Twitter istatistikleri ve Twitter Tarihçesi – Türk Twitter Hesapları

turk-twiter-tarihi

turk-twitter-tarihce-istatistik

Twitter’ı kim kurdu? Twitter ne zaman kuruldu? Twitter’ın logosu ne anlam ifade ediyor? Dünyada ve Türkiye’de twitter istatistikleri. En çok takip edilen yabancı hesaplar. En çok takip edilen türk twitter hesapları.Tüm sorularının cevaplarını yazı içeriğimizde paylaşacağız…

Twitter Nedir?

Twitter aslında bir mikroblog sitesi. Siz bunu, sizin kısa notlar ekleyebileceğiniz günlüğünüz olarak da düşünebilirsiniz. Ancak burada yazılanlar takipçilerinize veya herkese açık olabiliyor. Twitter’da insanlar veya kurumlar o an ne yaptıklarını, ne düşündüklerini ve ne hissettiklerini paylaşırlar. Diğer insanlarda bunları görürler, beğenirler veya retweet ederler.

Sitede her paylaşılan içeriğe “tweet” denir. Bu kelime dilimize cıvıldama olarak çevrilmiştir.

Twitter’ı Kim Kurdu? Twitter Ne Zaman Kuruldu?

Dünya üzerinde belirli bir popülarite kazanmış ünlü sitelerin tarihçesi hep merak edilmiştir. Hepsinin de ilginç hikayeleri olmuştur. Twitter da bunlardan biri.

Twitter aslında tek bir kişinin ürünü değil. Amerika’da 14 arkadaş twitter’ın tarihçesini belirliyorlar. Twitter’ın kurucu olarak nitelendirilen Jack Dorsey, arkadaşlarıyla yaptığı bir etkinliği diğer arkadaşlarına da bildirmek ister. Bu sebeple arkadaşlarının görebileceği bir sms platformu düşünür ve bunu dile getirir. Ardından beyin fırtınaları başlar. İnsanların gittiği mekanları ve gittiği mekanlarda neler yaptığını arkadaşlarına bildiren bir yazılım düşünürler. Bunlar daha önce sms ile yapılabiliyordu ancak ekip pratik ve çok daha kullanışlı bir sistem arar. İşte bu arama şuan milyonların kullandığı twitter uygulamasının miladı olmuştur.

Bunun ardından 2006 yılında Jack Dorsey web tabanlı bir site kurar. Bu fikir bir yarışmada da ödüş alır. Sonrasında twitter hayata geçirilir ve kısa sürede Amerika’da yayılır. İnsanlar twitter’a internet üzerinden sms atılabilen uygulama olarak kullanır.

Twitter’ın Logosu Ne Anlama Gelir?

Her sitenin, uygulamanın genellikle bir logosu olur. Bu sebeple siteyi kuranlar, site için bir logo düşündüler. Kolay, insanlara sevimli gelen ve iş ile de bağdaştırılacak bir logo istiyorlardı. Bu sebeple kullanıcıların yazdıklarını bir kuşun ötmesine bağladılar. Atılan yazılara da twet dediler. Yani cıvıldama. Bu sebeple logo kuş oldu. Kuş erkek bir kuştu ve ismi de Larry’di.  Zamanla kuşun şekli değişti ve son olarak şimdiki halini aldı.

Türk Twitter Geçmişi

Şu anda ülkemizde twitter aktif kullanılan sosyal ağlardan biri. Twitter ilk olarak 25 Nisan 2011 yılında Türkçe dil desteğini kullanıcılarına sundu. Bu dil desteğinin ardından site kısa sürede türk hesaplarla doldu. Ancak hem dünyada hem de ülkemizde bu kadar hızlı yayılmasının sebebi tv programlarıydı. Çünkü programlarla eskisi gibi arayarak iletişim kurmak yerine artık twitter kullanılıyordu. Bu sebeple bir çok insan bu iletişim yolunu seçerek twitter’a yöneldi.

Twitter Nasıl Bu Kadar Popüler Oldu?

Popüler olma sebebinin sadece bir tanesi yukarıda söyledim. Bir diğer sebepte ünlülerin bu programı kullanması. Şöyle ki insanlar sevdiği beğendi kişileri merak eder. Neler yapıyor, nereye gidiyor? İşte bu etken twitter sistemini popüler hale getirdi. Diğer sosyal ağların çoğunda ünlüler için fan sayfaları vardı ama twitter’da bir çok ünlü bizzat kendi hesabını kullandı ve sevenleriyle bu mecradan görüştü.

twitter-takipci-nedir-hashtag

en-cok-takipcisi-olan-hesaplar

Hashtag Nedir? Twitter Tartışma Ortamı

Günümüzde kendini geliştiremeyen hiç bir sistem kalıcığını koruyamaz. Bu sebeple twitter’da kendini geliştirmek zorundaydı. Bu geliştirmeler sonucunda hashtag sistemi kullanılmaya başlandı. Örneğin twitter’da 1000 kişilik bir tartışma ortamı oluşturmak istiyorsunuz. Bu 1000 kişiye bir hashtag verirsiniz. #bitikpil gibi. Artık yazdığı yazının içerisinde bu hashtag’i kullanan kişilerin yazdıklarını görebilirsiniz. Bu sistem adeta twitter sistemini baştan yarattı. Artık bu sistemle milyonlarca kişi bir başlık altında duygu ve düşüncelerini paylaşıyordu.

Bu olay başladığından beri twitter çok tartışıldı. Ülkemizde gerçekleştirilen gezi parkı olaylarında, dünyada meydana gelen arap baharı olaylarında twitter tartışıldı. İnsanların twitter aracığıyla bu olayları gerçekleştirdiği, twitter aracığıyla organize olduğu aylarca konuşuldu.

Popüler Hashtagler…

Hashtag sisteminin bu hale gelmesi bir alanda bulunan insanların neyi tartıştığını da bizlere gösterdi. Örneğin konumu Ankara ilimiz ile kısıtlarsanız Ankara’da ki twitter kullanıcılarının en çok ne hakkında tartıştığını görebilirsiniz. Türkiye olarak ayarlarsanız ülkemizde ki kullanıcıların en çok ne tartıştığını öğrenebilirsiniz.

İşte bu sistem insanları o listeye girmeye itti. Çünkü popüler hashtaglar kısmına girdiğinizde bu sizin hashtaginizi milyonlarca insanın görmesi demek. Bu sebeple bazı kişiler para karşılığı hashtag satın almaya başladılar. İşlem bir hashtagin binlerce bot twitter hesabı tarafından kullanılması demek. Yani twitter hesapları o hashtagi içerisinde barındıran anlamlı anlamsız tweetler atıyor. Bu da sizin hashtaginizin popülerlere girmesini sağlıyor. Gece saatlerinde twitter’a girerseniz kesinlikle bir iki tane görürsünüz.

İnsanların sevgililerine jest yaptığı yada etkili politikacılara sesini duyurma platformu oldu twitter.

twitter-ifsa-turk-turban-2018

en-cok-takipcisi-olan-turk-twitter-hesaplari

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir