Tesla Otomatik Pilot için Kendi Yonga Sistemini Üretecek

tesla-model3

Otonom araç üreticilerinin baş firmalarından olan Tesla otomatik pilot arabaları için kendi yonga sistemini üretecek.

Otomatik Pilot Arabalar ve Tesla

Roketler, elektrikli otomobiller, güneş panelleri gibi yenilikçi adımların baş aktörü Elon Musk birbiri ardına gelen yeniliklere bir yenisini daha ekledi. Future Tesla araçları kendi kendine çalışan otomatik pilot yazılımını, otomobilin kendisi tarafından tasarlanan bir yonga üzerinde çalıştıracak.

Musk, özelleştirilmiş yapay zeka donanım yongaları geliştirdiklerini söyledi.

Musk, dünyanın önde gelen yapay zeka konferansında, aralarında Alphabet ve Uber gibi şirketlerden yapay zeka uzmanlarının bulunduğu konferansta konuştu. Musk, Tesla’nın otomatik pilotun sürüş fonksiyonunun, insandan en az 10 kat daha güvenli bir şekilde ve daha hızlı hayat sürmesine imkan sağlayacağını iddia etti. “Ancak Musk Tesla’nın bir çip geliştirmede ne kadar ilerlediğini veya araçlarda ne zaman entegre edileceğini söylemedi.

Yaklaşık 400.000 kişi, şirketin yeni Model 3 sedan aracın sipariş listesine girmek için 1.000 dolar ödeme yapmıştı, ancak geçen ay Musk, üretimin belirlenen tarihin biraz gerisinde kaldığını kabul etti.

yapay-zeka-elon-musk

otomatik-pilot

Musk, yapay zekanın askeri alanlarda kullanılması konusundaki endişelerinden bahsetti. Bir gün bir düzenleyici kurumların da yapay zeka sistemlerine gereksinim duyacaklarını belirtti. Ancak Tesla’nın yapay zeka için birincil kullanımı, kameralar, radarlar ve otomatik pilot sistemleri.

Musk, gelecekteki bir yazılım yükseltmesinin, mevcut araçlardaki donanımı kullanarak “tam kendi kendine sürüş” yapmasına izin vereceğini söyledi. Bilgi işlem kapasitesinin artırılması güvenilirliği de doğru orantılı  artıracağını belirtti.

Otomatik Pilot Can Aldı

Yapay zekaya sahip otomobiller için güvenilirlik çok önemlidir. Binlerce kilo makineyi sokaklara doğru ittiğinizde, yazılım sorunları yaşanır. Nitekim 7 Mayıs 2016 tarihinde bir Tesla sahibi Florida eyaletinde  otomatik pilot tarafından yönlendirilen Model S’in tırın altına girmesi sonucu hayatını kaybetti. Kaza sebebi ise otomatik pilotun tırın kasasında bulunan parlak reflektörü gökyüzü olarak algılaması. Bu algılama sonunu araç önünde hiç bir şey yokmuş gibi yola devam etti ve tırın altına girdi. Tesla’nın yapay zeka müdürü Karpathy görüş algoritmaları, yansıtıcı görevi gören kamyon kasalarında veya yol gibi görünen duvarlarda sorun yaşadığını söyledi. Musk, araçların gördüklerini doğrulamak için radar ve kameralar gibi çoklu sensörleri nasıl kullanacaklarına dikkat çekti.

Bir otomobil şirketinin çip şirketinden daha iyi bir çip tasarlaması pek olası görünmeyebilir. Ancak Musk’un yonga uzmanı Keller izleyici kitlesine verdiği demeçte, piyasadaki hiçbir ürün Tesla’nın sensörlerin karışımı veya otomobilin güvenilirlik gereksinimleri için uygun olmadığını söyledi. Keller, “İstediğiniz şeyi kendiniz tasarlarsanız daha iyisini de elde edebilirsiniz” dedi. Tesla daha önce Apple, AMD ve Digital Equipment ile çalışmıştı.

otomatik pilot arabalar – otomatik pilot nedir – otonom sürücüsüz araçlar

Tesla, geçen yıl bütün araçlarının, makine öğrenimi için grafik şirketlerinden Nvidia’dan otomatik sürüş için bir bilgisayar tarafından destekleneceğini duyurdu. Nvidia, Tesla ile olan ilişkisi hakkındaki soruları otomobil üreticisine yönlendirmişti. Musk, Tesla mühendislerinin çipinin mevcut ürünlerin performansıyla eşleşeceğini ve gücün onda birini tüketip fiyatının onda birine mal olacağını hesapladığını söyledi.

Musk, arabalarının iki yıldan az bir sürede insanoğlundan daha iyi ve üç yıl içinde 100 kat daha iyi kendilerini geliştirebileceğini öngörüyor.

Otonom araçlarla ilgili yazımızı okumak için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir