Fuar Nedir-Fuara Nasıl Katılınır-Türkiye Fuarları ve Fuar Takvimi 2018

fuar-takvimi-2018-ne-zaman

Ülkemizde bazı olumlu gelişmeler sonucu fuarlar artış göstermeye başladı. Bir yandan fuar sayıları artıyor bir yandan da fuarı bulunan şehirlerde fuarlara katılım artıyor. Buda bize gösteriyor ki fuarlardan hem üretici hem de tüketici olarak memnunuz. Peki fuar nedir? Fuara nasıl katılınır? Türkiye’de fuarlar ve fuar takvimi 2018.

Fuar Nedir?

Yıllardır büyük devletler büyük pazarlara ve ticaret yollarına egemen olmaya çalıştı. Ticarete hakim olan ekonomisini geliştirdi ve büyüdü. Bu sebeple fuarların geçmişi uzundur. Yıllarca insanlar ticaretlerini fuar, panayır, pazar denilen alanlarda yapmıştır.

Fuarların tarihi milattan önceki yıllara kadar uzanır. Yani daha para yokken bile insanlar pazar alanı kurup ticaretlerini takas yöntemi ile yapmışlar.

Fuar aslında bir gösterimdir. Ürünlerin, hizmetlerin, bilgilerin, teknolojik gelişmelerin satılması veya tanıtılması için oluşturulmuş bir alandır. Burada katılımcılar görüşmeler yaparak işbirliği yapabilir yada geleceğe yönelik ticari ilişkiler kurabilir. Yani fuarlar sayesinde üreticiler hem tüketicilerle hem de diğer üreticilerle iletişim kurar.

konya-samsun-bursa-hayvancilik-fuari

fuar-takvimi-2018-ne-zaman

Firmalar Fuara Neden Katılmalı? Fuara Nasıl Katılınır?

Günümüzde kendini yenilemeyen şirketler malesef geçen yılların acımazsızlığına uğruyor. Bu sebeple şirketler rekabet ortamını, yaratıcılığı ve dünyayı takip ediyorlar. Rekabeti görüp bu rekabet içinde başarılı olmaya çalışıyorlar. Yeni yeni pazarlama yöntemleri geliştiriyorlar. İşte bu yöntemlerin biri de yerinde ve zamanında kurulmuş fuarlar.

Fuarlar katılımcılar için bir nimettir. Çünkü bir çok firma elindeki ürünün satışı veya tanıtımı için müşteri arar. Ancak fuarlar böyle değildir. Fuarlarda müşteriler firma arar. İşte burada katılımcılara büyük işler düşmektedir.

Fuarlara katılım için öncelikle bu işi organize eden fuar sahibi firmalarla görüşürüsünüz. Tüyap ve CNR ülkemizde fuarlar organize eden iki büyük firma. Görüşme sonucu fuarlardan belirli bir alan alırsınız. Daha sonra bu alan için bir stand firması ile anlaşırsınız. Stand şirketiniz için önemlidir. Stand sizin fuarda ki evinizdir. Gelen misafirleriniz öncelikle evinizin güzelliğine, temizliğine bakar. Siz de güzel bir stand ile misafirlerinizin gözünde bir imaja kavuşabilirsiniz. Ayrıca fuarlara hem yerel medya hem de uluslararası medya ilgi gösteriyor. Çekimler ve röportajlar yapıyorlar. Bu sayede şirketinizin de reklamını yapmış oluyorsunuz.

Yapılan anketlere göre ziyaretçilerde fuarlardan çok memnun. Almak istedikleri ürünler hakkında daha çok fikir sahibi oluyorlar. Almak istediklerini ürünü belki de 10-15 standda görüp kıyaslama yapabiliyorlar.

fuar-alani-kent-fuari-tarim-fuari

samsun-bursa-adana-mersin-konya-fuar-takvimi-2018

Fuara Katılmanın Olumlu Yanları:

 • Yeni müşteriler bularak siparişleri artırmak.
 • İhracat imkanları yaratmak, var olanı artırmak.
 • Kısa ve orta vadede yeni müşteriler kazanmak.
 • Aynı sektörde çalışan firmaların yeniliklerini öğrenmek.
 • Ürünleri alternatif ürünler ile karşılaştırmak.
 • Yeni dağıtım kanalları veya mümessiller bulmak.
 • Düşünülen muhtemel fiyatları test etmek, tepkileri ölçmek.
 • Değişik ürün dizaynlarına, ambalajlara karşı tepkileri ölçmek.
 • Prestij sağlamak.
 • Mevcut müşterilerini ve satışlarını korumak.
 • Yerel ve ulusal olarak şirket reklamını yapmak.

Fuara Katılma Kararı Vermeden Önce Düşünülmesi Gerekenler?

Fuar dönüşlerinde bir kaç işletmede “O kadar masraf yaptık, yaptığımız işler masrafı anca karşılar.” gibi cümleler duyabilirsiniz. Bu sebeple herşeyi düşünerek yapmalısınız. “Filanca fuara katılmışta çok güzel paralar kaldırmış” söylentilerinden uzaklaşıp mantık çerçevesinde iş yapmak lazım. Örneğin fuara ilk katılımınız ise 20.000-30.000 TL’lik şaşalı ahşap standlar yerine 5.000-7.000 TL’lik modüler standlar tercih edebilirsiniz. 100 metre karelik bir alan yerine işinizi görebilecek derecede 20-30 metre karelik alan kiralayabilirsiniz. Ayrıca düşünülmesi gereken başka konularda vardır. Örneğin bir üretimhaneniz var ve fuara katılacaksınız. Fuar sizler için eksta müşteriler demek. Peki siz bu müşterilerine ve taleplerine hazır mısınız? Fuarda iş almanız durumunda bunu ne derecede yetiştirebileceksiniz. Bunlar fuara katılma kararı vermeden önce düşünülmesi gerekenlerden.

Fuara katılma ve katılmama arasında kalan şirketlere önerimiz, fuara katılımcı olarak gitmeden önce mutlaka ziyaretçi olarak gidin. Fuarın nabzını bir ölçün.

Sektörlere göre fuarların büyüklükleri değişir. Örneğin Konya’da tarım fuarı çok devasa olurken mobilya fuarı o kadar etkileyici olmuyor. Başka bir şehirde de tarım fuarı küçük olurken mobilya fuarı daha büyük olabiliyor.

Fuar tarihleri de hem katılımcı hem ziyaretçiler için önemlidir. Geçtiğimiz senelerde bir Kurban Bayramı sonrası fuar organizasyonu vardı. Kurban bayramıda ardından gelen hafta sonu tatili ile birleştirilmişti ve fuar tam bu aralığa geldi. Bu sebeple ziyaret etmeyi düşünen bir çok kişi tatilini bölüp fuara gelmedi. Katılımcıların yapmış oldukları masraf malesef zarar oldu. Burada organizasyon şirketlerinin hem fuar alanını hem de fuar tarihini çok iyi belirlemesi gerekiyor.

Fuara Katılacak Firmaların Yaptığı Hatalar:

 • Fuar katılma kararını son anda vermek
 • Fuar hakkında daha önce araştırma yapmadan söylentilerle fuara katılmak.
 • Stand kararını verememek.
 • Fuarda firma adına yanlış kişiye görev vermek.
 • Stand konusunda yanlış bir firma seçmek.
 • Stand tasarımının imajlarına katacağı katkıyı küçük görmek.
 • Her stand hizmeti veren firmanın hizmet, malzeme ve kalitesini aynıymış gibi davranmak.
 • Tasarım anında değil, kurulum anında standda revizyonlar yapmak.

 

tarim-fuari-stand-tasarimi-fuar

yurtdisi-fuar-alanlari-almanya

Fuarlarda Misafirleri Etkilemek İçin Yapılması Gerekenler:

 • Kesinlikle standınızın tasarımına ve kalitesine dikkat edin. İmaj için çok büyük etken.
 • Misafir karşılama işini kaliteli ve güleryüzlü yapacak kişiler.
 • Yapılabiliyorsa küçük küçük ikramlar. Bir çay bile insanların orada oturup dinlenmesine sebep oluyor. Bu sayede sizin standınıza göz gezdirmeyecek insanların bile dikkatini çekiyorsunuz. Ürün almayacaksa bile reklam yapıyorsunuz ve buda size uzun vadede dönüyor.
 • Ürün, firma ve hizmetler ile ilgili doğru ve tatminkar bilgilendirme yapabilmek.
 • Ürünlerin teşhirinde kullanılan ünite ve malzemelerin kalitesine dikkat etmek.
 • İmkan varsa ilgi çeken aktivite ve gösteriler düzenlemek. Örneğin Konya Çelikel firması her sene fuarda boğadan düşmeme oyunu için bir platform kurar. Firmanın sektör sebebiyle müşterisi olmama rağmen, yapmış oldukları ilgi çekici aktivite sayesinde aklımda yer edinmiş.
 • Kaliteli ve tatminkar bir dosya veya broşür ile birlikte verilecek promosyonlar vasıtasıyla potansiyel müşterileri memnun etmek.

Türkiye Fuar Takvimi 2018 – Tüyap – CNR

Ülkemizde fuar organizasyonu düzenleyen iki büyük firma vardır. Tüyap ve CNR. Şirketler genelde her yılın başında fuar takvimi takibi yapar ve ona göre fuara katılım düşünülür.

Tüyap fuar takvimi 2018 için; tıklayın.

CNR fuar takvimi 2018 için; tıklayın.

1 Comment

 1. Fuat dedi ki:

  Bir Fuarı araştırıp önemseyip fuar standı olsun müşteri karşılama olsun güzel yapan bir firma fuarda kesinlikle kazanır. Tabi fuarın kapasitesini de araştırın her şehrin her fuarına girilmez

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir