Mtok Nedir Kimler Tercih Edebilir | Mtok Hakkında Her Şey 2018

ayt-mtok-tercih-2019

mtok-tercih-2018-üniversite-tyt

Bir mtok öğrencisi olarak mtok hakkında sıkça sorulan sorulara cevap vermek istedim. M.t.o.k nedir, m.t.o.k açılımı nedir, mtok programına kimler başvurabilir, mtok bölümleri ve taban puanları nedir, mtok ile alan üniversiteler, mtok bilimsel hazırlık zorunlu mu, mtok kaç yıllık gibi akıl kurcalayan bir çok konuya yazımız içeriğinde tek tek deyineceğim. Öncelikle, mtok nedir kimler tercih edebilir?

  • Mtok Nedir Kimler Tercih Edebilir? | M.t.o.k Açılımı

MTOK Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumları’nın kısaltılmasıdır. Mesleki ve teknik okullardan mezun olan öğrenciler için bir ayrıcalık bölümüdür. Ancak mtok programını tüm öğrenciler tercih edebilir. Bunun aksini beyan eden yazıların, yazım tarihinin eski olduğunu göreceksiniz. Önceden mtok sistemine sadece mesleki ve teknik lise mezunu öğrenciler alınırdı. Şimdi ise meslek lisesi öğrenciler mtok programını dolduramaz ise onun yerine diğer öğrenciler ile program dolduruluyor. Bildiğiniz gibi mühendislik gibi programların bir barajı var. 2018 yılında bu baraj 300.000’idi. Bir çok meslek öğrencisi bu barajı aşamadığı için mtok mühendislik bölümlerini tercih edemedi. Bunun sonucunda boş kalan mtok programlarına meslek lisesi mezunu olmayan ve mtok programını tercih etmiş öğrenciler yerleştirildi.

Ösym 2018 yılında yayınlamış olduğu kılavuzda mtok a kimler başvurabilir açıklamış. Yazıda belirtilen tablo 6B.2’yi aşağıda paylaştım.

  • Mtok Bölümleri Nelerdir?

Adli bilişim mühendisliği, bilgisayar mühendisliği, bilişim sistemleri mühendisliği, biyomedikal mühendisliği, elektrik-elektronik mühendisliği, yazılım mühendisliği mtok, enerji sistemleri mühendisliği gibi bir çok bölümün mtok programı mevcut.

Tüm mtok bölümleri ve hangi lise bölümlerinin hangi mtok programına öncelikli olarak yerleştirileceğini öğrenmek için buraya tıklayın. İndireceğiniz, tablo 6B.2 ösym tarafından 2018 yılında paylaşılmıştır.

  • Mtok ile Alan Üniversiteler | Mtok Hangi Üniversitelerde Var

Mtok programı her üniversitede yok. Aşağıda mtok ile alan üniversiteleri liste halinde sundum.

1- Afyon Kocatepe Üniversitesi

Elektrik-elektronik mühendisliği mtok, makine mühendisliği mtok, mekatronik mühendisliği mtok.

2- Amasya Üniversitesi

Elektrik-elektronik mühendisliği mtok, makine mühendisliği mtok.

3- Ankara Hacı Bayramı Veli Üniversitesi

El sanatları mtok, geleneksel türk sanatları mtok, görsel sanatlar mtok, grafik tasarımı mtok, kuyuculuk ve mücehver tasarımı mtok, moda tasarımı mtok, tekstil tasarımı mtok. gastronomi ve mutfak sanatları mtok, rekreasyon yönetimi mtok, turizm işletmeciliği.

4- Batman Üniversitesi

Otomotiv mühendisliği mtok.

Mtok nedir kimler tercih edebilir, mtok hangi üniversitelerde var, mtok ile alan üniversiteler, mtok tyt ile mi alıyor, mtok a kimler başvurabilir, mtok hazırlık zorunlu mu, mtok ek puan var mı…

5- Düzce Üniversitesi

Bilgisayar mühendisliği mtok, elektrik-elektronik mühendisliği mtok, inşaat mühendisliği mtok, makine ve imalat mühendisliği.

6- Elazığ Fırat Üniversitesi

Adli bilişim mühendisliği, elektrik-elektronik mühendisliği mtok, yazılım mühendisliği mtok.

7- Ankara Gazi Üniversitesi

Bilgisayar mühendisliği mtok, elektrik-elektronik mühendisliği mtok, endüstriyel tasarım mühendisliği, enerji sistemleri mühendisliği mtok, imalat mühendisliği mtok, inşaat mühendisliği mtok, metalurji ve malzeme mühendisliği mtok, otomotiv mühendisliği mtok.

8- Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi

Elektrik-elektronik mühendisliği mtok, inşaat mühendisliği mtok, mekatronik mühendisliği mtok.

9- Karabük Üniversitesi

Mekatronik mühendisliği mtok.

10- Trabzon Karadeniz Teknik Üniversitesi

Elektronik ve haberleşme mühendisliği mtok,  enerji sistemleri mühendisliği mtok, inşaat mühendisliği mtok, yazılım mühendisliği mtok.

11- Kırklareli Üniversitesi

Mekatronik mühendisliği mtok.

12- Kocaeli Üniversitesi

Bilişim sistemleri mühendisliği mtok, biyomedikal mühendisliği mtok, enerji sistemleri mühendisliği mtok, otomotiv mühendisliği mtok.

13- Kütahya Dumlupınar Üniversitesi

Elektrik-elektronik mühendisliği mtok, makine mühendisliği mtok.

14- Manisa Celal Bayar Üniversitesi

Mekatronik mühendisliği mtok, yazılım mühendisliği mtok.

15- İstanbul Marmara Üniversitesi

Bilgisayar mühendisliği, elektrik-elektronik mühendisliği mtok, makine mühendisliği mtok.

16- Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi

Bilişim sistemleri mühendisliği mtok, enerji sistemleri mühendisliği mtok.

17- Denizli Pamukkale Üniversitesi

Biyomedikal mühendisliği mtok, mekatronik mühendisliği mtok.

18- Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi

Elektrik-elektronik mühendisliği mtok, makine mühendisliği mtok, inşaat mühendisliği mtok, metalurji mühendisliği mtok, mekatronik mühendisliği mtok.

19- Konya Selçuk Üniversitesi

Bilgisayar mühendisliği mtok, elektrik-elektronik mühendisliği mtok, makine mühendisliği mtok, metalurji ve malzeme mühendisliği.

  • Mtok Bilimsel Hazırlık | Mtok Hazırlık Zorunlu mu?

Mtok programını tercih eden tüm öğrenciler mtok bilimsel hazırlık sınıfı okumaktadırlar. Ancak dönem öncesi yapılan mtok hazırlık muafiyet sınavından başarılı olan öğrenciler 1.sınıftan başlarlar.

Bilgisayar ile ilgili bir bölüm okumak istiyorsanız, bölümleri öğrenmek için tıklayın.

  • Mtok TYT ile mi AYT ile mi Alıyor 

Mtok programlarına tyt yerleştirme puanı ile değil tyt ve ayt puanlarından sonra oluşturulan yerleştirme puanları ile yerleşebiliyorsuuz.

  • Mtok Kaç Yıl

Mtok programları 4 yıllıktır.

  • Mtok Ek Puan Var mı?

Meslek liseleri okuduğu bölümle ilgili bir üniversiteye yerleşmek istediğinde ek puan alabiliyor. Ancak mtok programları bu kapsama girmiyor. Mtok programı zaten meslek liseleri için özel olarak açıldığı için ekstra bir puan verilmiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir