Virüs Olduğunu Düşündüğünüz Kısa URL’leri Açmadan Nasıl İncelersiniz?

virus-temizleme-silme-antivirus

kisa-URL-genisletme-virus-tespit

E-postanızda veya bir web sitesinde bir bağlantı bulduysanız, güvenli olduğundan emin olmak için linkin üzerine farenizin imlecini getirin ve bağlantıyı önizleyin. Ancak, bu işlem, sosyal medyada ve web sitelerinde sıkça kullanılan kısaltılmış URL’ler de çalışmaz.

Kısa URL’yi açmadan ne olduğunu kontrol etmek için birden fazla yol var. Bu yazımızda akıllı telefonunuz ve bilgisayarınız için bu şekilde gelen virüslerden korunmayı anlatacağız.

Çevrimiçi bir hizmet kullan

Bu işlemler için bir çevrimiçi genişletici sizin işinizi görebilir. Bu amaçla, URL kısaltılması web sitelerinin kapsamlı desteği ve bağlantı hakkında ayrıntılı bilgi için GetLinkInfo‘yu kullanabilirsiniz. Bağlantıyı web sitesine yapıştırın ve enter tuşuna basın.

bitikpil-URL-virus-temizleme-ios

URL-virus-tespit

GetLinkInfo sayfanın ana başlığını, site açıklamasını, tam uzun URL’yi ve sayfadaki harici bağlantıları söyleyecektir. Ayrıca, web sitesi içeriğinin güvenliğini kontrol etmek için Google’ı kullanır.

Bir Tarayıcı Uzantısı Kullanın

Kısa URL’lerle sık sık ilgileniyorsanız, ayrılmış bir tarayıcı uzantısı daha iyi bir seçim olacaktır. Unshorten.It! Bu amaçla hem Chrome hem de Firefox için kullanılabilen iyi bir uzantıdır.

Unshorten eklentisi, URL kısaltılması hizmetinin API’sine bağlı olmadığından, hemen hemen her tür kısa bağlantıyı genişletebilir. Uzantı kurulduktan sonra herhangi bir kısa bağlantıyı sağ tıklayın ve menüden Unshorten’i seçin. Uzantı, bağlantıyı yeni bir sekmede genişletecek ve güven Web Of Trust puanı temel alınarak güvenlik bilgilerini gösterecektir.

Android’de kısa URL’leri genişletin

Android’de, ücretsiz URL Yöneticisi uygulamasını kullanabilirsiniz. Aslında bu hepsi bir arada bir bağlantı yöneticisi, ancak yalnızca uygulamanın bizim işimize bakan kısmıyla ilgileneceğiz. Kısaltılmış bir bağlantıya nasıl göz gezdireceğimiz aşağıda açıklanmıştır:

Genişletmek istediğiniz kısa URL’yi kopyalayın.
Ana arayüzünde + simgesine tıklayın ve expand’ı seçin.
Şimdi URL’yi metin alanına yapıştırın ve scan butonuna tıklayın. Orijinal bağlantı aşağıda gösterilecektir.

ios-virus-silme-temizleme

URL-virus-tespit-android

URL Yöneticisi’nde URL’yi genişletmek için bir bağlantınızı doğrudan tarayıcınızdan da paylaşabilirsiniz.

IOS’da Kısa URL’leri Genişletin

IOS’ta, ücretsiz URL X-ray uygulamasını kullanabilirsiniz. URL x-ray web hizmeti için popüler olmasına rağmen, iOS uygulaması URL’leri genişletmek için de iyi bir uygulamadır. Kurulduktan sonra, URL X-ray arayüzünde kısa URL’yi kopyalayıp yapıştırarak genişletebilirsiniz. Ayrıca, diğer uygulamalardan URL’leri doğrudan paylaşmanıza izin vermek için paylaşım menüsüne bir düğme ekler.

android-virus-temizleme

URL-virus-tespit-ios

Sonuç

Kısa bağlantıları açarken çok dikkatli olmalı ve açılmadan önce mutlaka bağlantıyı kontrol edin. Özellikle e-posta veya doğrudan bir mesajla onları almış iseniz daha dikkatli olmalısınız. Unutmayın ki geçtiğimiz yıl tüm dünyanın başına bela olan wannacry virüsü de bu yolla yayılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir