Tavuk Çiftliklerindeki Yavru Horozların Öldürülmesi

uretim-yumurta-et-civciv

yavru-horoz-civciv-tavuk

Civciv Horozların Öldürülmesi! Son zamanlar sosyal medyada tavuk çiftliklerinde öldürülen yavru horozların videolarını gördüm. Yıllardır yapılan bu işlemin, artık gün yüzüne çıkması ve tartışılması bile büyük bir adım. Ancak araştırmadan, detayları öğrenmeden firmaların üstüne gitmekte doğru değil. Daha önce hobi amaçlı bu işi yapan biri olarak, tavuk çiftliğindeki detayları, üretimi ve yavru horozları neden öldürdüklerini yazmak istedim. Yavru horozlar neden öldürülüyor, öldürülen yavru horozlara neler yapılıyor, bu horozlar öldürülmeyip tavuk eti olarak kullanılmaz mı? Bu soruların cevabını bulabileceksiniz…

Kuluçka Makinesi ile Seri Tavuk Üretimi

Tavuk çiftliklerinin bir çoğu büyük kuluçka makineleri ile hızlı bir şekilde tavuk üretimi yapar. Makineye uygun yumurtalar atılır, nem-ısı ayarı yapılır ve 21 günde bir yumurtadan civciv elde edilir. Daha sonra çıkan bu civcivler heniz bir günlükken, tecrübeli kişilerce erkek ve dişi olarak ayrılır.

Yavru Horozlar Neden Öldürülüyor

Yumurta üretimi üzerine kurulu tavuk çiftliklerinde sadece tavuk bulunur. Horozlar maliyeti karşılamadığı için öldürülür. Çünkü tavuklar yumurta verir ve bu yumurtalar üreticine para getirir. Ancak horozların hiç bir getirisi olmaz.

Bir tavuk ortalama 6 aylık iken yumurtlamaya başlar. Bu süreç içerisinde her tavuk ortalama olarak 25-30 TL maliyet çıkarır. Bu maliyetin kat be katı tavuk yumurtlamaya başlanınca karşılanır. Peki ya horoz?

Et Üretimi içi Yavru Horozlar Kullanılabilir mi?

Büyüklerimiz bize, horoz ötmeye başlamadan kesilmez derdi. Bu da ortalama 6 aylık süre gerektirir. Yani yine en az 25-30 TL maliyetimiz var. Peki, siz marketten bir tüm tavuğu kaç Türk lirasına alıyorsunuz?

Not: Maliyeti kendim hesapladım. Benim maliyet hesaplamam içerisinde sadece yem fiyatı var. (Son yıllarda fiyatını 2’ye katladı) Firmalar belki yemi benden daha ucuza alabilir ancak onlarında ek olarak vergi ve işçi maaş ödemeleri var.

Fiyatlar hakkında bilginiz yok ise ben söyleyeyim. Tüm bir tavuk 10 TL’ye satılıyor ki bu fiyatın satış fiyatı olduğunu düşünürsek, üreticiden çok daha ucuza alınıyor. Peki siz 6 aylığa kadar büyütüp en az 25-30 TL masraf ettiğiniz bir horozu, et üretiminde nasıl kullanacaksınız?

10 TL’ye Satılan Tavuk Eti

Madem masraf bu kadar fazla, biz marketlerden 10 TL’ye nasıl tüm tavuk alıyoruz diyebilirsiniz. Aldığınız et genetiğiyle oynanmış ve çok hızlı gelişim gösteren tavukların eti. Normal bir tavuğun 6 ayda gelişirken bu tavuklar 40 günde gelişiyor. Haliyle masraflar ona göre düşüyor ve daha kısa sürede daha çok paralar kazanılıyor. Yani böyle bir kazanç ortamı varken hiç kimse maalesef o horozları et üretimi için kullanmaz.

 

israil-kfc-tavuk-uretim

tuysuz-tavuk-uretimi

Resimde görülen tavuk genetiğiyle oynanmış bir tavuktur. Araştırmalarıma göre daha az yem tüketir, daha çabuk kilo alır. Üstelik tüy yolma gibi uğraşlar olmadan, tüketime hızlı bir şekilde hazır hale gelir.

Yavru Horoz Nasıl Anlaşılır – Civciv Horoz – Yavru Tavuk – Yavru Civciv Neden Ölür – Civciv Horozların Öldürülmesi

Ölen Yavru Horozlara Ne Oluyor?

Bu sorunun cevabı için bir tavuk çiftliği ile görüştüm. Benimde kuluçka makinemin olduğunu, ancak çıkan civcivlerin çoğunun horoz olduğunu, bunları büyütmenin de çok masraflı olduğunu söyledim. Çıkan bu horozları ne yapmam gerektiğini sordum.

Onlar üretim yapmıyormuş. Büyük kuluçka makinesi olan üretim hanelerden ucuza dişi civciv satın alıyorlarmış. Söylediğine göre o üretim hane horozları öldürüp, köpeklere veriyorlarmış. Ben daha önce ölen yavru horozların yemlere karıştırıldığını duyduğum için, böyle bir şey olup olmadığını sordum. Oda görmediğini ancak bazı firmaların karıştırdığını duyduğunu söyledi.

SONUÇ

Hayvanların daha bir günlük iken bu şekilde öldürülmesini istemiyoruz, ancak firmaların da zor durumda kalmasını istemiyoruz. Peki bunun için neler yapılabilir?

tavuk-nasil-olur-horoz

horoz-tavuk-uretim-yumurta

1- Sıkı denetlemelerle piyasaya organik tavuk etleri sürülebilir. Hastalığı için tavuk eti tüketmesi gereken ve maddi imkanı olan kişilere satışı yapılabilir. Eğer organik olmayan tavukları, organik adı altında yüksek fiyatlara satılmasının önüne geçilebilirse, bu öneri uygulanabilir.

2- Teknoloji her geçen gün ilerliyor. Araştırmalarıma göre döllenmiş yumurtanın DNA’sı incelenebiliyor. Bu inceleme ile yumurtalar erkek ve dişi olarak ayrılabilir. Erkek yumurtalar tüketime, dişi yumurtalar kuluçka makinelerine gönderilebilir. Bu şekilde hem kuluçka makinelerinden çıkan civcivlerin hepsi dişi olur, hem de yavru horozlar öldürülmemiş olur. Tabi bu DNA inceleme işleminin maliyeti de firmalar için bir hayli önemli…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir