrik üretiyor. Bir diğer örnekte Almanya. Almanya, Yılbaşında Yenilenebilir Enerji Üretimi Fazla Olunca Kullanıcılara Ücret Ödedi yazımızı incelemek istiyorsanız bağlantıya tıklayabilirsiniz. Tersine, ABD Başkanı Trump, kömür endüstrisinde sadece bir gelecek olduğunu değil, önemli miktarda iş yaratılmasını da sağlayacağına söz verdi.

Başkan, geçtiğimiz günlerde, yenilenebilir sektörü engelleme ve fosil yakıtlar için yer açma planlarının bir parçası olarak, ithal güneş pillerine yüzde 30 oranında bir tarife getirtti. Yeni önlemin güneş enerjisi sektörünü etkileceği beklense de, uzmanlara göre kömürün gelecekte yeri yok. Uzmanlara göre dünyanın geleceği yapay zeka ve yenilebilir enerji.

Genel olarak bu en son nüfus sayımı ve şu anda endüstriyi yönlendiren patlayıcı yenilik, ABD’de güneş enerjisine yatırım yapma konusunu güçlendiriyor. Ancak önümüzdeki yıllarda yenilenebilir teknolojiyi baltalıyacak devlet politikalarının bu olumlu trend üzerinde gölge oluşturacağı inkar edilemez.

is-ilanlari-elektrik-uretmek

yenilenebilir-enerji-kaynaklari-istihdam

Bu yazı ilk olarak Futurism tarafından yayınlandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir