Küresel Isınma Sonucu Eriyen Buzulların Altından Tarihi Eser Çıkıyor

tarihi-eser-norvec

kuresel-isinma-sonucu-eriyen-buzullar-bitikpil

Küresel Isınma sonucu gezegenimizde ki buzullar bir bir eriyor. Norveç’in en yüksek zirvelerindeki buz tabakalarında çalışan arkeologlar, MÖ 4000 yılına kadar uzanan eserleri keşfettiler. Bu tarihi eserler binlerce yıldır buzulların altında saklanmaktaydı.

Giysiler, silahlar ve hatta eski kayaklar…Oppland’daki Jotunheimen bölgesinden ve çevresindeki dağlardan 2.000’den fazla kalıntı bulundu. Ayrıca mükemmel korunmuş at iskeletleri de bulundu.
Çalışmanın bir parçası olarak, uluslararası araştırmacılar ekibi, eskiden beri bu buz gibi dağları dolaşan, Bronz ve Demir Çağlarının bazı ilginç eğilimlerini ortaya çıkaran antik topluluklarda av ve ticaret kalıpları kurmak için kullanılan eserlere erişti.

norvec-kuresel-isinma-zararlari

kuresel-isinma-etkiler-tarihi-eser

İngiltere’deki Cambridge Üniversitesi’nden James H. Barrett, “Özellikle, 8. ve 10. yüzyıllarda nüfusta artış ve hareketlilik olduğunu gösteren çok sayıda bulgu görüyoruz” diyor. Viking Çağ öncesi ve sırasında bu dönem, İskandinavya’da genel dışa açılma dönemiydi. Daha fazla nüfus, daha fazla avcılık daha çok et ve kürt ihtiyacı anlamına gelir.

Arkeologlar, 11. yüzyıldan itibaren  keşfedilen maddelerin sayısının düştüğünü bildiriyor. Bunun gibi düşüşler, veba salgısı ile açıklanabilir.
Çözülmüş kalıntılar geçmişizi öğrenmemiz için büyüleyici bir görüntü olarak görülüyor. Bu sebeple buzul arkeologları, bu tarihi bulguları buzdan çıktıkça ve sonraki hava koşulları tarafından yok edilmeden önce korumaya çalışırlar. Giyim ve tekstil özellikle çürümeye açıktır.
Sonuç olarak, saha çalışmasının “zamanında ve sistematik” olması gerektiğini dile getiren Barrett, çalışmaların devam ettiğini söyledi.Bu nedenle gelecekte Norveç ve insanlık geçmişi hakkında daha fazla bilgi sahibi olacağız.

bitik-pil-tarihi-eser

kuresel-isinma-sonucu-eriyen-buzullar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir