Yapay Zekanın Yararları | Yapay Zekanın Kullanım Alanları

Quisque lorem tortor fringilla sed, vestibulum id, eleifend justo vella ipsum dolor lacus, suscipit adipiscing. Cum sociis natoque penatibus et ultrices volutpat.

Yapay zeka, makinelerin insanlar gibi işlevsellik görmesini sağlamaya çalışan bir alandır. İnsanoğlu daha önce kuşlardan etkilenip uçakları balıklardan etkilenip deniz araçlarını yapmıştı ve bu sefer etkilendikleri şey beynimiz. İşte yapay zeka da genellikle insan zekâsının karakteristiğini alıp, yazılım olarak bir makinede uygulanmasıdır. Peki yapay zekanın yararları nelerdir? Nerelerde kullanılır?

Yapay zekayı diğer sistemlerden ayıran en büyük özellik: Öğrenme ve öğrendiğini geliştirebilme

Daha önce bilgisayarımızda kullandığımız programları hatırlayın şimdiye kadar siz ne talep etmişseniz sadece onu yapmakla yetindiler. Siz müzik açtınız hoparlörden ses verdiler yazdır dediniz yazıcıdan size çıktı verdiler. Ya da bir Cnc tezgahını düşünelim. Siz ne yazdı iseniz makine size onu verdi. İşte yapay zekayı bu sistemlerden ayıran en büyük özellik onun gördüklerini yaptıklarını öğrenmesi. Şöyle ki bazı siteler de bir işlem yaptığınız da ben robot değilim diyerek sizin bot olmadığınızı kesinleştirmek için sizden bir kaç geri bildirim isterler. Eğlence amaçlı bu işlemi bir robota gösteriyorlar ve robot bu işlemi geçiyor.

Aslında yapay zekanın kullanılmayacağı pek bir meslek alanı yok. Bu yüzden hem yeni meslekler ortaya çıkabilir hem de bazı mesleklerin sonu gelebilir. Örneğin şuan şirketleri de insan kaynakları bölümüne çok önem verilmekte ancak ileri de bu iş tamamiyle yapay zeka ürünlerine bırakılabilir. Geçtiğimiz yıl bir robot ile bir şirket çalışanı karşılıklı sohbete tutuştu. Sohbette robot sürekli sorularak soracak şirket çalışanı hakkında bilgiler almaya çalıştı ve sohbet sonunda çalışanın kişiliğinden nasıl bir hayat sürdüğüne dair bir çok alanda doğru tahminler de bulundu.

Askeri alanlarda da yapay zeka şuan aktif olarak kullanılmakta. Bazı ülkeler ileri de askeri birlikleri bile yapay zekadan kurmak istemekte. Bunun bir çok avantajı olacaktır. Şöyle ki bir robotun 3-5 nöbeti tutmasında bir sakınca olmayacaktır ama insan için o saatler gerçekten düşmanla olduğu kadar uyku ile de mücadele edilecek saatlerdir. Yada eğitimsiz bir asker iyi nişan almadığı sürece kolaylıkla bir düşmanı elinden kaçırabilir ancak şuan ki yapay zeka ürünleri de hareketli nesnelere bile odaklanarak kolaylıkla onların hakkından gelebilmekte. Geçtiğimiz günler de izlediğim bir program da söyleşi içerisinde geçmiş bir cümleyi paylaşmak isterim;

“Askeri alanda geliştirilmiş yapay zeka ürünleri kesinlikle insanlardan çok daha verimli olacaktır ve orduların gücüne güç katacaktır ancak şuan bir ürünün maliyeti ve güvenliği bir insanın hayatından daha pahalı.”

Tüm bunlardan sonra yapay zekanın hayatımıza sonuna kadar gireceği o kadar belli ki şuan bir çok ülke bu cihazlara vatandaşlık bile vermekte. Örnek: Suudi Arabistan geçtiğimiz günlerde törenle robot Sophia’ ya vatandaşlık verdi.

Yapay Zekanın Yararları:

  • Hata şansı olasılığı harici bir korsan yazılım ile müdahale edilmediği sürece sıfıra yakındır. İnsanlar şimdiden bir robotun hastaneler de kullanılarak çok daha verimli ameliyatlar geçirileceğini düşünmekte.
  • İnsanların giremeyeceği havasız ortamlara aşırı soğuk sıcak ortamlara yani insanların hayatlarını devam ettiremeyeceği mekanlara yapay zeka ürünleri çok daha kolay girebilmekte. Yakın gelecekte itfaiye erlerinin yardımcıları haline gelmeleri hiç sürpriz olmaz. Yada ülkemizde çok can vermediğimiz madencilik işinde neden kullanılmasın.
  • Firmalar için mükemmel bir çalışan olabilirler. Yorulmayacaklar unutmayacaklar uyumayacaklar buda üretimin ham madde el verdiği sürece tavan yapması demek.

Sürüsücüz araçlarla ilgili yazımızı okumak için tıklayın.

Yapay Zekanın Zararları:

  • Güvenliği son derece iyi olmalı aksi taktir de bilim kurgu filmlerinin gerçek olması kaçınılmaz ve insanlara, çevrelerine zarar veren makineler görebiliriz.
  • Bakım ve onarımları şuan için yüksek meblağlar tutar. Kodlarda oluşan hataların düzelmesi zaman kaybı oluşturur.
  • İnsanlar yapaylıktan hoşnut olmayabilir çünkü onların duyguları olmayacak sadece işlerini yapacaklar. Örneğin Hitachi firmasının üretmiş olduğu hastane robotları. Siz soru sorduğunuz da size sadece cevap verecek ama sizi anlamayacak bir insan sıcaklığı vermeyecek. (İnsanlarında ne kadar sıcak olduğu tartışmaya açık)
  • İnsanlar yaratıcı insanlardır ve bu robotların şuan için en büyük eksikliği gözükmekte. Her ne kadar Sony nin üretmiş olduğu yapay zeka ürünü bir müzik bestelemiş olsa da bu alan da insanların çok gerisinde kalacağını düşünmekteyiz. Örneğin 3 boyutlu bir çizim yapılacak. Yapay zeka gördüğünü veya ona öğretileni çizebilir ama insan hayal edebilir görmediği bilmediği mekanları hayalinde canlandırarak bunu çizime yansıtabilir.

Son olarak robotlarla ilgili bir çok senaryo yazılıyor. İşte onlarda merhamet olmayacak acıma olmayacak gibi. Şimdi düşünelim her yıl milyonlarca masun insanı öldüren kişiler de merhamet var da ne oluyor bunları da sorgulamak gerek.

Elbette korkutucu senaryolar da kesinlikle olmaz demiyoruz. Ülkemiz insanlarına komedyen Cem Yılmaz’ın öğrettiği bir cümle var. “Benim şarja taktığım bir cihaz bana nasıl hükmedebilir.” Peki ya o cihaz şarj ünitesine kendisi gidiyor veya başka yollarla kendisini şarj edebiliyorsa…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir