İş Görüşmesi Nasıl Yapılır? Callus ve Ceyber Çağrı Merkezi Deneyimim

walpaper-ceyber-çağrı-merkezi

iş-görüşmesi-mülakat-soruları-insan-kaynakları

Hepimiz iş arama yollarından geçtik veya hala geçiyoruz değil mi? Bu süreçte en zorlandığımız aşama mülakatlar olabilir. Şimdiye kadar birçok mülakata girdim ve kendimde çalışırken birçok mülakat yaptım. Bu sebeple bende olumlu ve olumsuz birkaç deneyimimi sizlerle paylaşmak istedim. Bu yazımda Callus ve Ceyber isimli iki firmada gerçekleştirilen mülakat ve kalite farkını okuyacaksınız. Doğru bir kıyaslama olması için iki firmanında çağrı merkezi olmasını istedim. Peki Callus çağrı merkezi ve Ceyber çağrı merkezi mülakatları nasıl yapıyor?

Ceyber Çağrı Merkezi – Ceyber Çalışanları ile Görüşmem – Ceyber Konak

Öncelikle olumsuz olan iş görüşmemden bahsedeyim. İş ilanları sitesinden Ceyber isimli firmaya başvuru yaptım. Ardından Ceyber firması beni mülakata çağırdı. Daha önce bir çağrı merkezinde mülakat deneyimim olduğu için umutluydum. İş görüşmesine tam hazırlıklı olarak gitmek için google’da “ceyber çalışanları, izmir ceyber çağrı merkezi” gibi aramalar yaparak firma hakkında bilgi sahibi olmak istedim. Hatta mülakatta sorarlar diye 4857 ve 5510 sayılı kanunlara da göz gezdirdim.

İş görüşmesine gittiğimde beni bir hanımefendi karşıladı. Kısa bilgilendirmelerin ardından mülakata geçtik. Odaya kendisini insan kaynakları uzmanı olduğunu zanneden bir hanım efendi girdi. Odaya girdiğinde kendini tanıtmadı. İlk defa görüşmede kendini tanıtmayan bir insan kaynakları personeli gördüm. Bu durum karşısında şaşırdım ve o an mülakatın girmiş olduğum diğer mülakatlara göre farklı olacağını anladım.

İnsan kaynakları personeli özgeçmişimi aldı ve incelemeye başladı. Bana “Yüksek lisans mı yapıyorsun, yani hala öğrencisin.” dedi. Ben teorik olarak öğrenci olduğumu, okula bir bağım olmadığını sadece tez döneminde olduğumu söyledim. Mülakatın ileri aşamalarında öğrendim ki yüksek lisans yapmak olumsuz bir özellik olarak değerlendirilmiş. Aynı kişi daha sonra bana “Anlat bakalım, bugüne kadar neler yaptın?” dedi. Karşınızda saygısı, konuşması, giyim-kuşamı sıfır bir insan kaynakları personeli varken bu soruları ne kadar ciddi bir şekilde cevaplayabilirsiniz? Ardından ne kadar ücret istiyorsun sorusu soruldu. Ben herhangi bir ücret belirtmedim. Çünkü benim için kalite ücretten daha önemliydi ancak şansıma kalitenin kelime anlamını dahi bilmeyen bir firmaya denk gelmiştim. Bu işini bilmeyen insan kaynakları personelinin sorularının ardından işini daha da çok bilmeyen bir beyefendi odaya giriş yaptı.

Mülakat Nasıl Yapılmaz? Ceyber Çağrı Merkezi İş Görüşmesi

Hayatımda gördüğüm en saygısız ve üslubu bozuk kişiydi desem yeridir. Özgeçmişimi aldı ve önce ismimle dalga geçti. İnsan neden çocuğuna bu ismi koyar gibi kendi kişiliğine yakışır sorular sordu. Ben cevap verdikçe aynı sorular ısrarla sorulmaya devam edildi. Bu saygısızlıklar karşısında hala ciddi bir şekilde duruyordum ve yapılanların tamamen taktik olduğunu düşünüyordum. Evet çağrı merkezleri zorlayıcı olur, sinir bozucu olur ancak kimse size saygısızlık edemez.

Her neyse mülakata devam ediyoruz. Beyefendi bana ne zaman evlendiğimi sordu ve 1 sene önce olduğunu duyunca evliliğimi anlamsızca sorgulamaya başladı. Nasıl geçiniyorsunuz, baba parası mı yiyorsunuz gibi kendisini ilgilendirmeyen gereksiz sorular sormaya devam etti. Mülakatın sonlarına doğru tek çocuk olduğum için, bana baban neden tek çocuk yapmış, yüksek lisans için eski işini neden bıraktın, firmamız için yemek yapabilir misin gibi alakasız sorular yöneltti. Ardından internete koydukları ilanda az tecrübe istemesine rağmen, sen kendine uzman mı diyorsun bir de dedi. Sözde uzman olan insan kaynaklarına da sen buna uzman der misin diyerek soru sordu. Kendisinde hiçbir insan kaynakları personeli vasfı bulunmayan kişi, bu soruya hayır cevabını verdi. Ardından sen benim gözümde bir hiçsin gibi mülakatı bırakın normalde bile söylenmeyecek cümleler sarf edildi. Karşımda bu kadar saygısız ve konuşmayı bilmeyen insanlar olduğu için gerçekten tavrımı hiç bozmadım çünkü emin olun konuşmaya sinirlenmeye bile değmeyecek kadar vasıfsızlar.

Ceyber çağrı merkezi firması gerçekten vasıfsız insanlar tarafından yönetilen ne çalışanını ne de müşterilerini mutlu edebilecek bir firma. Diğer insanlara davranışınız sizin kendinize olan saygınızı gösterir. Demek ki benimle görüşme yapan kişilerin önce kendisine saygısı yok. Eğer gerçekten bir insan kaynakları uzmanına sahip olsalardı, sordukları soruların 4857 sayılı iş kanunu gereğince yasak olduklarını bilirlerdi. Ben tüm bu nezaketsiz soruların karşısında sakin kaldım ve görüşmeyi olumlu düşünseler dahi böyle vasat bir firmanın özgeçmişimi kirleteceğini düşünerek mülakattan ayrıldım.

Anket doldurarak para kazanmak istiyorsanız tıklayın. Google Ödüllü Anketler

Callus Çağrı Merkezi – Comdata –  İnsan Kaynakları Mülakat Soruları

Size Callus isimli çağrı merkezinde ki mülakat deneyimimden de kısaca bahsetmek istiyorum. Callus’taki mülakatımda asla Ceyber gibi vasıfsız kişiler tarafından hakaret boyutuna varan bir konuşma tarzı yoktu. Buradaki kişiler gayet mülakat tekniklerini bilen, adaylara saygılı davranan ve sağlıklı bir mülakat ortamı sağlayan uzmanlar tarafından yapılmaktaydı. Yüksek lisans yapmadan önce mülakata katılmıştım ve şuan sahip olduğum bir çok sertifika o zaman yoktu. Mülakata gittiğimde beni karşılayan insan kaynakları uzmanı, önce kendini tanıttı. Konuşması, davranışı ve giyim kuşamı zaten kendisine saygı duyulması gerektiğini gösteriyordu. İlk olarak muhabbet havası oluşturabilmek adına samimi konuşmalar yapıldı. Ancak asla sen diye hitap edilmedi. Ardından sorulara geçildi.

İş Görüşmesi Nasıl Yapılır?

Beni tanımak adına, kendinizden biraz bahsedebilir misiniz sorusu soruldu. Özgeçmişimde gördüğü iş sağlığı ve güvenliği projesiyle ilgili sorular soruldu. İş ve sosyal güvenlik kanunu hakkında bilgi sahibi olup olmadığım soruldu. Normal insan kaynaklarının sorduğu kendinizi 5 yıl sonra nerede görüyorsunuz, hedefleriniz nelerdir, kendinizde gördüğünüz olumlu ve olumsuz özellikler gibi sorularla mülakatı sonlandırdık.

Callus’taki mülakatımda ben kişisel olarak onlardan daha az bilgiye sahip olduğum için açıkçası sordukları sorular karşısında zayıf kalmıştım. Yeni mezundum, deneyimim yoktu, insan kaynakları süreçleri ve mülakat teknikleri hakkında hiç bir bilgim de yoktu. Ancak tüm bunlara rağmen insan kaynakları uzmanları asla rencide edici bir tavırda bulunmadılar. Mülakatın sonuna kadar güler yüzlü ve sıcaktılar. Sorulan sorular tamamıyla iş için ne kadar uygun olduğumu öğrenmek içindi. Gereksiz, alakasız, özel hayatı ilgilendirecek ve onlara vazife olmayan hiçbir soru sorulmadı. Çünkü bu işin adabı budur. Ben de daha önce çalıştığım firmada bir çok mülakat yaptım. Siz sadece kişilerin işe uygun olup olmadığına bakarsınız uygun değilse işe almazsınız. Kişisel hayatlarını irdelemez, onları temeli boş olan egonuzla ezmeye çalışmazsınız.

callus çağrı merkezi – ceyber çalışanları – ceyber izmir – ceyber konak – insan kaynakları mülakat soruları –  ceyber çağrı merkezi – ceyber iş ilanları 

Gördüğünüz gibi iki firmada çağrı merkezi firması. İkiside ülkemizde faaliyet gösteren firmalardan. Ancak bu iki firma arasındaki en temel fark; birinin kurumsal diğerinin ise vasıfsız ve kurumsallıktan çok uzak olmasıdır.

Son olarak sizlere tavsiyem, ne olursa olsun ilkelerinizden taviz vermeyin. Karşınızdakinin müdür veya insan kaynakları pozisyonunda olması size hakaretler edebileceği anlamına gelmez. Size mülakatta saygı göstermeyen bir insan, siz orada çalışırken hiç saygı göstermez. Bunu anlamak inanın zor değil. İki firmayı da gören ve inceleyen bir olarak tüm samimiyetimle söyleyebilirim ki; iki firma arasında çok büyük vizyon farkı var. Kendi vizyonu olmayan insanlar asla çalıştıkları şirketlere vizyon katamazlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir