Telefonun icadı ve Gelişimi | Radyonun İcadı | Kim Ne Zaman İcat Etti?

Alexander-graham-bell-neyi-buldu

telefonun-icadı-ve-gelisimi

İnsanlar için iletişim her zaman ön plandaydı. Telefonun icadı ve gelişimi insanlığı bu sebeple çok yakından ilgilendirdi. Giden yanlış bir mesaj savaş başlatır binlerce insanın ölümüne bile sebep olabilirdi. Bu sebeple insanlar hep daha kaliteli iletişim arayışına girdiler. Duman, güvercin veya ulak gönderme derken telefon icat edildi.

1-Telefonu Kim İcat Etti? Telefonun icadı ve Gelişimi

Fransız Claude Chappe 1793 yılında uzaktan yazan anlamına gelen telgrafı icat etti. Bu aygıtın mantığı, kule tepesine takılmış hareketli kolların kullanılmasıyla oluşturulan işaretler yardımıyla rakam ve harfleri iletmeye dayanıyordu.

İlerleyen yıllarda gelişmeler sonucu elektrikli telgrafa geçildi ve 1876’da Alexander Graham Bell, ilk kez konuşmaları teller aracılığıyla iletmeyi sağlayan telefonu icat etti. İşin tuhaf olanı Graham Bell’in bir telefon icat etme amacı da yoktu. Sağırlarla ilgili yaptığı bir takım çalışmalar, Alexandar Graham Bell’i seslerin havadaki titreşimlerle nasıl oluştuğunu merak etmeye yöneltmiş, “armonik telgraf” adı verilen bir düzenek üstünde çalışırken, elektrik akımının konuşma sırasında oluşan titreşimleri andıracak biçimde değiştirilebileceğini fark etmişti. Bu fark ediş telefonun icadı ve gelişimi için çok büyük önem taşıyordu.

İlk telefonlar 1877’de Amerika Boston’da kullanıldı. İlk “umumi telefon” ise 1880 yılında Connecticut’ta çalıştı. İlk otomatik telefon görüşmesi de Indiana eyaletindeki La Porte’de 1892 yılında gerçekleştirildi.

Alexander Graham Bell, 1847 yılında İskoçya’da doğdu. 1922 yılında Kanada’da öldü.

Türkiye’de İlk Telefon Ne Zaman Kullanıldı?

Telefonun tüm dünyaya yayılmasının ardından Türkiye’de bu teknolojiyi 1908 yılında kullanmaya başladı. İstanbul’da Kadıköy ve Beyoğlu santralleri 1911’de hizmete açıldı. İlk otomatik telefon santralı ise 1926 senesinde Ankara ilinde kuruldu. Bu tarihten itibaren telefon tüm illere yayıldı.

Peki Kullandığımız ALO Kelimesi Ne Anlama Geliyor? Neden ALO Diyoruz?

Telefonla konuştuğumuzda genelde ilk kullandığımız “alo” olur. Aslında ALO bir kısaltmadır. “Alessandra Lolita Oswaldo” isminin baş harflerinden oluşur. Bu isim ise Graham Bell’in sevgilisinin ismidir.

Kafamızda hep bir soru vardır. Graham Bell telefonu icat ettiğini nasıl anlamış? Sonuçta kendisinden başka telefon kullanan yok. İşte Graham telefonu icat edince ilk hattı sevgilinin evine çekti. Çalışma alanında telefon çalınca, arayanın sevgilisinden başkası olmayacağını bildiğinden telefonu Alessandra Lolita Oswaldo diyerek açtı.

Bu uzun ismi sürekli sürekli kullanmak Graham Bell’in zoruna gitmiş olacak ki artık her açtığında “Ale Lol Os” diyerek açıyordu. Ardından daha da kısalttı ve “ALO” demeye başladı.

Cem Yılmaz’ın da söylediği gibi Alessandra, Graham Bell’in gece gece icat çıkarmasından sıkılmış ve onu icatlarından başka bir şey düşünmediği için suçlamış ve terk etmiş. Bu esnada da telefon tüm şehre yayılmış. Haliyle Graham Bell’i başkaları da aramaya başlamış Ancak Graham her telefon çaldığında terk eden sevgilisinin aradığını düşünerek “ALO” diyerek açmış.

Telefonu kullan insanlar da, telefonu açtıklarında Alexander Graham Bell’in anısına saygı olarak ALO demeye başlamış. Bugün hepimizin kullandığı ALO sözcüğü böylece tüm dünyaya yayılmıştır. Bu da Graham Bell’in telefonun icadı ve gelişimi için hayatını bile verdiğinin kanıtıdır.

2- Radyonun İcadı, Radyoyu İlk Kim Buldu?

Günümüzde hâlâ kullandığımız radyo eski dönemlerde de en etkili iletişim araçlarındandı.

bitik-pil-telefonun-icadı-ve-gelisimi

Telefonun icadı ve Gelişimi – Telefonun Mucidi

Radyonun İcadı

1865 yılında İngiliz James Maxwell tarafından elektronik olarak üretilmiş olan radyo dalgalarının yayılmasıyla ilgili teorinin kurulması, 1888 yılında da Alman Heinrich Hertz tarafından Maxwell’in tesorisinin pratiğe dökülmesi radyonun icadına öncülük etmiştir. İtalyan mucit Guglielmo Marconi, bir gemiden kıyıdaki yardımcısına kablosuz telgrafla 3 adet “S” harfi göndermesiyle, ilk defa yeryüzünde radyo dalgaları yayıldı.

Radyoyu İlk Kim Buldu?

Radyoyu ilk olarak kendisinin bulduğunu iddia eden bir çok kişi çıkmıştır ancak genel kabul İtalyan mucit Marconi’dir. İddia eden kişilerin arasında Nikola Tesla ve Olive Lodge isimleri vardır. Rus mucit Alexander Stepanovitch Popov da, anlaşılabilen ilk radyo dalgalarını aktarmayı başarmış ancak herhangi bir patent almadığı için herhangi bir resmiyeti yoktur.

En iyi 3d program yazımız için tıklayın.

Marconi 1898 yılında patent alarak ilk radyonun sahibi oldu. 1923 yılına gelindiğinde, yüksek frekansa sahip radyo dalgalarının iyosfer’e çarpıp tekrar dünyaya döndüğü ispatlanınca radyo, ilk olarak deniz de haberleşme aracı olarak kullanıldı ve hızlı bir şekilde yaygınlaştı. 1947 yılında transistör icat edilince, radyo teknolojisinde büyük bir devrim yaşandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir