en-guvenilir-alısveris-siteleri

bitik-pil-en-iyi-alisveris-siteleri

Günümüzde herkes artık internet üzerinden alışveriş yapmakta. Ancak internet mecrasında güvenilir olan veya olmayan yüzlerce e-ticaret sitesi mevcut. İşte bu sebeple bizde ülkemizde faaliyet gösteren en güvenilir 5 alışveriş sitesi listeledik. İşte en güvenilir alışveriş siteleri…

Yerli ve En Güvenilir Alışveriş Siteleri

Büyük yatırım yapmak isteyen insanlar bu sektörün büyüme hızını görmüş olacaklar ki bu alana yöneldiler ve rekabeti gün geçtikçe artırdılar. Rekabetin artması insanların bu platformlara olan ilgisini artırdı ve çoğu ürün çarşı pazardan daha ucuza temin edildi.

Türkiye’de yaklaşık 48 milyon internet kullanıcısı var ve bu kullanıcıların yüzde 87’sini oluşturan 41,5 milyonu interneti istisnasız her gün kullanıyor. Bu kişiler internet üzerinde oyun oynamak ve sosyal ağlarda gezinmenin haricinde yaptıkları en sık eylem, online ürün bilgisi aramak. Türkiye’de yalnızca bir ayda 30 milyon kişinin e-ticaret sitelerinden online alışveriş yaptığını, 40 milyar TL’lik Türkiye e-ticaret hacmi içerisinde kişi başı yıllık 1.330 TL harcama yapıldığını gösteriyor.

Bizde büyüyen bu pazar doğrultusunda daha çok büyüyen en iyi ve güvenilir alışveriş sitelerini sizler için derledik.

1-Hepsiburada

Yıllardır aktif olarak kullandığım hepsiburada firmasından büyük hiç bir memnuniyetsizliğim olmadı. Zaten kendileri ülkemizin en büyük ve en güvenilir alışveriş siteleri’nden biri. Aradığınız bir çok ürünü siteden bulmanız mümkün. Önceden sadece kendi çatısı altında bulunan ürünleri satan hepsiburada, rakiplerinin diğer satıcıların ürünlerini de sitesine ekleyerek onlardan aldıkları komisyonlarla güzel paralar kazanması sonucu rakiplerinin gerisinde kalmamak için onlarda farklı satıcıları kendi çatısı altında barındırmaya başladı. Bu uygulamaya geçtikten sonra eleştiriler artsa da maalesef şuan tüm firmalar bu sistemi kullanmakta. Çünkü satıcıların artması ürün zenginliğinin ve fiyat alternatifin artması demek. Buda siteye haliyle daha çok ziyaretçi getiriyor. Geçtiğimiz günlerde efsane cuma adı altında dünyada uygulanan kara cuma (black friday) indirimlerine gönderme yapan ve indirim uygulayan firma 24 Kasım tarihinde 2 milyon adet ürün sattığını açıkladı. Bu satılan ürünlerin toplam bedeli  252 milyon TL. Üstelik ülkemizde bulunan 81 ilin tamamı o gün siteden alışveriş yapmış. Ayrıca o gün 11 milyon kişi siteyi ziyaret etmiş. Bu istatistikler hepsiburada’yı en iyi ve en güvenilir alışveriş siteleri listesinde birinci yapıyor.

Siteyi ziyaret etmek için: HepsiBurada

hepsiburda-bitik-pil

en güvenilir alışveriş siteleri

2-N11

N11 firması piyasaya girdiğinden beri gerek yaptıkları kampanyalar ile gerek reklamları ile bu sektöre yön vermiş kuruluşlardan biri. Türkiye’de resmi olarak satılmayan ürünleri de ilk bünyesinde barındıran firmalardan. Ayrıca küçük esnaf olarak nitelendirilen insanların da bir nevi internete açılma kapısı. Yıllardır bisiklet-kamp malzemeleri satan bir arkadaşım işleri kötü giderken belirli bir komisyon karşılığı n11 ile anlaşılınca iyi paralar kazanmaya başladı. Kendisi bir site açsa bu sitenin reklama ve tanıtıma ihtiyacı var ve bunlarda küçük çaplı firmalar için aşırı maliyet demek. İşte N11 bir yandan da bu insanların ekmek kapısı oluyor. Tabi bu kadar çeşitli firmalarla çalışmak bir takip gerektiriyor. Bir gün sipariş sonrası bir problem yaşamıştım ve ürünü aldığım firma ile bu problemi çözemeyince n11’e başvurdum ve ellerinden geldiği kadar yardımcı olmaya çalıştılar. Siteden milyonlarca sipariş veriliyor mutlaka memnun edemedikleri insanlar olacaktır ancak genel anlamda hem sipariş öncesi hem de sipariş sonrası güvenilebilecek bir firma. Müşterileri de bunu görmüş olacak ki 11 Kasım tarihinde o an Türkiye’nin rekoru olan bir günde 140 milyon TL’lik ürün satışına ulaştılar. En güvenilir alışveriş siteleri listemizde N11’e 2. sırayı veriyoruz.

Siteyi ziyaret etmek için: N11

n11-online-alisveris-bitikpil

3-Gittigidiyor

Gittigidiyor, internet üzerinden alıcı ve satıcıları bir e-ticaret sitesinde buluşturan bir online alışveriş sitesidir.  2001 yılından beri faaliyet gösteren bu alanda geçmişe sahip bir site. 2007 yılında E-bay’a katılarak hem ürün çeşitliliğini hem de güvenirliliğini yüksek oranda arttırdı. Ayrıca güvenli alışveriş sistemi uygulayarak müşterilerinde güven tazeledi. Şöyle ki gittigidiyor sitesi üzerinden bir ürün beğendiniz ve siparişi verdiniz. Ödeme yapıyorsunuz ve ödediğiniz para gittigidiyor havuzuna gidiyor. Ödemenin yapıldığını gören firma istediğiniz ürünü paketleyip adresinize gönderiyor. Sizde ürünü aldıktan sonra gittigidiyor hesabınıza girerek ürünü aldığınızı onaylıyorsunuz ve gittigidiyor havuzunda bulunan para firmaya aktarılıyor. Bu şekilde alışverişiniz de bir güvensizlik olmuyor. Bu da gittigidiyor sitesini en güvenilir alışveriş siteleri listemize sokmaya yetiyor.

Siteyi ziyaret etmek için: GittiGidiyor

online-alisveris-gittigidiyor-yorum

4-Morhipo

Giyim alışverişi yapmak istediğimizde kesinlikle göz gezdireceğimiz firmaların başında geliyor morhipo. Zaman zaman yapmış oldukları özel indirimlerle bütçenizin yetmediği büyük markaların ürünlerini bile ucuz fiyatlara alabiliyorsunuz. Sadece giyim de değil kozmetik, ev aletleri gibi sektörlerde de kampanyalar yapılmakta. Sitede kapıda ödeme ve tıkla gel mağazadan al gibi imkanların bulunması bir avantaj. Kimi zaman da belirli bir ücreti geçmeniz karşılığında kargo da ücretsiz oluyor.

Siteyi ziyaret etmek için: Morhipo

en-iyi-alisveris-sitesi

 

5-Çiçeksepeti

Özel günlerin vazgeçilmezi olan bir firma çiçeksepeti. Özel indirim ve fırsatlar sunmaları da sitenin ayrı güzelliği. Sipariş vermeden önce sitenin kampanyalarına bakarsanız birisinden mutlaka faydalanacaksınızdır. Şimdiye kadar yapmış olduğun neredeyse tüm siparişler de indirim kuponu kullandım. Türkiye’nin hemen hemen her yerine kargo ile gönderim yapabilmelerini bırakın günün belirli saatlerinde bile hediyenizin gitmesini sağlayabiliyorsunuz. Şimdiye kadar onun üstünde sipariş verdiğim sitede sadece bir kere seçmiş olduğum çiçekle gönderilen çiçeğin rengi farklı olduğu için sıkıntı yaşadık. Onda da bir sonra ki hediyeniz bizden olsun diyerek gönlümüzü aldılar. İsminden dolayı sadece çiçek alabileceğinizi düşünmeyin çikolatalar farklı hediyelik eşyalarda sitede mevcut. Çiçeksepeti sitesi en iyi ve en güvenilir alışveriş siteleri listemizde 5.sırayı hak ediyor.

Siteyi ziyaret etmek için: ÇiçekSepeti

çiçeksepeti-yorum-şikayet

Güvenilir Diğer Yerli Siteler:

En iyi ve güvenilir listemizin dışında kalan ancak bu firmalar kadar olmasa da aktif kullanılan sitelerin sayısı da bir hayli fazla.

Örneğin ayakkabı siparişlerinde daha önce korayspor sitesinden ayakkabı almıştım ve kargoda ayakkabının yanında ek olarak güzel şekerler vardı. Küçük bir şey olsa da mutlu etmeye yetiyor.

Tesettür giyimde modanisa sitesi gerçekten öncü bir site. Şimdiye kadar çok kez kullanıp değişimde dahi sıkıntı yaşamadığım bir firma.

Yine bazen kampanyaları ile trendyol sitesi tercih ettiğim bir firma.

Bunların haricinde kendi ürün satmasa da sitede yapmış olduğunuz aramalar ile istediğiniz ürünün en ucuz nerede satıldığını gösteren akakçe sitesi de en popüler siteler listesini zorlar.

Sıfır ve İkinci El Alışveriş Siteleri:

Sahibinden.com sitesi ülkemizin en çok kullanılan alışveriş sitelerinden biri ancak güvenilir demek çok uygun olmaz. Çünkü site üzerinden güven aşılayarak sen parayı gönder ben kargoya veririm gibi söylemleri çok gördüm.  Ayrıca satıcıların içinde kimi zaman firmalar olsa da çoğu zaman kişiler oluyor. O kişilerle yüz yüze görüşüp ürünü almadan yada sitede bulunan Güvenli E-Ticaret (GET) sistemini kullanmadan dolandırılan bir çok kişiye tanık oldum. GET ücreti de %15’lere kadar çıkmakta ve fazla tercih edilmemekte. Bu sebeple sahibinden.com aslında site olarak en güvenilir alışveriş siteleri arasında olmalı ancak kullanımda maalesef dolandırıcılık yüksek.

Letgo ise ülkemizde yeni çıkan bir site ve mobil uygulama. Bir çok yerde “letgo güvenilir mi?” gibi sorularla karşılaştım ve kullanma ihtiyacı hissettim. Site elinden geldiği kadar satıcıları uyarıyor onda bir sıkıntı yok ancak site kullanıcılarını hiç beğenmedim. Bir ürün hakkında bilgi vermeden satmaya çalışan çok kişi oluyor. Bunun haricinde satmak için bir ürün koyuyorum ve ürünün fiyatı 1000 TL. Ancak dakikalar için de “100 TL olur mu?”, 200 TL’ye bırakır mısın?, “150 TL’ye tamam de hemen gelip alayım” gibi saçma saçma mesajlar geliyor. Hatta satılık iphone 5s ilanı verdim ve ilanın başlığına da yazdım. “Abi 6s’i neden bu kadar ucuza satıyorsun?” diye soran bile gördüm. İkinci el ürünlerimi daha önce farklı sitelerde satmıştım ancak böyle bir kullanıcı kitlesini daha önce hiç bir yerde görmedim. Yine de letgo uygulamasını kullanırsanız kesinlikle yüz yüze görüşerek ürünü almanızda fayda var.

SONUÇ

Hepsiburada, N11 gibi büyük firmalar da dahil bu sitelere yapılabilecek en büyük eleştiri sahte indirim furyasıdır. Ana sayfalarında %50 indirim gibi insanları cezbeden paylaşımlar yapıp insanları kandırmak ne derece ahlaki. Buna benzer şekilde piyasa değeri 2.000 TL olan ürünün üzerine 3.000 TL yazıp daha sonra onun üzerini çizip 1.990 TL’ye düştü yazmak ne derece doğru. Maalesef bizde bunlara kanıyoruz. En son kışlık lastikte büyük indirim var diye aracıma tanesi 150 TL’den 4 lastik aldım. İndirim günlük fırsatlar içerisinde gösteriliyordu ve ürünün üstüne üzeri çizik şekilde 250 TL yazmışlardı. Yani ürün 250 TL’den 150 TL’ye düşmüş sonuç olarak lastik başı 100 TL kârınız var. Siparişten bir hafta sonra o ürüne tekrardan rast geldim ve fiyatı indirimsiz 160 TL idi.

E-Ticaret Yerine S-Ticaret – S-Ticaret Nedir

Son yıllarda internet üzerinden alışveriş sosyal ağlara kaymış bulunmakta. İnstagram, Facebook gibi sosyal ağlarda karşımıza gelen reklamlar, öneriler artık bizi sosyal ağlardan sipariş vermeye sürükledi. Artık yukarıda sayılan sitelerin haricinde bir çok insan sosyal ağlardan veya sosyal ağlarda ki güvendiği kişilerin önerisi ile alışveriş yapıyorlar. Kim bilir belki de daha sonra en güvenilir alışveriş siteleri listesi yerine sosyal medya da alışveriş için takip edilmesi gereken 5 kişi öneririz.

1 Comment

  1. Tesettür Giyim dedi ki:

    Letgo konusunda size katılıyorum. Tesettür giyimde de en popüler sefamerve.com ve modanisa.com ayrıca listeniz de tozlu.com yok sitedende alışveriş yapan Bir çok kişi var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir