telefon-ekrani-kirildi

bitik-pil-kendini-tamir-eden-ekran

Bir çoğumuz kullandığımız telefonların ekranını kırmış veya çatlatmışızdır ve ekran tamir ücreti ödemek zorunda kalmışızdır. Bir çoğumuz da bu üzüntüyü yaşamamak için telefonu koruyucularla sarıp sarmalamaktadır. Japon bilim adamları da bunu düşünmüş olacak ki kendini yenileyebilen bir ekran tasarladılar.

Ekrana uygulanan baskıyla kendini yenileyebilen cam türünü geliştiren Japon bilim adamı ekibi sayesinde yakında ekran tamir etmeye gerek kalmayabilir. Son zamanlar da çıkan çerçevesiz ekranlarda bu teknolojinin kullanılması kullanıcıları çok memnun edecektir. Zira zarif diye aldığımız telefonları korumak için kaba kaba kılıflar kullanıyoruz.

Kendini iyileştiren polimer ekran, Tokyo Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından üretildi. Başlangıçta farklı bir amaç için olan çalışma sonrası bu ekranın kazara keşfedildiği söylendi.

Araştırma sırasında ekip, ekran kırıldığı zaman 30 saniye boyunca oda sıcaklığında ekrana baskı uygulandığında ekranın içindeki parçaların birbirine yapışarak tekrardan kendini yenilediklerini fark ettiler.

Üniversitenin kimya ve biyoteknoloji bölümünde yüksek lisans öğrencisi olan Yu Yanagisawa, ekran tamir sorununu ortadan kaldıran ve kendini iyileştiren camın gerçekten işe yaradığını görmek için bir dizi deneme yaptı.
Ekibe göre cam, kesme veya kırılma durumunda malzemenin yapışma kabiliyetini artırmak için, ‘polieter-tiyoüra’ adı verilen düşük ağırlıkta bir polimer yapı sayesinde mümkün oluyor.

Daha Önce de Kendini Yenileyebilen Ekran Üretilmişti. Ancak;

Araştırmacılar aslında kendini iyileştiren ekranın ilk olmadığını ve daha önce tasarlandığını söylediler. Ancak kendi yaptıklarının onların ürettiklerinden çok daha farklı olduğunu dile getirdiler. Daha önce ekran tamir etme sıkıntısını ortadan kaldırmak için kendisini yenileyen ekranların kendisini tamir etmesi için bir takım işlem görmesi ve ısıtılması gerektiğini ancak kendi ürettikleri ürünün oda sıcaklığında üzerine belirli bir baskı yapıldığında kendini yenileyebildiğini belirttiler.

Kaliforniya araştırmacıları tarafından 2017 yılının başlarında da kendini yenileyebilen mobil erkanlar üretilmişti ancak o ekranların yenilenmesi neredeyse bir gün sürmüştü. 

Sağlık Sektöründe de Bu Teknoloji Kullanılabilir

Telefon ekranlarının dışında, kendine iyileştiren materyallerin kullanılabildiği başka bir alan da tıp alanındadır; tıp alanında yumuşak maddeler bir gün insan vücudunda kemiklerin güçlendirilmesi ve doku mühendisliğine yardımcı olmak için kullanılabilir.

Bunun dışında daha önce kırıldığı için atılan ekranların çevreye verdiği önemi belirtmek gerekirse.
Yanaşhisawa, “Onarılabilir cam, kırıldığı takdirde atılmasına gerek bırakmayan yeni bir çevre dostu malzeme haline gelmesini umut ediyorum” dedi.

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir