Bitik Pil-Mi 5x Kamera
Xiaomi Mi 5X İnceleme
Mayıs 9, 2014
pardus-linux-sistem
Virtual Box ile Sanal Pardus Kurmak
Kasım 20, 2017
Tümünü Göster

Kombu Çayı ile Şifa Bulun

Kombu Mantarı

Kombu Mantarının Faydaları

Kombu Çayı görmüş olduğum en sıra dışı çay olduğu için temin edip kullanıp izlenimlerini yazmak istedim. Yapılışı, kullanımı ve faydaları ile diğer içeceklere hiç benzemeyen bir çay olan Kombu Çayı maalesef ülkemizde pek bulunmuyor bu yüzden benim de tedarik etmem bir hayli zor oldu. Çinlilerin “sağlık iksiri” dediği Kombu Çayı’nın hazırlanışını faydalarını sizler için derledik…

Kombu Çayı Nasıl Hazırlanır
Her geçen gün insanoğlunun başına bir çok hastalık müsibet olmakta. Kolestrol, tansiyon, kalp hastalıkları, cilt hastalıkları…Durum böyle olunca insanlar da bu hastalıklar için şifa aramakta. Kombu Çayı da işte bu şifalardan sadece bir tanesi ve doğanın bize sunduğu yepyeni bir tat.

Kombu Çayı Nedir?

Kombucha ismi ile adlandırılan bir mantar türüyle hazırlandığı için kombucha çayı, kamboçya çayı gibi isimlerle anılan komu çayının en büyük özelliği de bu mantar. Ülkemizde isminin son zamanlarda yavaş yavaş telaffuz edildiği bu tat uzak doğu ülkelerinde ki geçmişi binlerce yıl öncesine dayanıyor.

Kokusu tıpkı sirkeye benzeyen bu mayanın hazırlanması için farklı ürünlere de gerek yok sadece çay, su ve şekerle hazır hale geliyor.

Kombu Çayı’nın faydaları:

Kombu Çayı Faydaları

Görünümü bazıları için tuhaf ve itici gelebilir ama önyargılarımızı bırakarak faydalarına bir göz atalım. Bu çayın bu kadar popüler olma sebebi kesinlikle yaza yaza bitmez faydaları.

 • Deride oluşan yara ve iltihaplanmalara karşı vücudu destekler, bu bölgelerin daha hızlı iyileşmesine yardım eder.
 • Bağırsakları çalıştırarak zararlı maddelerin vücuttan daha hızlı bir şekilde uzaklaştırılmasını sağlar.
 • Kan dolaşımını düzenleyerek kalp ve damar hastalıklarını engeller. Anjiyo sonrası tüketilerek damarlarda tekrar tıkanmayı engeller.
 • Sinir sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olur.
 • Kandaki şeker oranının da normal seviyelerde seyretmesini sağlar.
 • Kanserli hücrelerin yayılmasını ve büyümesini de yavaşlattığı söyleniyor.
 • Yorgunluk ve bitkinlik gibi gündelik sorunların da üstesinden gelmeye yardımcı olur.
 • Kan dolaşımını düzenlediği ve sinir sisteminin düzenli çalışmasını sağladığı için baş ağrılarının da hızla geçmesini sağlar.
 • Saç sağlığına da iyi geldiği bilinen kombu çayı, saçların parlak gözükmesine ve saç tellerin kalınlaşmasını sağlar.
 • Harici olarak kullanıldığında, yani içmek yerine cilde sürüldüğünde cildin yaşlanmasını yavaşlatıyor, cildi nemlendiriyor ve kırışık karşıtı bir etki gösteriyor.
 • Adale ağrıları ve eklem ağrılarına iyi gelir, hafifletir.
 • Göz hastalıklarında da etkindir; görüşü kuvvetlendirir, korneada oluşan formasyonları ve kataraktı giderir.
 • Kombu çayı; astımı tedavi eder ve astım krizlerini giderir.
 • Kombu çayı, yağ yakımını hızlandırarak kilo vermeyi hızlandırır.

 İşte Kombu Çayı Tarifi:

!!! Yapılışını anlatmadan önce temin ettiğim kişinin defalarca yaptığı uyarı geldi aklıma. Bana verdiği mayayı kesinlikle metal bir cisimle temas ettirmemen gerektiğini söyledi. Yani saklarken plastik veya cam tabaklarda keserken de ya elle yada tahta bıçaklarla kesmeniz gerekiyor.

Kullanılan Malzemeler:
 • 3 litre su (Suyun kaliteli olması önemli)
 • Kombu Çayı Mayası (Bir avuç büyüklüğünde)
 • 1 su bardağı toz şeker
 • 30 gram kadar çay

Kombu Çayı Nasıl Yapılır?

Önce 3 litre suyu bir kapta kaynatın. Su kaynayınca içine toz şekeri atın ve 4-5 dakika karıştırın. Tamamen kaynadıktan sonra çayı suyun içerisine atın ve çayı demlemeye bırakın. Çayın demlenme işlemi bittikten sonra karışımın soğumasına izin verin. Ardından elinizde bulunan kombu çayı mayasını ılık bir su ile yıkayarak karışım soğuduktan sonra karışımın içerisine bırakın. Karışımı koyduğunuz kabın ağzını hava alacak şekilde bir bez ile kapatabilirsiniz. Hazırlamış olduğunuz karışımı 1 hafta mayalayın.

Kombu Çayı Nasıl Nasıl  Tüketilir?

Öncelikle çayı aç karnına ve süzgeçten geçirerek içmelisiniz. Günde 1-2 çay bardağı kadar tüketebilirsiniz.

Bu mayayı sadece çay şeklinde değil direk cilde sürerek de kullananların olduğunu duydum. Araştırıp sorduğumda mayayı küçük bir cam kavanozun için su ile bıraktıklarını ve mayalandırdıklarını daha sonra içerisinden mayayı alıp geriye kalan suyu vücutlarında ki sivilcelere yaralara sürdüklerini öğrendim fakat bunu ben denemedim. Bununla birlikte bazı kesimlerin yine bu suyu duştan sonra saçlarına uyguladıkları ve saçlarının parladığını ve saç tellerinin kalınlaştığını söylendi. Ancak ben bunları denemedim ben sadece kolestrole şifa bulma amacı ile çay yaparak denedim ve memnun kaldım.

Kombu Çayı’nın Zararları?

Kombu çayının yan etkisi var mı yok mu diye uzun uzun araştırdım fakat herhangi bir yan etki bulamadım. Bazı yerlerde hamile ve yeni doğum yapmış kadınların kullanmaması gerektiği tavsiye edilmekte. 5 kişilik ailemde de herhangi bir yan etki şikayeti olmadı. Tabi tüketim miktarına da dikkat etmelisiniz fazlası zarara dönüşebilir dikkat etmenizde ve doktorunuza danışarak kullanmanızda fayda var.

Kombu Çayı Nasıl Temin Edilir?

Türkiye’de çok bilinmeyen bir ürün olduğu için maalesef aktarlardan bulmak bir hayli zor fakat yine de şansınızı deneyebilirsiniz. İnternette ürünü satan bir çok site de var. Bu sitelerden de sipariş verebilirsiniz. Ben ürünü yaşlı bir teyzeden tedarik ettim ve onun tavsiyeleri sonucu kullandım.

Etiketler: Kolestrole Ne İyi Gelir, Kamboçya Çayı, Kombu Çayı Kullananlar, Kombucha Çayı Yararları, Yüz Maskesi, İbrahim Saraçoğlu, Nasıl Demlenir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir