Pilin icadı | Pil Ne Zaman icat Edildi | Pilin Mucidi Alessandro Volta

pilin-tarihcesi-bitikpil

pilin-icadi-pilin-mucidi-alessandro-volta

Şüphesiz insanlığın en önemli buluşlarından biri elektriktir. İnsanlık elektriği çok daha eski yıllarda bulmuş ancak kullanılabilecek bir düzeye getirememiştir. 1800’lü yıllarda pilin icadı gerçekleşmiş ve insanoğlu artık elektriği aktif şekilde kullanmaya başlamıştır.

Pili kim icat etti?

Luigi Galvani elektrikle ilgili ünlü kurbağa deneyini yapan kişidir. 1791 yılında yapmış olduğunu deneyler sonucunda hayvansal elektrik tezini ortaya attı. Ölü bir kurbağanın bacağında ki sinirleri kestiğinde oluşan kasılmaların elektrik barındırdığını ancak bu elektriğin kaslarda olduğuna inandı Galvani. Ardından Alessadro Volta bu deneylere devam etti. Volta, Galvani gibi elektriğin kaslarda olduğunu düşünmüyordu. Volta, hayvanın bacağında oluşan kasılmaların kas hücrelerinde bulunan iki farklı metalden ve hücrelerde bulunan sıvılardan kaynaklandığını düşünüyordu. Yani elektrik için iki farklı metale ve sıvıya ihtiyaç vardı. . Bu sebeple çinko ve bakır madenlerinin arasına tuzlu suya batırılmış süngerler yerleştirdi. Bunun sonucunda 1801 yılında pilin icadı gerçekleşti. Bu pile Volta pili ismi verildi.

bitikpil-pilin-mucidi

Alessandro Volta Kimdir?

Tam adı Alessandro Giuseppe Antonio Anastasio Volta’dır. Rus asıllı İtalyan fizikçi olan Alessandro Volta 18 Şubat 1745 tarihinde doğdu. 1774 yılında, İtalya’nın kuzeyindeki “Como” şehrinde Kraliyet Okulu’nda fizik profesörü oldu. 1779 yılında Pavia Üniversitesi’nde deneysel fizik profesörü oldu Napolyon, çalışmalarından dolayı Volta’yı ödüllendirdi ve onu Padua Üniversitesinin Felsefe bölümü başkanlığına atadı. .

Kraliyet Okulu’nda iken, Alessandro Volta, 1774 yılında statik elektrik ürettiği bir cihaz olan ilk buluşu, electrophorus tasarlamıştır.

Teresa Peregrini ile evlendi, Giovanni, Flaminio ve Zanino adlarında üç oğlu oldu.

Alessandro Volta 1827 yılında ölmüştür. Ölümünden sonra elektrik ve elektriği depolama yani pil alanında yapılan gelişmelerde onun temelini attığı bu keşfin değeri çok daha iyi anlaşılmış ve onun anısı olarak elektrik gerilim birimine “Volt” adı verilmiştir.

1802 de Dr. William Cruickshank seri üretilecek pilin tasarımını yaptı. Cruickshank aynı boyutlarda kare şeklinde kesilip uçlarından lehimlenmiş bakır ve çinko plakaları etrafı çimento ile sıvanmış tahta kutulara koyarak içini tuzlu su ya da su ile seyreltilmiş asitle dolduruyordu. Plakaların aralarındaki mesafeyi sabit tutmak için tahta yüzeyin üzerine oluklar yapılıyordu.
Sir Humphry Davy‘nin Londra Kraliyet Enstitüsü kasalarına çok güçlü pilleri yerleştirmesi yeni buluşların önünü açtı. Davy pilleri karbon elektrotlara bağlayarak elektrikle üretilen ilk ışığı elde etti. Bugün ark lambası dediğimiz düzeneğin çalışmasını izleyenler sonraları bu ışığın o güne kadar gördükleri en parlak ışık yayı olduğunu söylediler.

Şarj Edilebilen Pil

Tekrar tekrar doldurulamayacak tüm piller ilkel piller olarak adlandırılıyordu. 1859 yılında Fransız fizikçi Gaston Planté şarj olabilen pili icat etti.
Elektrik üretmede kullanılan üçüncü, ama en önemli olan, metot ise çok sonraları keşfedilen manyetik alan metoduydu. 1820 yılında Fransız bilgin André-Marie Ampère elektrik taşıyan tellerin bazen birbirlerini çektiğini bazen de ittiğini gördü. 1831 yılında İngiliz Michael Faraday bir bakır diskin (bobin) kuvvetli bir manyetik alanın etkisi altında kaldığında nasıl elektrik ürettiğini görsel olarak örnekledi. Faraday ve ekibi bobin ve mıknatıs arasında hareketliliğin devam ettiği sürece elektrik üretiminin de kesintisiz olarak devam ettiğini ortaya koydular.

Nikel-kadmiyum Pil

1899 yılında İsveçli Waldmar Jungner nikel kadmiyum pili icat etti. 1947 yılında Neumann pil hücresini tam olarak sızdırmaz bir şekilde izole etmeyi başardı. Bu yenilikler bugün kullandığımız sızdırmaz nikel kadmiyum pilin doğuşuna öncülük etti. Nikel-metal-hidrit pil sistemleri üzerindeki çalışmalar 1970’lerin ortalarında başladı. Fakat metal-hidrit alaşımlar hücre (göze) ortamlarında dengeli olamıyorlardı. 1980 ortalarında geliştirilen yeni hidrit alaşımları bu dengesizliği azaltarak bileşimin kararlılığını arttırdı. Bütün bu gelişmelerden sonra 1990 yıllarında nikel-metal-hidrit piller piyasaya çıktı.

Lityum İyon Pil

1970 yıllarında artık ilk lityum piller otaya çıktı. 1980’lerde bu pillerin şarj edilmesi üzerinde çalışmalar başladı ise de ortaya çıkan güvenlik sorunlarından dolayı vazgeçildi. Lityumun doğasında var olan dengesizlik özellikle şarj sırasında problemler, hatta tehlikeli durumlar, yaratıyordu. Bu yüzden araştırmalar lityum iyonları kullanan ve metal bazlı olmayan pillere kaydı. Aslında iyon bazlı lityumun enerji üretme yeteneği metal bazlı lityumdan düşük olmasına rağmen eğer şarj edilirken gerekli önlemler alındığında daha güvenliydi. 1991 yılında Sony lityum-iyon pili piyasaya sürdü.

sony-pilin-mucidi-ne-zaman-icat-edildi

Pilin tarihçesine bakıp ne kadar ilkel bir ortamdan bu günlere geldiğimizi düşünebiliriz ancak teknolojinin bu kadar hızlı ilerlediği bir dönemde belki bizler bile 20 sene sonra bu kullandığımız pillere ilkel diyeceğiz.

1 Comment

  1. verdiniz bilgiler icin teşşekürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir