İthalatçı Garantili Ne Demek? İthalatçı Garantili Telefon Alınır Mı?

ithalatci-garantili-telefon

ithalatci-firma-garantili-ne-demek

Telefon almak istediğinizde karşınıza aynı telefonun farklı farklı fiyatları çıkacaktır. Bu aynı iki telefonun fiyat farkı genelde garanti durumundan kaynaklıdır. İşte bu evrede ithalatçı garantili, distribütör garantili, kvk garantili gibi terimleri görürsünüz. Peki ithalatçı garantili ne demek, ithalatçı garantili telefon alınır mı?

İthalatçı Garantili Ne Demek?

Bunu bir örnekle açıklayalım. Örneğin ithalatçı garantili Sony marka bir telefon aldınız. Aldığınız telefonda daha sonra bir arıza meydana geldi. Bu ürünü Sony yetkili servisine gönderemezsiniz. Meydana gelen arızadan Sony sorumlu olmaz. Sorumluluk ithalatçı firmaya aittir. Telefonunuzu o firmaya gönderirsiniz ve gerekli işlemler yapılır.

Şimdi bu açıklama ile ithalatçı garantili telefon almak mantıksız gelebilir. Ancak şunu da sormak gerekir. Cihazınız Sony Türkiye garantili olsa ne olacak? Yani almış olduğunuz üründen Sony sorumlu olsa siz daha iyi mi bir hizmet alacaksınız?

TeleService ve KVK Garantisi

Ülkemizde bir çok marka arızalı telefon tamiri için bu firmalarla anlaşmalı. Yine Sony markasından örnek verelim. Bir mağazadan gidip Sony Türkiye garantili telefon aldınız diyelim. Arıza oldu ve garantiye gönderdiniz. Sizin telefonunuza teleservice veya kvk bakacak. Bu iki firmaya işiniz düştü ise işiniz zor. Şikayetvar sitesinden iki firmaya yapılan şikayetlerin sayısına bakabilirsiniz. Ardından telefonunuza bakan firma doğru yanlış Sony firmasına bir yazı yazacak. Yazıda kullanıcı hatası ibaresi varsa paranız çöpe gitti. Daha sonra isterseniz Sony ile görüşün, telefon markaları teleservice firmasının yazısını dikkate alıyor. Yani ürüne 300-500 TL fazla vererek distribütör garantili alıyorsunuz ancak onunda ithalatçı firma garantisinden pek farkı yok.

sony-samsung-huawei-ithalatci-garantili

kvk-ithalatci-teleservice-android-garanti

SONUÇ

Eğer temiz bir kullanıcı iseniz ve markaya güveniyorsanız hepsiburada.com gibi sitelerden ithalatçı garantili telefon alabilirsiniz. Arıza durumunu mutlaka düşünüyorsunuzdur. Ancak telefonunuz ne garantisi altında olursa olsun bir arıza durumunda sorunlar büyüyor. Kullanmış olduğum iki farklı marka telefonda ısı sebebiyle ekran sararması oldu. Bu sebeple garantiye gitti. İki telefonun da ekranı değiştirildi. Ancak ikisi de garantiden geldikten sonra başka sorunlar verdi. Birinin öndeki sensörü çalışmadı diğerinin ise mikrofonu bozuldu, şebeke hataları verdi. Yani teleservice gibi firmalar kaş yapayım derken göz çıkartır. Kullanıcı hatası var ise de tamir etmek için telefonun sıfır fiyatından daha fazla para isterler.

 

1 Comment

  1. kamil dedi ki:

    gerçekten yazınıza sonuna kadar katılıyorum. Asus telefonum vardı. Asus garantili. İnstanbulda aynı telefonu 4 kere arızaya verdim. Ekranı yaptılar gps bozuldu onu yaptılar başka bir sorun çoktu. Apple apple diyorlar. apple telefonumun şarj girişi bozuldu garantiye gitti orjinal olmayan şarj aleti kullanılmış dediler. alakası yok kendi verdikleri kabloydu o.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir