Güçlü Parola Oluşturmanın 5 Yolu

bitik-pil-sifre-koruma

guclu-parola-olusturma

Güçlü Parola Oluşturmanın Önemi:

Güçlü Parola Oluşturma yaşadığımız bu dönemde gerek sosyal ağlarımızda gerek çevrimiçi bankacılık hizmetlerinde büyük önem taşıyor. Neredeyse hepimiz gece uyumadan önce mutlaka evimizin kapılarını kilitleriz. Bu güçlü parola’lar da artık bizim evimizin kilidi sayılır. Bu kilitli kapı sayesinde kredi kartlarımız e-postalarımız daha güvende olur ve bizim zarar görmemizi engeller. Fakat bu kapı kilitlenmez ise en hassas bilgilerimize suçlular tarafından şaşırtıcı derecede kolay erişilebilir ve şantaj fidye gibi kötü olaylarla karşılaşabiliriz. İşte böyle saldırılara karşı kendinizi korumanın nispeten basit bir yolu vardır. Her ne kadar deneyimli korsanlara karşı asla güvenli olamamış olsak da, en azından deneyimsiz olanların bilgilerimize erişmesini önleyebiliriz. Bunu yapmanın yolu daha güçlü parola’lar oluşturmaktır.

Aşağıda, şifrelerini güçlendirmenin ve çevrimiçi saldırganlara karşı savunmanızı güçlendirmenin beş yolu açıklanmıştır.

1. Ortak şifreleri kullanmayın

Güçlü parola seçmek için lütfen bir çok insanın kullandığı kelimelerden sakının. Futbol, doğum tarihleri, eşinizin veya çocuklarınızın adı gibi. Bu şifreler geçtiğimiz yıllarda en sık kullanılanlar arasındaydı ve muhtemelen insanlar bu şifreleri kullanmaya devam edecekler. Bu gibi şifrelerden uzak durmak kesinlikle size fayda sağlayacak.

2. Rakamları, büyük harfleri ve sembolleri kullanın

Farklı karakter kombinasyonlarını kullanmak daha güçlü parola’lar sağlar. Deneyimli bilgisayar korsanları, doğru metin buluncaya kadar rastgele karakter dizelerini oluşturan otomatik araçlar kullanır; deneme yanılma yöntemi. Parolanız yalnızca küçük harflerden oluşuyorsa büyük harflere gerek kalmadan hesabınıza erişim sağlanabilir ancak parolanızda büyük harflerde olsa bu deneme yanılma yöntemi çok daha uzun sürecektir. Örneğin ahmet1453 parolası bir saate varmadan çözülebilir ancak 14AhMeT53 parolası kesinlikle daha uzun sürede bulunacaktır. 

3. Parolalarınızı kişiselleştirmekten kaçının

Bak hesabınızı korumak için 12345 kullanmaktan daha güvenli olabilse de, evcil hayvanınızın adı veya yaşadığınız sokağın adı gibi şeyleri temel alan şifreler tehlikelidir. Doğum gününüzü telefonunuza veya tabletinize şifre olarak kullanmak tavsiye edilmez.
Wordlist ve Brute Force
Saldırganlar genellikle bir saldırı öncesi bir wordlist hazırlarlar. Bu sizin kapınız için binlerce anahtar bulmaktır ve bunu otomatik hazırlayan programlar var.  Bu program saldırı yapılacak kişi hakkında bilgiler ister. Bu bilgiler girildiğinde ise bu bilgilerden yola çıkarak binlerce şifre olasılığı çıkarır. Ardından bu wordlistlerle brute force işlemi yapılır. Bu işlemde çıkarılan anahtarları hızlı bir şekilde sizin kapınızda denenmesidir. Eğer sizin şifreniz doğum tarihinizle eş ve çocuk isimleriyle veya ilgi alanlarınızla ilgili ise saldırı yapacak kişi bu bilgilere sosyal medya hesaplarınızdan çok kolay erişebilir.

bitik-pil-guclu-sifre-yapma4. Birden fazla hesap için aynı şifreyi kullanmayın

Kendimize güçlü parola belirledikten sonra tüm hesaplarımızda onu kullanmak bizlere cazip geliyor. Çünkü gereksiz ezber olarak düşünüyoruz. Bu tutum, insanlara bazen yirmi veya otuzdan fazla çevrimiçi hesap için aynı şifreyi kullanmalarına yol açmakta ve bu da onları saldırıya karşı yirmi veya otuz kez daha savunmasız hale getirmektedir. Şayet saldırganlar birinin şifresine ulaşabilirlerse bu tüm hesaplara kolayca erişim demek. Sinir bozucu olsa da özellikle hassas bilgilerin saklandığı çevrimiçi bankacılık gibi web sitelerinde, aynı şifreyi birden fazla kullanmamalısınız. Bir çok kullanıcı, bankacılık şifrelerini üye oldukları sosyal sitelerde hatta forum sitelerinde hatta alışveriş yaptığı sitelerde bile kullanmaktadır. İşte o şifreler o sitelerin sunucularında kaydedilir ve her üye olduğunuz site maalesef bankaların sunucuları kadar iyi korunmuyor. (Bazen bankalar bile yetersiz kalıyor)
5. Parolalarınızı güvenli bir yerde saklayın

Birden fazla veya iki parolanız varsa, bunları yazmak için bir yere ihtiyacınız olacaktır. Bazı web sitelerinin eskisini unutmanız durumunda şifrenizi sıfırlamanıza izin vermediğini göz önüne alarak, bu önerilir. Bununla birlikte, mutfak dolabının üstünde veya dizüstü bilgisayarınızdaki bir belgede bir liste tutmanız risklidir. Bu bilgisayara erişilmesi halinde aynı zamanda çevrimiçi hesaplarınıza da ulaşılması demektir.

SON SÖZ

Güçlü parola’lar sizi tam anlamıyla tüm saldırılardan korumayabilir. Yetenekli bilgisayar korsanına en karmaşığı bile kırılabilir. Ancak, böyle yetenekli saldırganlar da zaten öyle normal insanların facebook, instagramıyla uğraşmaz. Çalınan sosyal ağ hesaplarının %90’ı amatör hackerlar tarafından yapılıyor. Bunun sebebi ise siz kapınızı kilitlemediğiniz için hırsızlık yapmayan birisinin bile içinde ki hırsızlık duygusunu kabartıyorsunuz. Geçenler de bir yakınımın hesabı çalındığında şifresini sordum. Şifresini oluştururken isminin sonuna 12345 koymuş ve bir yıldır bu şifreyi kullanmış. Belki saldırgan böyle bir hesabı çalarak hiç bir kazanç sağlamadı. Ancak kendisini ben bu işi yapabiliyorum diye gereksiz bir havaya soktu. İşte çoğu zaman sadece bu havaya bürünmek için bile hesabınızı çalabilirler. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir