Virüs Nedir? Virüs Çeşitleri Nelerdir? En Tehlikeli Virüsler

bitikpil-virus-temizleme

virus-cesitleri-en-tehlikeli-virusler

Virüs Nedir?

Kullanmış olduğunuz cihazın sizin onayınız dışında işlem yapmasıdır. Buna çoğunlukla kullanıcının kendisi sebep olur. Virüsler telefon veya bilgisayarınızda ki yazılımın bütünlüğünü, erişilebilirliğini ve gizliliğini tehdit eden zararlı kod parçaları veya yazılımlardır. Bazı virüsler kendi kendine çoğalıp diğer dosya ve uygulamalara hatta diğer bilgisayarlara dahi bulaşabilirler. Bunu insan sağlığı ile de ilişkilendirebiliriz. Şöyle ki hepimiz bir şekilde hasta oluyoruz ve mikroplar hücrelerimizle etkileşime geçer. Sadece bizi hasta etmekle de kalmaz etkileşimde bulunduğumuz insanlara da bizden hastalık geçer.

Virüsler birçok yolla cihazımıza musallat olabilir. Bunlardan biri de e-posta ile bulaşmadır. En son şahit olduğum e-posta virüsü geçtiğimiz günler sıkça duyduğumuz wannacry virüsüydü. Bu nedenle e-posta eklerini açmadan önce mesajın kimden geldiğine mutlaka bakın. Beklemediğiniz bir e-posta dosyası ise o e-postanın eklerini açmayın. Bu e-postalar çoğu zaman komik resimler veya insanda merak uyandıracak ses ve video dosyaları halinde oluyor.

Virüs bulaşmasının bir diğer yolu da internet üzerinden yapılan indirmelerdir. Birçok yazılım içerisinde kötü kodlar barındırmakta. Siz de bu dosyaları indirip açtığınızda o virüsün bilgisayara yayılmasına izin veriyorsunuz. Bu sebeple indirme yaptığınız sitelere ve uygulamalara dikkat etmenizde fayda var. İndirmek istediğiniz uygulamaları da uygulamayı yapan şirketin kendi sitesinden indirmeniz sizin için daha iyi olacaktır.

Virüslerin en çok yayılma şeklide depolama aygıtlarıdır. İnternet kafelerde ve okullarda ki bilgisayarlarda çokça virüs olmasının sebebi budur. Çünkü sabit bir kullanıcı yoktur ve bir çok kişi şahsına ait hafıza kartını veya usb belleğini o bilgisayarlara takmaktadır. Sizde daha sonra kendi temiz aygıtınızı bilgisayara takarsınız ve o virüs artık sizin aygıtınıza da geçer. Bir anti virüs yazılımı o zararlı yazılımı bulasıya kadar bu yayılma sürekli devam eder.

Virüsten Korunmak İçin Neler Yapılmalı?

Cihazlarımızda virüs olmasını istemiyorsak öncelikle güvenlik güncelleştirmelerini elinizden geldiği kadar yapmalısınız. İndirdiğimiz dosyaların güvenliğine dikkat etmelisiniz. Güvendiğiniz bir anti virüs programı ile cihazlarınızı sürekli koruma halinde bırakabilirsiniz. Bazı aralıklarla sistem geri yükleme noktası oluşturmanız sizin için faydalıdır. Yüksek öneme sahip verilerini elinizden geldiği kadar yedeklemelisiniz. Evet, silinen dosyaları geri getirme programları mevcut ancak wannacry gibi üst düzey virüsler için bu geçerli değildir. Çünkü verilerinizin uzantıları dâhil birçok bilgilerini değiştirir. Yani siz o dosyaları geri getirseniz dahi o veri bozuk olacaktır.

Bilgisayarınıza virüs bulaşmışsa, virüsün türü ve bilgisayarınıza bulaşmak için kullandığı yöntem, virüsü temizlemek ve daha fazla bulaşmasını önlemek kadar önemlidir. Bilgisayar virüsleri yayılma yöntemine, yapısına ve amacına göre sınıflandırılırlar.

Virüs Çeşitleri Nelerdir?

1-Malware Nedir?

Kütücül yazılım olarak da bilinen malware, bilgisayar sistemlerine zarar vermek bilgi çalmak ve kullanıcıları rahat etmek için geliştirilen bir tip yazılımdır. Önlem alınmamış bilgisayarlarda fazlasıyla bulunan malware bazen basit kodlar halinde bazen de yazılım içerisinde gelebilirler. Malwareler hemen hemen her programlama veya betik (script) dili ile yazılabilmekte ve birçok farklı dosya türü içinde taşınabilmektedirler.

Malware Nasıl Temizlenir?

https://www.malwarebytes.com/mwb-download/

Download Free butonuna tıklayarak ücretsiz versiyonu indirebilirsiniz. Cihazımızda ki Malware virüsleri silmek için ücretsiz sürüm yeterlidir. 

2-Worms (Solucan) Nedir?

Virüslerin bir alt sınıfıdır. Kendini bir aygıttan diğerine kopyalayan üstelik bunu da otomatik yapan virüslerdir. Sistemde kendi kendine ilerleyebilir ve kendilerini çoğaltabilirler. Bir solucan e-posta adresinizde ki kişilere kendinin bir kopyasını gönderebilir ve o e-posta ile etkileşime geçen kişilerde de kendini yayar. Bu işlem ağ trafiğini ve internetin tümünü yavaşlatabilir.

3-Trojen Horses (Truva Atı) Nedir?

Zararlı kod içeren yazılımlardır. İsmi Truva atı efsanesinden türetilmiştir. Çünkü bu yazılımda faydalı bir program gibi gözükerek sisteminizde çalışır ancak arka planda zarar verir. Bunu şöyle yapar; bilgisayarınıza egemen olmak isteyen bir bilgisayar korsanına sizden habersiz bilgi aktarır. İnternet üzerinden indirilmiş ne olduğu belirsiz uygulamalar genelde bu şekilde çalışır. Örneğin ücretsiz müzik indirme programı gibi bir ifade sonrasında kullanıcı müzik indirme ümidiyle o programı indirip aktif hale getirir ve Truva atı devreye girer.

Truva atı, bilgisayarınızı uzaktan erişime açabilir, verilerini bozabilir, güvenlik uygulamanızı devre dışı bırakabilir, internet erişimine zarar verebilir ve elektronik posta gönderebilir.

4-Macro (Makro) Virüsü Nedir?

Makro virüsü, genel işlemleri gerçekleştirmek için programlar tarafından kullanılan bir komut seti olan makroları değiştiren veya bunların yerini alan bir bilgisayar virüsüdür. Örneğin, bir programda bir butonun işini yapabilmesi için bir makro gerekir. Ancak makro virüsü bu makroyu değiştirir ve siz butona bastığınızda o buton işlevini yapmak yerine virüsü aktif eder. Makro virüsleri sıklıkla belgelere yerleştirilmiş olarak bulunur veya kelime işleme programlarına kötü amaçlı kod şeklinde eklenir. Virüs bulaşan bir makro çalıştırılıp bir dizi komut gerçekleştirdiği zamana kadar fark edilmesi zordur. Bir makro virüsü, yararlı gibi görünebilmesi ve kullanıcıların kötü etkilerini hemen fark edememesi göz önüne alındığında Truva atı virüsüne benzer. Ancak, Truva atlarından farklı olarak makro virüsleri kendilerini çoğaltabilir ve diğer bilgisayarlara bulaşabilir. Buna Windows ve mac bilgisayarlar da dâhildir.

5-Logic Bomb (Mantık Bombası) Virüsü Nedir?

Mantık Bombaları, bilgisayarınızda kullandığınız bir uygulamanın içerisine yerleştirilen virüslerdir. Patlamaları için bazı şartların oluşması gerekir. O şartlar oluşmadan herhangi bir zarar veremezler. Aktif olan mantık bombaları, bilgisayarınızda bulunan tüm dosyaları ve bilgileri silebilir ve bilgisayarınızı kullanılamaz hale getirebilir.

6-Exploit (Sömürme) Nedir?

İşletim Sistemleri ve bazı programların açıklarını bulup bu açıkları kötüye kullanma yöntemine “exploit” deniliyor. Yapılab bu işlem sonunda sistem şifreleri görülebilir, sistemler hakkında bilgiler elde edile bilinir. Exploitler sisteme dışarıdan kod gönderir ve bu sayede kullanıcılar sistemin normal çalıştığını düşünürler.

7-Spyware (Casus) Nedir?

Casus virüsler sınıfına girer. Amacı bilgisayara zarar vermek değil bilgi çalmaktır. Spyware virüsleri arka planda başka bir uygulamaya kamufle edilmiş şekilde de olabilirler. Spyware virüsleri sadece gereksiz bilgileri almaz sizin için önemi büyük olan e-posta ve sosyal medya hesaplarınızı daha da fazlası kredi kartı bilgilerinizi dahi ele geçirebilirler. Arka planda sürekli çalıştığı için bilgisayarınız da performans olarak düşüşte görülecektir.

8-Trap doors (Tuzak Kapanları) Nedir?

Bir uygulamayı geliştiren kişinin yazılımın içerisine gizli bir şekilde virüs entegre etmesidir. Bu uygulamayı çalıştıran bilgisayarlar artık o uygulamayı geliştiren kişinin kontrolüne geçebilir. Bu sebeple güvenilir uygulamalar kullanmaya özen gösterilmelidir.

9-Adware (Reklam) Nedir?

Hepimizin mutlaka gördüğü bir virüstür. Bu virüs sadece kullanıcı ile ilgili bilgileri kullanmaz aynı zamanda kullanmış olduğunuz web tarayıcınızın ayarlarını da bozabilir. Eğer internete girmek için kullandığınız programın giriş sayfası istemediğiniz bir internet sitesiyse ve sizin bunu düzeltmenize uygulama izin vermiyorsa sistemine adware virüsü bulaşmıştır.

10-Keylogger (Tuş-kayıt) Nedir?

Keylogger, kısacası bilgisayarınızın klavyesinde kullanmış olduğunuz tuşların başkaları tarafından görülmesidir. İşte keylogger kendini hiç belli etmeden sistemde çalışır ve kaydettiği berileri bilgisayar korsanlarına gönderir. Bu sayede kredi kartı bilgileri, sosyal medya hesapları, oyun hesapları ele geçirilmiş olur. Bu sebeple bazı bankalar online işlemlerinde klavye ile giriş yaptırmaz ve sizi ekran klavyesi ile işlem yapmaya zorlar.

11-Rootkit (Kök kullanıcı takımı) Nedir?

Rootkit bilgisayara bulaştığında çalıştan işlemler arasında kendisini gizler. Kötü niyetli kişilere bilgisayarın tam hakimiyetini verir ve bunun tespit edilmesi çok zordur. Aslında amacı sistemi yavaşlatmak veya sistem üzerinde yayılmak değildir. Burada amaç sadece sizin cihazınızı kullanmaktır. Yani siz farkında olmadan kötü niyetli sitelere girilebilir, bilgisayarınız siber saldırılarda kullanılabilir. Günümüzde gelişen teknoloji ile siber saldırılarda artık sadece telefon bilgisayar kullanılmıyor. İnternete bağlı olan her cihaz rootkit ile ele geçirilip siber saldırılarda kullanıla biliniyor. Buna internete bağlı bir televizyon veya buzdolabı bile dâhildir. Üstelik bu zararlı yazılımlar işletim sisteminin derinliklerinde bulunduğu için birçok anti virüs programı da bu kötü yazılımı virüs olarak görmez.

Rootkit yazılımlar genelde crack, key veya kopya yazılım kullanımı ile bulaşırlar. Zararlı sitelerden indirilen yazılımların çoğunda bu tür rootkit yazılımlar mevcuttur. Yani belirli bir ücreti olan programı crack dosyaları ile ücretsiz kullanabilirsiniz ancak bu bilgisayarınızın bilgisyar korsanları tarafından kullanmasına imkân tanıyabilir.

12-Backdoor (Arka kapı) Nedir?

Backdoor, bir sisteme dışarıdan sızılabilmesi için o sistemde açık oluşturma işlemidir. Genellikle bazı portları açarak kendi üreticisinin ve/veya başka bir yazılımın sisteme sızmasını sağlayan yazılımlardır.

13-Browser Hijacking (Tarayıcı ele geçirme) Nedir?

Browser hijacking, asıl amacı reklam gelirlerini artırmak olan bir virüstür. Bu virüs sayesinde web tarayıcınızın giriş sayfası bir siteye bağlanabilir. Sadece giriş sayfası da değil tarayıcınızda yapmış olduğunuz her tık sizi anlamsız bir siteye yönlendirebilir. Bu şekilde o site sahibi de sitesine daha çok trafik alır ve sitede bulunan reklamlara daha çok kişinin tıklamasını bekler.

14-Blended Threat (Karma Tehdit) Nedir?

Bilgisayar güvenliğinde, virüslerin, solucanların, Truva atlarının ve zararlı kodların birlikteliğiyle başlatılan, yayılan ve sürdürülen saldırı. Karma tehditler birçok yerden saldırır, hızla yayılır, zararı çok olabilir ve sistemin zaaf noktalarının çoğundan yararlanır.

15-MBR virüsü Nedir?

MBR virüsü bilgisayar hafızasına yerleşir ve kendini bir depolama aygıtının bölümleme tablolarının ya da işletim sistemi yükleme programlarının bulunduğu ilk sektörüne (Master boot record) kopyalar. MBR virüsü normal dosyalar yerine depolama aygıtının belli bir bölümüne bulaşır. En kolay kaldırma yöntemi MBR alanının temizlenmesidir.

16-Boot sektör virüsü Nedir?

Boot sektör virüsü, hard disklerin boot sektörüne yerleşir. Ayrıca yapısı itibariyle bilgisayar hafızasına da yerleşebilir. Bilgisayar açılır açılmaz boot sektöründeki virüs hafızaya yerleşir. Bu tarz virüsleri temizlemesi oldukça zordur.

17-Multipartite (çok bölümlü virüs) Nedir?

Boot ve dosya / program virüslerinin melezi olarak tanımlanabilir. Program dosyalarına bulaşır ve program açıldığında boot kayıtlarına yerleşir. Bilgisayarın bir dahaki açılışında hafızaya yerleşir ve oradan diskteki diğer programlara da yayılır.

18-Polymorphic virüs Nedir?

Her bulaşmada kendini değiştirmektedir. Virüs programları bu virüsü önleyebilmek için tahmin yürütme yoluna dayalı teknolojiler kullanıyorlar. Yani tehlikeli sayılabilecek virüslerdendir.

19-Tracking Cookie Nedir?

Cookie yani çerezler internette gezdiğiniz siteler vb. ile ilgili veri barındıran basit metin dosyalarıdır ve bilgisayarınızda çerez (cookies) klasöründe bulunurlar. Pek çok site de ziyaretçileri hakkında bilgi almak için çerezleri kullanırlar. Örneğin bir sitede ankette oy kullandığınız ve her kullanıcının bir oy kullanma hakkı var. Bu web sitesi çerez bilgilerinizi kontrol ederek sizin ikinci defa oy kullanmanıza engel olabilir. Ancak çerezleri kötü niyetli kişiler de kullanabilir. Tracking cookie adı verilen bu çerez türü bulaştığı bilgisayarda internette yapılan tüm işlemlerin, gezilen sayfaların kaydını tutar. Hackerlar bu şekilde kredi kartı ve banka hesap bilgilerine ulaşabilirler.

20-Spam (Yığın mesaj) Nedir?

internet üzerinde aynı mesajın yüksek sayıdaki kopyasının, bu tip bir mesajı alma talebinde bulunmamış kişilere gönderilmesi işlemine spam denir.

Spam hakkında önemli bir nokta, bir iletinin spam olarak nitelendirmek için kullanılacak ölçütün iletinin içeriği ile hiç alakalı olmamasıdır. Herkesin üzerinde hemfikir olduğu, önemli bir toplumsal duyarlılığa sahip bir konu hakkında görüş bildirmek için kitlesel olarak gönderilen bir iletide aslında spam olarak nitelendirilebilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir