Usb ile Format Atma | Windows 10 Kurulum | Bitik Pil

bitik-pil-usb-boot-etme

usb-ile-format-atma

Günümüzde CD ve DVD’lerin fazla kullanılmaması her alanda bizi usb kullanımına sevk ediyor. Kimi zamanda buna mecbur kalıyoruz çünkü birçok bilgisayarda CD-DVD girişi olmuyor veya olsa da bozuk olabiliyor. Bu sebeple bu yazımızda usb ile format atma işlemiyle Windows 10 kurulumu yapacağız.

Usb ile Format Atma İşlemi İçin Gerekli Donanım ve Yazılım:

1-Windows 10 iso dosyası. (32bit için: Windows 10 32bit) – (64bit için: Windows 10 64bit)

Not: Bilgisayarınızın ram’i 4 GB altında ise Windows 10 32bit sürümünü, 4 GB üstünde ise Windows 10 64bit sürümünü indirin.

2-En az 4 GB usb bellek. Elinizde farklı bir Windows 10 iso dosyası varsa o 4 GB’dan fazla olabilir. O zaman 8 GB usb kullanmanız gerekir.

3-Usb boot etmek amacıyla rufus veya iso to usb tarzı bir yazılım. Biz rufus programı ile boot edeceğiz.

Rufus

Vermiş olduğum linkten rufusu alabilirsiniz. Uygulama portable yani kurulum gerektirmez rar içinde ki uygulamayı çalıştırarak rufusu açabilirsiniz.

Usb ile Format Atma

1-İso Dosyasını Boot Etme. Rufus uygulamasını açıyoruz.

bitik-pil-veri-kurtarma

Tüm bu işlemlerden sonra başlat butonuna tıklayın ve işlemin bitmesi için bekleyin. Artık usb belleğiniz format atma işlemi için hazır.

2- Bilgisayarımızda ki önemli verileri yedekledikten sonra format işlemine başlıyoruz. Hazırladığımız usb belleği bilgisayara takın ve bilgisayarı yeniden başlatın. Bilgisayar tamamen açılmadan F12 hızlı boot özelliği açık ise F12 tuşuna sürekli basın ve usb belleği seçin. F12 hızlı boot aktif değil ise bilgisayar açılmadan Delete veya F2 tuşuna sürekli basın. Sonrasında açılan bios ekranında boot alanına gelin ve usb belleği birinci boot yapın. Bu bilgisayarınızın en önce usb belleğinizi okuyarak formata başlaması demek.

3-Format işlemine başladıktan sonra karşımıza ilk dil seçeneği ve klavye ayarlaması gelecektir. İleri diyoruz ve şimdi yükle diyoruz. Daha sonra Windows 10 Key isteyebilir. Keyiniz varsa yazarsınız yoksa atla dersiniz.

4-Yükselt ve Özel olarak alt alta iki seçenek çıkacaktır. Özel diyerek hard disk bölümlerimize giriş yapıyoruz. Diskler C,D olarak isimleriyle gelmez sadece boyutları yazar. Bu sebeple disklerinizi karıştırmayın ona göre biçimlendirin. Format diskinizi belirledikten sonra ileri seçeneği tıklayın. Kurum bu işlemden sonra başlayacaktır.

Not: Format işleminin ortalarında bilgisayar yeniden başlayacaktır. Eğer ilk başta F12 ile format işlemini başlattı iseniz buna gerek kalmayabilir ancak risk etmeden siz yine de bilgisayar kapandığında usb belleği bilgisayarınızdan çekin. Yeniden açılırken Windows ekranını gördüğünüzde tekrardan usb belleği takın.

Bu işlemi yapmazsanız bilgisayar yeniden başlarken direk usb belleği okuyacak ve format işlemi sürekli başa dönecektir.

5-Usb ile format atma işlemlerinin sonunda Wifi ayarları, bilgisayar kullanıcı ayarları gelecektir. Bunları da kendinize göre doldurup format işlemini bitirebilirsiniz.

Usb ile Format Atma Hataları – Yaygın Sorunlar

1-Öncelikle söylemiş olduğum format arasında bilgisayar yeniden başlayacaktır. Siz usb belleği takılı bırakırsanız format sürekli başa dönecektir.

2-Disk seçiminde siz diski seçtikten sonra “Windows bu diske yüklenemez. Seçilen disk gpt bölümü stilinde” hatası veriyor ise bu sizi biraz uğraştırabilir. İlk başta bilgisayarınızda size lazım olacak veri yok ise tüm diskleri tek tek biçimlendirin silin ve yeniden oluşturun. Hata yine geçmezse iletişim sayfasından bizimle iletişime geçin.

3-Format sırasında şu dosya sebebi ile başlayan bir hata verirse problem yüksek ihtimal iso dosyasındadır. Farklı bir iso dosyası indirerek format işlemlerine yeniden başlayın.

4-Format sonrası yanlış diski biçimlendirdiyseniz yada herhangi bir sebeple veri kaybına uğramışsanız R-Studio ile verilerini geri getirebilirsiniz. Detaylı bilgi için buradan ilgili içeriğe ulaşabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir