Profesyonel Besicilik Yapmak istiyorum Diyorsanız Yapmanız Gerekenler

bitikpil-para-kazanma-yollari

profesyonel-kaliteli-besiclik-yaparak-para-kazanma

Televizyonlarda son zamanlarda sık sık dile getirilen bir konu. Kaliteli hayvancılık, diğer bir deyişle profesyonel hayvancılık nasıl yapılır? Profesyonel besicilik yapmak istiyorum diyorsanız yazımız dikkatlice okuyun…

Birçok insan yatırımı hayvana yaptım mı kesin kazanacağını düşünerek bu işin hayalini kurar. İşin kolay olduğunu düşünür ne var ki suyunu yemini ver tamam kafası vardır. Ancak zaman bize bunun böyle olmadığını gösterdi. Yani bu işte tıpkı diğer işler gibi bir tecrübe ve profesyonellik istiyor. Aksi taktirde garanti olarak görülen işten zarar ediliyor.

Bizde hem kendi birikimlerimizle hem de bu işi yıllardır yaparak para kazanan insanların birikimiyle profesyonel hayvancılık nasıl yapılır araştırmasını yaptık.

1-Bakım Saatlerini Değiştirmeyin

Bu şartı eski tarzda hayvancılık yapan insanlarda sürekli söyler. Burada gerçekten haklılar. Çünkü her gün değişen bakım saatleri hayvanların metabolizmasını değiştiriyor.

Bu sebeple kendinize saatler belirleyin. İneklerinizin durumuna göre günde 2 veya 3 kere sağım yapabilirsiniz. İnekleriniz 30-35 litreden fazla süt veriyorsa günde 3 sağımı düşünebilirsiniz. Eğer günde 2 kere bakım yapılacaksa ilk bakımdan 12 saat sonra tekrar bakım yapılarak gün 2’ye bölünebilir. Günde 3 bakım yapılacaksa her bakımın arasına 8 saat koyularak gün 3’e bölünebilir.

Sabah 5’te bakım yapıyorsanız bundan sonra ki günlerde hep 5’te hayvanlarınıza bakın. Onlarda düzenli bir yaşamı sevecek ve sizde karşılığını göreceksiniz.

2-Hayvanlarınızı Aç Bırakmayın

Eskiler hayvanın iyi yediğini birkaç yolla anlamaya çalışırlardı. Ahıra ilk girdiklerinde saman, ot, yem her neyse hayvana verirler ve ahırdaki diğer işlerini hallederlerdi. Tüm işler bitince de ahırdan çıkmadan hayvanların önüne bakarlardı. Eğer hayvanın önünde bir toz bile kalmamışsa, oh hayvanım iyi yiyor der ve ahırdan çıkarlardı. Şimdi size yaptığımız bir deneyi anlatacağım.

Hayvanlarımızı ikiye böldük. İki hafta boyunca birinci kısımda ki hayvanlara iki saatte bir saman, yem verdik. İkinci kısımda ki hayvanlarımıza ise önceki baktığımız gibi günde 2 kere saman, yem döktük.

Birinci kısımda ki hayvanlar 1 hafta boyunca biz önlerine yemi döker dökmez gelip hemen yediler. İkinci kısımda ki hayvanlarda aynı şekilde. Ancak bir hafta sonra birinci kısımda ki ineklerin artık az yiyip yattığını sonra gelip az daha yediğini kamerayla gözlemledik. Artık önlerine yem, saman döktüğümüzde koşup gelmiyorlardı.

hayvancilik-yapmak-para-kazanma-yollari

besicilik-yapmak-istiyorum

Bizde sonra şu kanıya vardık. Birinci kısımda ki hayvanlar artık istedikleri zaman orada yem saman olduğunu bildiği için gelip az az yiyip döktüğümüz samanı akşama kadar anca bitiriyorlar. Yani akşam baktığımızda önlerinde hala saman duruyor. İkinci kısımda ki hayvanlar ise öndeki bittiğinde artık yem saman gelmeyeceğini biliyor. Bu sebeple döktüğünüz besini tek öğünde bitirmeye çalışıyor çünkü öyle alıştı. Deneyin son haftası da iki kısmın toplamda yediği besin farkını kıyasladık. İlk hafta alıştırma haftası olduğu için birinci kısım elbette çok yedi. Ancak ikinci hafta harcanan besinler iki kısım içinde nerdeyse aynıydı. Biz dönüşüm olarak süt farkını gördük eminim uzun sürede hayvanların daha fazla geliştiğini de göreceğiz. Profesyonel besicilik yapmak istiyorum diyorsanız böyle deneylerle kaliyeti sürekli arayın yeni gözlemlerde bulunun.

3- Yem Karma Makinesi Olmazsa Olmaz

Kendinizin hazırladığı bir saman ile yem karma makinesinin hazırladığı arasında ki farkı kesinlikle fark edersiniz. Yıllarca bu işi kendi gücüyle yapmış insanlara sorduğumuzda daha önce yem karma makinesi almadıkları için pişmanlar. Çünkü hem kendileri tozun dumanın içinde kalmıyorlar hem de hayvanları artık eskisinden daha sağlıklı. Kendimiz hazırladığımızda maalesef kullandığımız besinler tam anlamıyla karışmıyorlar. Bu sebeple hayvan içinden yemini seçiyor. Sonra kalan samanı ya yemiyor ya da aç kalıp onu da yiyor. Yem karma makinesinde ise tüm besinler homojen bir şekilde karışıyor. Diğer türlü beslenenle homojen besin yiyen hayvan arasında da fark oluyor. Şöyle düşünün iyi cins bir dananız var 24 aylık ancak 350-360 kilo. Fakat başka birinin danasına bakıyorsunuz 19-20 aylık ve 400 kg geliyor. Yani kesimde hem sizden daha fazla alıyor hem de sizden 4 ay daha az bakarak girdi fiyatlarını düşürüyor. Bu işte kaliteli hayvancılıkla oluyor.

Ayrıca yem karma makinesi ile kendi arsanızda ot veya mısır koçanı varsa onları da hayvanın yiyeceği kıvama getirir ve göreceksiniz hayvan iştahla yer. Yani yem karma makinesinin parasını sadece bu şekilde bile çıkarabilirsiniz.

Büyükbaş hayvan yetiştirmenin gider ve gelir tabları hakkında bilgi edinmek için; “büyükbaş hayvan yetiştirerek para kazanmak“.

4-Hayvanları Çamur İçinde Yatırmayın – inek yatağı

İnek yatağı hem kapalı hayvancılık hem de açık hayvancılık yapanların kullanacağı bir üründür. Kapalı alanda hayvancılık yapan kişiler hayvanlarının altına yatağı sererek hayvanların beton ile etkileşimini sonlandırabilirler. Buda hem hayvanın kendisinin hem de göğüs hastalıklarının önüne geçer. Belli aralıklara yatağın üzerini temizleyerek hayvanın konforlu bir şekilde dinlenmesini sağlayabilirsiniz.

Açık alanda hayvancılık yapan kişilerde hayvanların kaldığı bölümün su birikmeyen tarafına yatakları serebilir. Gördüğüm birçok işletmede inek yatağını gördüm. Hayvanlara ayrılan bölümün bir yarısı yataklı diğer yarısı değil. Hayvanlar samanını yatak olmayan tarafta yiyip yedikten sonra yatağa gelip yatıyor. Size düşen hayvanlar yemeğini yerken yatağın üzerinde ki pislikleri yatak olmayan tarafa ittirmek. Hayvanın rahat olması size hem et hemde süt verimi olarak geri dönecektir. 2018 yılı dana kesim fiyatları hakkında bilgi edinmek için; “dana kesim fiyatları 2018“.

bitikpil-kaliteli-hayvancilik

profesyonel-besicilik-yapmak-istiyorum

5- İmkanınız Varsa Hayvanlarınızı Esir Etmeyin

Profesyonel besicilik yapmak istiyorum diyorsanız bu kural olmazsa olmazlardandır. Artık günümüzde kapalı ahır hayvancılığı bitmektedir. Bu sadece ineklerde değil tüm hayvanlarda görülmektedir. Örneğin: Fransa 2020 yılına kadar tüm tavuk çiftliklerine gezen hayvan projesini zorunlu kılmayı düşünmektedir. İneklerde aynı bunun gibi esir edildikçe verim de kalite de malesef düşüyor. Gezinen hayvan her zaman sahibine daha çok paralar kazandırıyor. Açık alan hayvan yetiştiriciliğinde hayvanlar daha kolay doğum yapabiliyor ve daha zor hastalanıyorlar.

Bu işlem biraz maliyetli olsa da uzun vadede her türlü işletmecisine kazandırıyor. Besi çiftliği kurumu maliyeti hakkında bilgi almak için; “büyükbaş hayvan çiftliği nasıl kurulur“.

1 Comment

  1. fatih dedi ki:

    türkiye genelinde besi hayvancılık projeleriniz için her türlü danışmanlık sağlıyoruz. 0532 063 30 13

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir