Japon Devi Sony Firmasının Tarihçesi | Bitik Pil

sony-sahibi-bitik-pil

sony-tarihsel-gelisim

Sony Şirketini Kim Kurdu? Sony Ne Zaman Kuruldu?

Takvimler 1946 yılını gösterdiğinde mimar Masaru Ibuka ve doktor Akio Morita Tokyo Telekomünikasyon Mühendisliği şirketini Tokyo’da kurdu. İşte yazacağımız Sony tarihçesi bu yıl ile başladı.

Sony İlk Ne Üretti?

1950-Japonya’nın ilk manyetik kaplı kayıt bandı piyasaya çıktı.
Fakat hiç kimse bu yeni ürünün nerelerde kullanılabileceği konusunda fikir sahibi değildi. Bir grup üniversite öğretim görevlisi, ses kayıtlarının derslere yardımcı olabileceğini düşündüklerini belirtince şirket bu fikre sahip çıktı. Fakat ses kayıt cihaz çok yeni bir keşifti ve yeterince tanınmıyordu. Okullar tek tek ziyaret edildi ve yeni cihaz hakkında eğitimler verildi. Ardından satışlarda artmaya başladı. Bu sayede Tokyo Telekom ilk önemli pazarlama dersini aldı.

Sadece pazardaki ihtiyacı karşılamak için ürün tasarlama; ürünle beraber pazarını da yarat“.

1955-Şirket Japonya’nın ilk transistör telsizini piyasaya sürdü.

1958-Firma Tokyo Telekom olan ismini Sony olarak değiştirdi. Bunun sebebi dünyaya açılmak istemeleriydi. Çünkü Tokyo ismi hem yerel kalır hem de telekom ismi sadece telefon ürünleri üretildiğini izlenimine varırdı. Ancak Sony daha geniş çaplı ürünler üretmek istiyordu.

1960– Sony Amerika’da şirket kurdu ve şirket hisselerini halka açtı.

1968-Sonu geliştirilen ilk trinitron renkli televizyonu tanıttı. | 1994 yılına kadar Sony, 100 milyona yakın trinitron ekran üretti.

sony-ilkler-sahibi

1968- Sony CBS Şirketi ile ortaklık kuruldu.
1971-İlk renkli video kaset çalar Sony tarafından üretildi.

bitik-pil-sony-tarihsel-gelisim

1975-İlk ev tipi video cihazı betamax vcr tanıtıldı.

en-yeni-urunler-sony

1979-İlk Walkman satıldı. | 2010 yılının Nisan ayına kadar Walkman üretildi ve 220 milyon adet satıldı. Walkman’den önce hiçbir firma kayıt yapan ve
sadece kulaklıkla dinlenebilen bir kasetçalar üretmemişti. Ürünün nasıl tepki göreceği konusunda Sony şirketinin bir fikri yoktu fakat ürünü piyasaya sundular ve başarılı oldular.

bitik-pil-sony-deger-muzik

1982-Dünyanın ilk CD çaları piyasaya sürüldü. 

1983-Sony 3.5 disketi tanıttı.

sony-bitik-pil

1985Evrensel standartlara dayanan 8mm video kamera geliştirdi.

sony-kamera-ilk

1988-Sony, CBS ve Columbia Pictures’ı tamamen satın alarak günümüzde multimedia alanındaki sağlam varlığının da temellerini atmış oldu.

Sony Tarihçesi ve İlk Playstation

1994-İlk playstation 1994 yılında tanıtıldı.

playstation1-ne-zaman-cikti

 1999-AIBO robot satışa çıktı. (175.000 civarında satış elde etti.)

sony-aibo-robot-hayvanlar

2000-Play Station 2 piyasaya sürüldü. | Ocak 2011 tarihine kadar 150 milyonun üzerinde satılan playstation, tüm zamanların en çok satan konsolu haline geldi.

bitik-pil-sony-ps2

2001-Sony ve telekomünikasyon şirketi Ericsson, Sony Ericsson olarak güçlerini birleştirdi.

2002-Sony Ericsson P800 satışa sunuldu. Yazılım geliştiricileri için üçüncü parti uygulamaların geliştirip bu telefonlara uyarlanmasını da mümkün kılan P800, word ve excel dosyalarını açıp düzenlemenize imkan tanıyordu. Telefondan internete girmenin farklı duygusunu yaşattıran ilk telefonlardandı.

2003Sony Ericsson ise T610 model telefonu tanıttı. Dünyanın ilk bluetooth teknolojisine sahip cep telefonu olarak da bilinen T610, Sony Ericsson’ı rakiplerine göre bir adım öteye taşımıştı. Oyunlar, melodiler ve basit düzeyde navigasyon özelliğiyle T610, şüphesiz kullanıcılar için o yıllar çok şey ifade ediyordu. 

ilk-teknolojiler-telefonlar

2003-Yeni nesil blu-ray kaydediciyi geliştirdi.

2005-Walkman markalı W serisi müzik odaklı telefonlar piyasaya çıktı. (3 milyondan fazla satış yaptı). Şuan akıllı telefonlarda gördüğümüz üst kısımda ki perde özelliğini ilk w810i telefonda gördüm. Mesaj gelince veya arama olunca aynı günümüzde ki gibi üst kısımdan bildiri gelirdi. Walkman telefon olduğu için gürültü de bile müzik açsanız duyulur ve bununla arkadaşlara artistlik yapılırdı. Albümümde bulunan eski Sony Ericsson w810i ile çekilmiş resimlere bakıyorum ancak günümüz çektiklerimden öyle büyük büyük farkları yok. Unutulmayacak telefonlardandı.

kamera-ses-ericsson-bitik-pil

 

PlayStation 3 Hacklendi ve Sony İflas Ediyor Haberleri Çıktı.

2006-Play station 3 tanıtıldı. (80 milyona yakın satış yapıldı). Üretilmesinden 12 yıl geçmesine rağmen günümüzde halen aktif olarak kullanılır. Ancak Sony PS3’ten çok çekti. Piyasaya çıktıktan kısa bir süre sonra cracklenmesi Sony firmasının oyun satışlarını en dibe indirdi. Firmanın kâr oranının büyük kısmını oluşturan bu departmanda böyle bir sorun çıkması Sony firmasının başına bela açtı. 

kırık-ps3-sony

2006-Kamera kalitesine odaklanan cyber-shot olarak tanıtılan telefonlar piyasaya sürüldü.
2008-Sony Ericsson Xperia ismiyle ilk telefonunu tanıttı. Sony Ericsson Xperia X1.

bitik-pil-sony-eski-telefon

2011-Xperia Play ismiyle, piyasaya sürülen ilk mobil play station satışa çıktı.

bitik-pil-en-guzel-oyunlar

Sony, Ericsson’un Elinde Bulunan Hisseleri Alır. Artık Karşımızda Sony Telefonlar Var. 

2012Sony bu sefer de Sony Ericsson şirketinde %50 hissesi bulunan Ericsson şirketinin tüm hisselerini satın aldı.

2013- Su geçirmez özelliğiyle ünlenen Sony bir metrelik suya dayanıklı Xperia Z akıllı telefonu tanıttı.

sony-en-guzel-telefon
2013-Playstation 4 satışa sunuldu. (70 milyon civarında satış gerçekleştirildi). PS3 faciasından zor günler yaşayan Sony firması Playstation 4 ile büyük gelir elde etti ve yüksek satış rakamlarına ulaştı.

bitik-pil-sony-play-station-4

2016-Sony gelirinin %75 inin oyun ve oyun konsollarından geldiği açıklandı.

2016-Sony, LTE modem, yonga yenilikçisi İsrail Altair Semiconductor şirketini 212 milyon dolar karşılığında satın aldı.

2017-Sony Xperia XA1 Ultra, Xpreia XZ gibi telefonlarını tanıttı ve halen günümüzde teknolojiyi üst katmandan takip eden bir firma.
Şuan diğer marka telefonlarda dahil Sony firmasının ürettiği kamera lensleri kullanılmakta. Fuarlarda Sony firmasının ürünlerine bakılınca anlaşılacak ki önümüzde ki yıllarda da üretimler tüm hızıyla devam edecek.

2018 yılında çıkacağı düşünülen bir ürün de Sony PlayStaion 5.

Sony Şirketinin Başarısı Nereden Geliyor?

Sony yıllarca hem büyük başarılar elde etti hem de büyük başarısızlıklar. Sony firmasının bu kadar büyük bir firma olmasının en büyük sebeplerinden biri yaşadığı başarısızlıkları bir kenarı bırakıp önüne bakması oldu. Bu Sony’nin başarısızlık yaşayınca direk piyasadan silinen bir firma olmasını engelledi. Bunlardan en önemlileri 1980’lerde Betamax teknolojisinin JVC’nin VHS teknolojisine karşı uğradığı pazar kaybı. Ardından 1994’te Sony DVD teknolojisinin Toshiba firmasının geliştirdiği DVD teknolojisine karşı aldığı yenilgi. Yine en büyük başarısızlıklardan ve Sony batıyor haberlerinin yayılmasına sebep olan Play Station 3’ün cracklenmesi. Sony’nin oyun alanına ne kadar yatırım yaptığını herkes bilmekte. İşte bir hack olayı ile bu yatırımların çoğu boşa çıkarıldı ve Sony çok güç kaybetti. Ancak kaybettiği gücü Play Station 4 ile de kazanmasını bildi. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir