Otonom Araçlar | Sürücüsüz Araçlar Ne Kadar Güvenli

tesla-model3

Sürücüsüz Araçlar haberlerini son bir kaç yıldır sık sık duymaktayız. Peki gerçekten otonom araçlar nedir? Hayatımıza yeni yeni girecek olan sürücüsüz araçlar nasıl yol alıyor? Sürücüsüz araçlar ne kadar güvenli? Tüm bu soruların cevaplarını yazımız içeriğinde bulabileceksiniz.

Sürücüsüz Araçlar Nedir? Otonom Araçlar

Sürücüsüz araçlar isminde anlaşılacağı gibi otonom(sürücüsüz) yol kat edebilen araçlardır. Endüstri 4 sanayi devriminin de en büyük parçalarındandır. Bu sektörün her yıl %16 büyüdüğü söyleniyor, bu da 2025 yılına gelindiğin de yaklaşık 750 milyon euroluk bir piyasa demek.

Sürücüsüz Araçlar Nasıl Yol Alıyor?

Sürücüsüz araçlar mesafe kat edebilmek için öncelikle şerit ve radar sistemlerini takip edebiliyor. Araçta ayrıca çevresinde ki cisimlere de duyarlı bir sistem bulunuyor. Bu sistemler araca emir göndererek direksiyon hakimiyet frenleme hızlanma gibi olaylar gerçekleştiriliyor.  Ayrıca aracın konum bilgileri ve araca dışarıyla ve birbirleriyle iletişi için internet bağlantısı da bulunuyor.

Sürücüsüz Araçlar Ne Zaman Çıkacak?

Google gibi Tesla gibi firmalar bu iş için epey yatırım yapıyorlar. Bunların yanı sıra Volvo şirketi 2020 yıllarında Volvo marka otonom araçların yollarda görüleceğini söylemişti. Nitekim Amerika merkezli bağımsız taksi hizmeti Uber şimdiden 2019-2020 yıllarında kullanılmak üzere Volvo şirketinden 24 bin sürücüsüz araçlar siparişi için anlaşmaya vardı. Alman şirketleri VW ve BMW de 2021 yılını işaret ederek o yıl içerinde otonom araçlarını piyasaya süreceklerini açıklamışlardı. Bu adımlar resmen otomobilin yeniden keşfi durumunda.

Sadece firmalar değil ülkeler de bu konuda adımlar atmakta. Örneğin İngiltere bu yıl sürücüsüz araçlara büyük bir bütçe ayırmakta. Hükümet 3 yıl içerisinde sürücüsüz araçların İngiltere sokaklarında olacağını söylemekte.   Kore tamamen kendi teknolojisiyle otonom araçlar üretmeyi planlıyor. Ayrıca Kore Hükümeti sürücüsüz araçlar için gereklilik arz eden sensör ve radarlar gibi unsurlara büyük bir bütçe ayırdı. Bu adımlara Kore üretici devi Samsung da destek vermekte.Buda gösteriyor ki bu iş sadece Amerika ve Avrupa tekelinde kalmayacak.

Sürücüsüz Araçlar Ne Kadar Güvenli?

En önemli konulardan bir tanesi güvenlik konusu. Her ne kadar trafikte yan yan ilerleyen bir sürücüsüz araç görmeyecek olsak ta güvenlik işi bundan çok çok daha fazlası. Örneğin trafikte ilerlemekte iken önümüze ani bir hayvan çıktı frene basmadan önce hemen ani bir şekilde frene basarsam arkadaki araçların zincirleme kaza yapmasına sebep olunabileceği düşünülür ve bir karar verilir. Fakat şuan otonom araçlar o canlıyı  sensörleriyle algılayacaklar ve fren yapmaya çalışacaklar. Şayet arkada ki araç sürücüsüz ise zaten takip mesafesini korumuş ve herhangi bir telefona veya başka birine dalmamıştır. Ancak ya arkada ki bir çok araç sürücülü araç ise o zaman ne olacak? Yani sürücülü ve sürücüsüz araçların beraber bulunduğu trafiği düzenlemek çok zor olacağa benziyor.

İşte tam da bu gibi sebeplerle bu sorunlarını çözebilmek için çalışmalar devam etmekte. Şimdilik sürücüsüz araçların kullanılmaya başlanmasında öncelikle şehirler arası bölünmüş yollarda tercih edilmesi uygun gibi görülüyor. İnanıyorum ki yakın zamanda gazeteler de “Sürücüsüz Araç Kazaya Sebep Oldu” gibi başlıklar göreceğiz.

Yapay zekanın yarar ve zararları hakkındaki yazımızı incelemek için tıklayın.

Sürücüsüz Araçlar Bizlere Neler Getirir Neler Götürür?

Her teknoloji gibi bu teknolojinin de mutlaka bize verdikleri bizden aldıkları mutlaka olacak. Şöyle ki bu işle ailesinin geçimini sağlayan insanlar için artık böyle bir sektör olmayacak. Ülkemizde trafikte sağa sola bağırarak düdük çalarak stres atan insanlar da artık bunu yapamayacak çünkü karşınızda kızacak öfkelenecek bir insan olmayacak. Hatalıysa arayamayacaksınız mesela çünkü böyle bir sistemin pekte hata yapma lüksü olmayacak. Hatta tam aksine belki de bu araçların çevresinde bulunan kameralar sizin bir hatanızı gördüğün de belki de bu durumu direk görseliyle emniyet birimlerine aktaracak.

Bu kadar götürüsü olan bir teknolojinin mutlaka getirileri de güzel olacaktır. Tamam bazı iş sektörleri daralacak belki de tamamen yok olacak ama yeni iş sektörleri de ortaya çıkacak. Bu araçlarının yazılımının kesinlikle korunması gerekiyor. Bu araçların uzun yollar kat edebilmesi için daha güçlü ve daha güvenli bataryaların üretilmesi gerekiyor. Haliyle elektrik ihtiyacı da hat safa da olacak. Bunların yanı sıra dediğimiz gibi bu araçlar için yolların da bu araçlarla uygun olması gerekmekte. Bu denetimi yapacak ekipler de mutlaka olacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir