Türkiye’nin En Büyük Tarım Fuarı Olan Konya Tarım Fuarı’nı Ziyaret Ettik

konya-fuar-tuyap

konya-fuar-takvimi-2018

Konya’da, 20 ülkeden 427 firmanın katıldığı Tarım Fuarı 20 Mart Salı günü açıldı. Konya Tarım Fuarı 2018 yılında da TÜYAP Fuar Merkezi’nde düzenlendi. Büyük ilginin olduğu fuarı gezip incelemelerde bulunduk.

Konya Tarım Fuarı’nı ilk günden beri ilgiyle takip ettik. Özellikle ilk gün hem araba park yeri bulmakta zorlandık hem de kalabalıktan fuara zor giriş yaptık. Tarım ve hayvancılıkla ilgili yem karma makinesi, çapa makinesi gibi aklınıza gelebilecek her türlü ürün fuarda mevcuttu. Fuarda büyük tarım makineleri ve traktörler de çokça ilgi çekti. Bu ilgi çeken traktörler içerisinde devasa boyutta 1 milyon 350 bin TL fiyatında ki traktör de vardı.

Bizde bu fuarın yakından takipçisi olarak incelemelerde bulunduk ve fuarın olumlu, olumsuz özelliklerini sıraladık.

Fuarın Olumlu Özellikleri:

1-Fuara Özel İndirimler

Birçok firma fuara özgü indirimlerde bulundular. Yani normal fiyatı 16.000-17.000 TL olan ürünleri fuarda 15.000 TL gibi bir fiyata bulabilirdiniz. Ya da 3.000 TL’lik bir çapa makinesini 2.000 TL gibi bir fiyata alma imkânınızda vardı. Satıcılara sorduğumuzda indirimin sadece fuarı kapsadığını belirttiler. Yani fuar sonrası almak istediğinizde bu fiyat tekrardan eski fiyatına dönecek. Bu sebeple bu indirimler fuar için olumlu oldu.

2-Alternatif Marka ve Ürünler

Fuar gerçekten Avrupa’nın en büyük fuarlarından. İstediğiniz bir ürün varsa bu ürünü üreten veya satan birçok firmayı fuarda görebilirsiniz. Hepsinden ürün hakkında bilgi ve fiyat alabilirsiniz.  Bu da gerçekten fuarı zevkli kılıyor. Örneğin bir ay önce bir yem karma makinesi ihtiyacımız oldu ve aldık. İnternet üzerinden araştırdığımda iki firmanın farklı iki ürünü arasında kaldım. İki firmanın da bayisine giderek görüşmeler yaptım ve bir üründe karar kıldım. Ancak şimdi fuar alanında beş-altı farklı firmanın çok daha işlevli makinelerini gördüm. Yani eğer ürünü fuardan alsaydım hem daha az para verecektim hem de daha fazla ürünü kıyaslayabilecektim. Üstelik tek tek bayilerini gezmeden.

3-Firma ve İnsanlarla Etkileşim

Fuarın bir diğer güzel yanı da sizi meslektaşlarınızla birleştirmesi. Bir ürün almayacaksanız dahi mutlaka fuarı gezin. Fuara gelen diğer ziyaretçilerle sohbet edin. Örneğin fuara gelen ve hayvancılıkla uğraşan Mersinli bir misafirle sohbet ettik. İkamet ettiği ilçede hayvancılığın nasıl yapıldığını, işi için hangi marka ürünleri tercih ettiğini ve bu ürünlerden ne kadar memnun olduğunu konuştuk. Gerçekten bir firmanın yapabileceği en güzel reklam kesinlikle müşteri memnuniyeti. Eğer siz müşterinizi memnun etmişseniz o müşteri zaten sizin reklamınızı çok güzel yapıyor. Hem sipariş esnasında hem de sipariş sonrasında bir müşteriyi memnun etmek size uzun vadede yeni müşteriler kazandırıyor. Üstelik bu reklamın maliyeti yok denecek kadar az.

4-Fuar Reklamları ve İnsanları Bilgilendirme

Fuarın bu kadar kalabalık olma sebebinden bir tanesi de kesinlikle fuarın reklamı. Öyle ki çevremde fuarın ne zaman başlayacağını bilmeyen yoktu. Hem billboardlarda, hem de yerel ve ulusal kanallarda verilen reklamlarla insanlar fuardan haberdar oldular. Bu sayede farklı farklı şehirlerden ve ülkelerden birçok ziyaretçi oldu.

Fuarın Olumsuz Özellikleri:

1-Firmaların Görevli Seçimini İyi Yapamaması

2018 Konya Tarım Fuarı ile ilgili gördüğüm en büyük olumsuzluktu. Firmalar fuarlara güzel hazırlanmalı. Katılımcı firmaların fuara katılırken yaptığı hataları “Fuara Nasıl Katılınır” yazımızda inceleyebilirsiniz.

Hem stand seçiminiz hem de misafirlerinizi karşılayacak görevlileriniz iyi olmalı. Konya Tarım Fuarı standlar konusunda gerçekten güzel oluyor. Farklı farklı büyük standlar görseller gerçekten dikkat çekiyor. Ancak bu stand alanında ki firma görevlileri gerçekten çok kötü. Örneğin Torku firmasını gerçekten çok severim ve elimden geldiği kadar tercihim bu firmada olur. Standına gidip ürünleri incelediğimde fiyatta dâhil birkaç bilgi almak istedim. Görevli sorumu cevaplamadan önce nereli olduğumu sordu. Ben sorusunu cevaplar cevaplamaz, nereden geldiğimi sordu. Bu soruyu da cevapladım, nerede oturduğumu sordu. Ardından ne iş yaptığımı sordu. Soruları bitince ürünle ilgili fiyat listesi olmadığını söyledi. Torku firmasını sevdiğim için ve bu olumsuzluğu düzeltmesini istediğim için firma ismini verdim. İsmini vermek istediğim bir başka firma ise çapa makineleri satıyordu. Ben görevliye giderek “Bakabilir misiniz? Acaba ürünlerinizle ilgili kataloğunuz mevcut mu?” dedim. Görevlinin ise bana cevabı “Şu masanın üstünde ya” oldu.  Yine başka bir firmanın ürünlerini incelerken fiyat istedim. Yetkili bana fuarda ürün satmadıklarını ancak bayisini ziyaret edersem oradan alabileceği söyledi. Peki o zaman burada ürün hakkında bilgi alayım aklıma yatarsa bayiden alırım dedim. Bu seferde bayiyi ziyaret ettiğinizde bilgi de orada verilecektir dedi. Peki kardeşim sen o zaman bu fuara neden katıldın?

Yani sonuç olarak bu firma görevlileriyle bu iş olmaz. Gittiğim tüm şehirlerde eleştirilen Konya esnafı, bu şekilde bu kötü imajı yıkamaz. Bir tatlı sohbet bir güler yüz gösterme çok zor olmamalı bir insan için…

Not: Tüm firmaları bu olumsuzluktan tenzih ederim. Farklı farklı ülke ve şehirlerden bu fuarı ziyaret eden insanları memnun eden, yardımcı olan görevlilere de gerçekten teşekkür etmek gerekir.

2-Havasızlık ve Rahatsız Edici Müzik

Genel olarak fuar alanında bir havasızlık sorunu var. Eğer fuar alanına girip 1-2 saat çıkmamışsanız gerçekten bir baş ağrısı oluyor. Ancak bu öyle çok eleştirilecek bir konu değil çünkü bu kadar insanın akın akın girdiği bir mekânı da havalandırmak bir hayli zor olacaktır. Diğer fuarlarda sanırım bu kadar olmaz.

Ayrıca bir-iki firmanın aşırı yüksek sesle müzik açtıklarına şahit olduk. Üstelik görevlileri de kurulan ses düzeneğiyle bangır bangır bağırıyorlardı. Bu firma için ilgi çekici olabilir ancak çoğu kişiye de rahatsız edici bir durum.

3-Fuarın Küçük İşletmecilere Hitap Etmemesi

Fuar çıkışı sohbet ettiğim çoğu ziyaretçi bu olumsuzluktan dert yandı. Katılımcıların küçük işletmecilere hitap etmediğini söylediler. Bu da fuar için bir olumsuzluktur. Çünkü fuarın sadece bir kesime hitap etmesi o fuarın kalitesini azaltır. Bu sebeple orta ve düşük gelirli işletmecilere de hitap edilecek ürünler sergilenmeli. Yine stand görevlilerinin insanları parasına göre ayırmaması gerekir. Bu bana para kazandırmaz bununla ilgilenmeye gerek yok düşüncesini kafalarından atmalılar.

4-Fuar İçi Yönlendirme ve Bilgilendirme Eksikliği

İnsanlara fuara nasıl gelip, gidileceğine dair bilgilendirmeler mutlaka yapılmalı. Konya’da ikamet eden insanlar için bu çok problem olmasa da dışarıdan ziyarete gelen insanlar için gerçekten büyük problem. Çünkü fuar alanında birçok ziyaretçi bizlere otogara veya şehir merkezine nasıl gideceklerini sordular. İnsanları otobüs güzergâhına veya servislere yönlendirmek gerekir. Bunun içinde fuar alanının çevresine tabelalar veya gerekli yönlendirici işaretler mutlaka konulmalı.

 

1 Comment

  1. Hakan dedi ki:

    Bende fuarı ziyaret edenlerden biriyim stand görevlileri gerçekten söylediğiniz gibi sıkıntılı parası olan adamı bilip onlarla çok güzel ilgileniyorlar. Ancak bende en çok şu mini mini etekli hosteslere takıldım. Tamam bir bayan kendi istiyorsa öyle bir elbise giyebilir ama bence bir bayan parası olan insanlar istiyor diye öyle elbiseler giyip kendini erkekler içinde sergilenmesine izin vermemeli. Bizim hacı hoca amcalar firmalarla değil hostes bayanlarla ilgilendiler hep.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir