Sütbank, İnekbank, Danabank, Tosunbank Nedir?

sutbank-para-kazanma

sutbank-projesi

Sütbank nedir? Sütbank, danabank gibi projeler nasıl çalışır? Sütbank firmaları ve çalışma sistemleri danabank katılımı ve güvenilirliği hakkında herşeyi yazımız içeriğinde bulabilirsiniz.

Sütbank ve İnekbank Nedir?

İnekbank ve Sütbank projesi yaklaşık bir 10 yıldır ülkemizde uygulanmaya çalışan bir yandan sektöre katkı yapmak bir yandan da ülkemizin ihtiyaçlarını karşılamak için ortaya çıkmış bir projedir. Projeyi hayata geçiren firmaların şartları genel olarak farklı olsa da hepsi aynı mantık üzerine kurulu. Firmalar sisteme girmek isteyen kullanıcılardan ilk girişte belirli bir ücret alıyor. Bu ücretle inek alınıyor. Bir inek fiyatı 6.000 ile 10.000 arası değişmekte. Bazı firmalar da bir üst sınır var. Örneğin 15 inekten fazlasını alamıyorsunuz.

Sisteme girmeden önce adresinize sözleşme gönderiyorlar. Gönderilen sözleşmeden birini imzalayıp tekrar firmaya geri gönderiyorsunuz. Yatırmış olduğunuz paraya göre her ayı belirli bir ücret alıyorsunuz. Örneğin 7.000 TL’lik inekten günlük 5 litre sütü size veriyorlar buda aylık 150 litre oluyor ve her ay yaklaşık 165 TL civarı size ödeme yapıyorlar. 10.000 TL’lik inek alırsanız bu süt parası biraz daha artıyor. Bazı firmalar da sözleşme 2 yıllık oluyor ve iki yıl çıkamıyorsunuz. Bazıların da ise hiç taahhüt olmuyor istediğiniz zaman çıkabiliyorsunuz. Yine bazı firmalar da süt parası yılın sadece 10 ayında yapılıyor çünkü ineğin doğumdan önce 2 ay dinlendirilmesi gerekiyor. Bazı firmalar ise sizin süt paranızı yıl boyunca hiç kesmiyor. En son sistemden çıkarken de yatırmış olduğunuz parayı tekrardan alıyorsunuz.

Dana Bank ve Tosun Bank Nedir?

Dana Bank ve Tosun Bank da tam olarak Konya Şeker’in Yönetim Kurulu Başkanı Recep Konuk’un dediği gibi bir kreş sistemi. Ancak bu kreş biraz uzun süreli ve yatılı. Sizin dananızı anlaşmalı firmalar kesime kadar büyütüyor ve kesimden sonra alınan paradan sizin masraflarınızı çıkararak size geriye kalan parayı teslim ediyorlar. Sistem büyük olduğu için yapılan giderler sizin giderleriniz kadar büyük olmuyor.

Sütbank, İnekbank, Danabank, Tosunbank Ne Kadar Güvenilir? Torku Sütbank?

Aslında sistemin güvenilmeyecek bir tarafı yok. Yazımızın tüm içeriğini okuyunca size de mantıklı gelecektir. Burada güvenilirliği sorgulanan çalıştığınız firmalar olmalı. Bir iki büyük firmanın öncülüğünde başlayan bu projeleri artık bir çok firma yapmaya başladı. Her firma için de güvenilir demek mantıklı olmaz tabi. Ancak sistem gerçekten hem bu işi yapan firmaya hem de yatırım yapan kişiye para kazandırdığı için güvenilir bir firma ile yapılan bir anlaşma sonucu güzel paralar kazanabilirsiniz.

Sütbank,İnekbank ile Nasıl Para Kazanılır?

Hemen bir X firması ile anlaşma yaptığımızı düşünelim. İnek almada üst sınır 15 olsun ve her bir inek 7.000 TL olsun. Yani yatırım yapmamız için gereken miktar 105.000 TL. Bu sistemden inek başı aylık 170 TL alsak 15 inekten toplam 2.550 TL alırız. Yılın 10 ayı da bu parayı alacağız. Yıllık 25.500 TL alırız ve bir sene daha sözleşme yaparız. Bu para toplam da 51.000 TL yapar. 2 yıl sonunda sistemden çıktığımızda da yatırmış olduğumuz 105.000 TL’lik ödemeyi geri alıp kazanç sağlamız oluruz. Bu istatistik üst sınırdır. 2-3 inekle sisteme girdiğiniz de tabi ki kazançta bu kadar olmaz.

2018-sut-tosunbank-danabank

Sütbank, İnekbank Projesine Nasıl Katılabilirim?

Karadağ Tarım, DKC Sütbank Projesi, Hancıoğlu Hayvancılık, Güneş Sütbank, Tuğrul Hayvancılık bu projeyi uygulamakta. Sitelerinden daha detaylı incelemede bulunabilirsiniz.. Konya Şeker firması da bazen böyle projeleri hayata geçirmekte. Şimdi peki madem para kazanmak bu kadar kolay neden kimse yapmıyor diyebilirsiniz. Bunun da sebebi şu ki bu firmalar hep üst sınır koyuyorlar. Örneğin 2017 yılı Ocak ayında 100 ineklik tesis kuracaklarını söylüyorlar ve buna göre katılımcı sayısını belirliyorlar. Yoksa o firmaların da sonuç olarak bir tesis kapasitesi var.

Büyükbaş hayvan çiftliği nasıl kurulur? Besi çiftliği maliyeti ne kadar? Merak ediyorsanız buraya tıklayarak yazımızı inceleyebilirsiniz.

Süt Bank, İnek Bank, Dana Bank, Tosun Bank Gibi Projeler de Firmalar Nasıl Para Kazanıyor?

Büyükbaş Hayvancılık İşi Gelir ve Giderleri Yazısı

Eğer linkini paylaşmış olduğum yazımızı incelemişseniz saman, yem gibi büyük giderleri göreceksiniz. Şimdi bu işi Konya Şeker gibi bir firmanın yapmış olduğunu düşünelim. Bizim belki de 10.000 TL ye almış olduğumuz samanı onlar 5.000 TL ye temin ediyorlar. Kendi yem fabrikalarından ucuza yem tedarik ediyorlar. Bu işi yapan küçük işletmeler gibi veterineri her çağırdıklarında para ödemiyorlar çünkü kendi veterinerlerinin sabit maaşı var. Ayrıca size bir inekten günlük 5 litre süt ücreti veriyorlar ancak ortalama bir inekten günlük 15-20 litre süt alınır ve geri kalan sütler direk firmaya gider. Bunla da kalır mı? Sizin inekleriniz yılda bir doğum yapacak. Yeni doğmuş buzağıları 1-2 ay besleyip satsanız bile 3.000 TL etmekte. Ki bu firmalar için o buzağılar veli nimet. Çünkü kendileri 2 yıl o buzağıya bakıp kesime gönderecekler ve bundan güzel ücretler kazanılacak. Unutmadan söyleyeyim devletin verdiği teşvikler de var. Her doğum için bakılan her inek için devlet güzel desteklemeler vermekte buda firmanın kasasına girecek.

NOT: Teşvikler her sene değişmekte. Yanılmıyorsam 2016 yılı için doğum yapan ineğe 100 TL doğan buzağıya da 300 TL civarı teşvik veriyorlardı. Yani ahırınız da ki 8 hayvanın doğumu demek size 3.200 TL ekstra ücret demek.

sutbank-hayvancilik-hibe-2017

inek-dogum-tesvik-torku-sütbank

Şimdi gelelim sistem hakkında yatırım yapmak isteyenlerin kafasına takılan sorulara;

1-Göndermiş olduğum ücret ile firma inek aldı. İneğin ölümü durumunda anlaşmam ne olur?

Firmalar bu inekleri sigortalıyorlar. Bazı firmalar ineğin ölümü durumunda hiç bir şey olmamışçasına size yapılan ödemelere devam ediyor. Bazıları da sistemden sizi çıkarıp girmiş olduğunuz ve şimdiye kadar ki süt paranızı teslim ediyorlar.

2-Süt Bedeli Neye Göre Belirleniyor?

Ulusal Süt Konseyi Çiğ Süt Fiyatları baz alınıyor. Yapmış olduğunuz anlaşma ile size günlük veya aylık verilecek sütün litresi belirtilir. Konseyin belirtmiş olduğu fiyat üzerinden de size ücret ödenir.

3-Anlaşmadan sonra herhangi bir ekstra ödeme yapılacak mı?

Bu işi yapan firmaları uzun süre araştırdım. Hiç biri daha sonra ekstra ücret talep etmiyor. Veteriner, aşı , yem, saman gibi tüm masraflar tamamıyla firmalara ait.

4-Benim verdiğim ücret ile bir hayvan alınıp alınmadığını nereden bilebilirim?

Bu işi yapan firmaların çoğunda bunu takip edebileceğiniz bir sistem bulunmakta. Hem tosun bank, dana bank hem de inek bankta barkod veya kulak küpesi gibi hayvanlarınızı takip edebileceğiniz numara bulunmakta.

İnek Bank, Süt Bank Sistemine Girerken Dikkat Edilmesi Gerekenler;

En büyük önceliğiniz kesinlikle firma olsun. Firma güvenilir mi? Süt fiyatlarını nasıl belirliyorlar? Ödemeleri nasıl yapıyorlar? Daha önce o firmada bu projeye katılan kişilerin yorum ve düşünceleri nasıl?

Bunun gibi sorular da sizi tatmin eden cevaplar almışsanız sisteme rahatlıkla girebilirsiniz. Hatta imkanınız varsa firmanın tesislerini bile inceleyebilirsiniz.

Örneğin X firmasında bu işi yapan bir arkadaşıma firma sütlerini Torku firmasına verdiklerini söylemiş. Arkadaşım da Torku’yu arayarak bu işlemi teyit ettikten sonra firmayla çalışmaya başlamış.

2018 Dana Kesim Fiyatları yazımızı okuyarak son güncel sığır kesim fiyatlarını öğrenebilirsiniz. Fiyatlar Torku’dan alınmaktadır.

danabank – sütbank – danabank katılım – torku sütbank – torku danabank – sütbank firmaları

Sitemizde yer alan İş Hayatına dair tüm yazılar için tıklayın.

4 Comments

 1. Ş. Cesur dedi ki:

  Arkadaşınızın yatırım yaparak, katıldığı Torku ya süt veren firma hangisidir? Ben de katılmayı düşünüyorum.

 2. Merhaba,
  Konya’da Katılımcı Süt İnekçiliği Projesi başlattık. Ayrıntılar http://www.cevahir.xyz adresinde mevcuttur.Teşekkürler.

  • Bitik-Pil dedi ki:

   Yorumu bilerek onayladım. Sayfa takipçilerimizden bu sisteme katılmak isteyen varsa şirketi araştırsınlar. Şimdilik kendilerini bilmediğim için kesinlikle güvenilirdirler diyemem ancak sayfa takipçileri için istenirse çiftliklerine gidip ziyarette bulunabilirim…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir