R-Studio Kullanımı | R-Studio ile Veri Kurtarma | Bitik Pil

silinen-dosyalari-geri-getirme

rstudio-veri-kurtarma-bitikpil

R-Studio kullanımı çok zor olmayan ve veri kurtarma alanında çok başarılı bir programdır. Hatta adli bilişim alanında kullanılan ve lisansı için yüksek meblağlar ödenen programlardan bile daha kapsamlı veri kurtarma işlemi yapan bir program. Tabi o programların tek amacı veri kurtarma olmadığı için bu normal ancak R-Studio programının tek odak noktası veri kurtarma. R-Studio ile  NTFS,FAT32 dosyalarının haricinde de bir çok dosya sistemleri ile biçimlendirmiş depolama aygıtlarından da veri kurtarabilirsiniz.

Elbette R-Studio programı da ücretli ancak çeşitli sitelerden bir şekilde edinip kullanabilirsiniz. Program için iletişim sayfasından bizimle iletişime geçebilirsiniz.

R-Studio Kullanımı Resimli Anlatım:

1-R-Studio programını açıyoruz.

2-Resimde gördüğünüz gibi karşımıza disklerimiz gelecek. Tarama yapacağımız diski sağ tıklayıp scan butonuna giriyoruz.

silinen-resimleri-geri-getirme

Not: Diskin kullanımına ve boyutuna göre işlem süresi değişir. Siz süreyi daha da kısaltmak için disk sürekli NTFS dosya sistemiyle kullanılmışsa dosya sistemlerinden sadece NTFS bölümünü seçin. Yada diskin ilk yarısını taramak istiyorsanız size bölümünü düşürün.  Sadece silinen resim veya videolarınızı geri getirmek istiyorsanız dosya türlerinden sadece resim veya videoyu seçin. Eğer detaylı arama yapmak istiyorsanız işlem hızı yavaş olarak kalsın. Diskinizin boyutu yüksekse ve uzun seneler aktif kullanılmışsa ve sizde tüm dosyaları geri getirmeye çalışırsanız işlem hayli uzun sürebilir.

Tarama işlemi başladıktan sonra ilerleme görselini uygulamanın altından görebilirsiniz.

3– Tarama bittiğinde taradığınız diskin altında tarama süresince bulunan dosyaların listesini göreceksiniz. Bu dosyalara çift tıklayarak yada sağ tık Open Drice Files diyerek giriş yapabilirsiniz.

silinen-videolari-geri-getirme

Dosyaların içerisinden getirilen verileri görebilirsiniz. Kurtarmak istediğiniz dosyaları işaretleyin. Recover veya recovery marked butonuna basarak dosyayı kaydetmek istediğiniz yeri seçin ve işlemi bitirin. Recover işlem yapılan dosyayı recover marked ise seçtiğiniz tüm dosyaları geri getirir.

r-studio-kullanimi-resimli-veri-kurtarma

4-Dosyaların kayıt yerini seçtikten sonra bir uyarı alabilirsiniz. Eğer kurtardığınız dosyalar içerisinde görünmeyen işletim sistemine ait dosyalar var ise işletim sistemi uyarı verecektir. Bu dosyalarla işiniz olmayacağı için böyle bir uyarı verirse remove tuşuna basın.

5-Programı kaydetmek istediğinizde yapılan işlemlerin kayıt edilmesini soracak. Yaptığınız Scan işlemini daha sonra kullanacak iseniz kayıt edin. Aksi taktir de saatlerce uğraştığınız Scan işlemini tekrardan yapmak zorunda kalırsınız.

R-Studio programı sadece bu anlatılanlardan ibaret değildir. Örneğin raid sistemiyle kurulmuş disklerde veri kurtarma işlemi daha farklıdır. Ancak buda R-Studio ile yapılabilir.

Yapılan işlemlerde bir hata ile karşılaştıysanız veya raid sistemine sahip disklerde veri kurtarma işlemi yapacaksanız bizimle iletisim iletişime geçebilir veya yorum yazabilirsiniz. En kısa sürede dönüş yapılacağından emin olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir