en-kaliteli-diziler
Mr. Robot (Dizi Önerisi)
Aralık 1, 2017
yks örnek soru kitapçığı
YKS Örnek Soru Kitapçığı ÖSYM Tarafından Yayınlandı
Aralık 3, 2017

Özel Güvenlik Görevlisi

Bu mesleğe emek vermiş insanlarla konuştuğumuz da genelinin isteyerek yapmadığı bir meslek. Ancak ülkemizde öğretmene, polise, doktora yani kime sorsanız genelde isteyerek yapmadıklarını söylerler. Fakat hayat şartları çoğu insanı belki de hiç istemediği işlerde çalışmaya mecbur bırakmakta.

Özel Güvenlikçiler Mesleklerinden Neden Memnun Değil?

Ülkemiz şartlarında çalışma şartlarının zorluğunu hepimiz az çok biliriz. Her sektörde olduğu gibi bu sektöründe zorlukları elbette var. Mesela yaptığınız iş dışarıda ki insanlara çok kolay gözükür. “Akşama kadar oturuyorsunuz sanki ne yapıyorsunuz”, ” Ohh sizden rahatı mezarda” gibi bir sürü cümle duyabilirsiniz.

İlk işe girmekte problemdir eğer tecrübeniz yoksa araştırdığınız ilanlarda ki tecrübe kriterine takılırsınız. İş buldunuz diyelim konumu evinize uzak veya yakın olabilir. Uzak olduğunda sizde para kazanmak için kabul edersiniz. Maaş olarak da genelde asgari ücret verilir şayet asgari ücretten fazla ise asgari ücret banka hesabınıza fazlası ise elden verilir. En çok şikayet edilen konulardan biridir bu. Günümüzde ev kiralarının tavan yaptığını düşünürsek şöyle standart bir ev için maaşınızın yarısını verebilirsiniz. Kimi zaman da bu asgari ücretin içine yemek dahil değildir ve ulaşım masraflarını da siz karşılarsınız. Tüm bunların üstüne çalıştığınız şirket sağlam bir şirket değil ise ayın 15’inde verilecek maaş 20’sine 25’ine hatta diğer aya bile sarkabilir.

Bu meslekte bir yerlere geleyim düşüncesi de pek olmuyor. Tabi az da olsa istisnaları da var elbette ama çoğunlukla aynı statü de kalınıyor.

özel güvenlik çalışma saatleri

Nasıl Özel Güvenlikçi Olunur?

Önce kendinize güvenlikçi olacağım ben dersiniz bir kurs bulursunuz ücretini yatırırsınız ve eğitimine gidersiniz. Daha sonra sınav olursunuz tabi bunun da bir harcı var. Sınava da girip başarılı olduktan sonra size bir sertifika ve evrak listesi verilir. Sağlık raporu, ikametgah, güvenlik tahkikatı gibi resmi işler. Bu işlem esnasında vergi dairesine yeniden harç yatırılır. Tüm işlemler bitince Özel Güvenlik Şubesinden kimliğinizi alırsınız. Toplam süreç genelde 2 ayı bulur ve 2 ayın sonunda iş aramaya başlarsınız. Ardından bir firma ile görüşüp mülakata çağrılırsınız orada da başarılı olursanız görev yapacağınız yere sizi gönderirler. Bazen gönderildiğiniz yerde firma bende mülakat yapacağım diyebilir şaşırmayın.

Silahsız Özel Güvenlik Görevlisi Şartları;

  • Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmak.
  • 18 yaşını doldurmuş olmak (19 yaşından gün almış olmak)
  • Çeşitli suçlardan altı aydan fazla hapis cezası almamış olmak.
  • Vücut ve akıl sağlığının yerinde olması gerekiyor.
  • En az ilköğretim (8 yıllık) mezunu olmak.

Silahlı Özel Güvenlik Görevlisi Şartları;

  • En az lise mezunu olmak.
  • 21 yaşını doldurmuş olmak.
  • Sabıkasız olmak.

 

Özel Güvenlikçi Nasıl Olmalı?

Bir güvenlik görevlisi olarak genelde göz önünde olduğunuz için insanlara hitap tarzınız düzgün olmalıdır. Güler yüzlü gözükmek zorundasınız. Yüzünüz asık olmayacak. 12 saat nöbet tutmuş olsanız bile yüzünüzde müşterinize karşı bir memnuniyet belirtisi olmak zorunda. Bayanlar genel de gündüz çalışsa da erkekler gece uykusundan taviz vermek zorunda. Bazı şirketler de gece olmuyor tüm çalışanlar sadece gündüz artık bu sizin anlaşmanıza göre.

YORUM:

Öncelikle her iş gibi mutlaka bu işi de illa birileri yapmak zorunda. Çalışma şartları şirketten şirkete de çok büyük fark göstermekte o yüzden şöyle böyle demeyeceğim. Ancak her insan kendine bir vasıf edinmeli. Şöyle ki insan kendisine ben diğer insanların yapamadığı neyi iyi yapabiliyorum demeli. Şuan için Türkiye’de 45 yaşında bu konuda bilgi sahibi olmayan işsiz bir insan istediğin de özel güvenlik görevlisi olabiliyor. Yani eğer aşırı paraya ihtiyacınız yoksa kendinize vasıf kazanacağınız bir iş sektörü seçebilirsiniz. Belki ilk başlarda asgari ücret bile alamazsınız ama 1  yıl sabır sonucunda hem elinizde bir bilezik olur hem de artık size verilen ücretlerin daha fazlasını talep ederek vasfınızı konuşturursunuz. Özel güvenlik sektöründe ise şuan asgari ücret alıyorsanız 5-10 yıl sonra hala kendinizi asgari ücret alıyor olarak görebilirsiniz. Yaşı 40’ın üzerine çıkmış insanlar için elbette bu öneriler geç olabilir ancak 20-25 yaş aralığında ki arkadaşlar için kulağına küpe olabilecek tavsiyeler.

Bir öneri daha: Her ne yapıyorsanız yapın işinizi sevin sevmeye çalışın her zorluğa karşı güler yüzlü olmaya çalışın. Siz önemlisiniz. Siz değerlisiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir