2018 En Popüler Sosyal Ağ Siteleri ilk 50 – Facebook-Twitter-Instagram…

en-populer-sosyal-ag-siteleri

sosyal-aglar-facebook-twitter-youtube

En Popüler 50 Sosyal Ağ Siteleri; insan doğası, sosyalleşmek ve diğer insanlarla sürekli iletişim kurmak ister. Hepimiz hayatımızda önemli bir gelişme olduğunda veya bir yakınımız vefat ettiğinde artık sosyal ağlardan diğer insanlara duyuruyoruz. Şimdi, ilişkiler bile sosyal medyada başlıyor, büyüyor ve sona eriyor. İnsanlar artık kişisel bir el sıkışma ya da yüz yüze toplantıya ihtiyaç duymuyorlar.

Bununla birlikte sosyal medya siteleri ve programları hızla arttı. İstatistiklere göre 2015 yılında 2 milyar insan sosyal paylaşım platformlarını kullandı. Mobil cihazların artması ile de bu rakam 2018 yılında 3 milyara yaklaştı.

Bu yazımızda dünyada kullanılan en popüler sosyal ağ platformlarını inceliyoruz. Sizde kullandığınız sosyal medya platformu listemizde var mı görebilir veya yeni bir mecrada üyelik oluşturarak kullanmaya başlayabilirsiniz

İşte En Popüler 50 Sosyal Ağ Siteleri:

1-Facebook

bitikpil-sosyal-medya

en-populer-sosyal-aglar

Facebook, dünyadaki en büyük sosyal ağ sitesi. 1 milyar kullanıcı hesabını aşan ilk platform.

Arkadaşlarınızla ve akrabalarınızla iletişim ağı kurmanın yanı sıra, çevrimiçi alışveriş için farklı Facebook uygulamalarına erişebilir ve ücretli Facebook reklamlarını kullanarak işinizi, markanızı ve ürünlerinizi pazarlayabilir veya tanıtabilirsiniz.

Aylık aktif kullanıcı sayısı: yaklaşık 1,59 milyar. Bu sebeple en popüler sosyal ağ siteleri listemizde tereddütsüz birinci sırada.

2-Whatsapp

2014 yılında Facebook tarafından satın alınmış olmasına rağmen, bu anlık mesajlaşma platformu bağımsız bir varlık olarak varlığını sürdürüyor.

Sahneye Facebook’dan çok daha sonra geldi, ancak insanlara bireyler ve gruplarla anında iletişim kurma ve paylaşma imkanı vererek milyonlarca insanın hayal gücünü yakaladı. WhatsApp’a gelen her güncelleme onun gücüne güç katmakta. Önce görüntülü arama sonra yazdığını sonradan silebilme gibi insanların hoşuna giden güncellemeler devam ederse kullanıcı sayısı kesinlikle düşmeyecektir.

Aylık aktif kullanıcı sayısı: yaklaşık 1 milyar

3-Tencent (QQ)

Tencent QQ (daha yaygın olarak QQ olarak bilinir), anında mesajlaşma (sohbet tabanlı) sosyal medya platformudur. Çin’de piyasaya sürüldükten sonra (80’den fazla ülkenin kullandığı) uluslararası mecrada ilgi gördü.

Metin, video görüşmesi ve sesli sohbet yoluyla arkadaşlarınızla iletişim halinde kalmak için kullanılabilir. Sohbetlerinizi çevirmek için dahili bir çevirmen bile vardır.

Ayrıca Tencent firması 2012 yılında Legend Of Lages oyununun yapımcısı riot gamesi 400 milyon dolara almıştır.

Aylık aktif kullanıcı sayısı: yaklaşık 853 milyon

4-WeChat

WeChat mesajlaşma ve arama için hepsi bir arada iletişim uygulamasıdır; bu, sizin seçtiğiniz insanlarla bağlantı kurmanızı sağlar. Ayrıca Tencent tarafından Çin’de geliştirildi ve QQ ile birlikte kolayca çalışabiliyor. BI istihbarat raporuna göre WeChat kullanıcılarının sayısı, WhatsApp kullanıcılarının sayısını yakalamaktadır.

Aylık etkin kullanıcı sayısı: yaklaşık 697 milyon

5-QZone

Tencent tarafından geliştirilen bir başka sosyal paylaşım ağı hizmetidir. Fotoğraf paylaşmanıza, video izlemenize, şarkı dinlemenize, bloglar yazmanıza, günlük tutmanıza imkan tanır. Ayrıca, aksesuarları seçmenizi ve QZone web sayfalarınızın görünümünü ve şeklini özelleştirmenizi sağlar.

Aylık aktif kullanıcı sayısı: Yaklaşık 640 milyon

6-Tumblr

2013’ten beri Yahoo’ya ait olan Tumblr, istediğiniz şeyleri bulmak ve takip etmek için kullanılabilen bir sosyal medya toplumu mikro bloglama platformu olarak hizmet ediyor. Multimedya da dahil olmak üzere, kısa bir form blog’a göndermek için bunu kullanabilirsiniz. Dahası, hemen hemen her şeyi kişiselleştirmek için esneklik sağlar.

Aylık aktif kullanıcı sayısı: Yaklaşık 555 milyon

7-Instagram

Instagram tamamen fotoğraf ve videoları paylaşmaya dayalı benzersiz bir sosyal ağ platformu olarak başlatıldı. Bu fotoğraf paylaşımı sosyal ağ uygulaması, böylece hayatınızın en güzel anlarını telefonunuzun kamerasıyla veya başka bir kamerayla çekmenizi ve bunları sanat yapıtlarına dönüştürmenizi sağlar.

Instagram, fotoğraflarınıza birden fazla filtre uygulamanıza izin veriyor ve onları Facebook ve Twitter gibi diğer popüler sosyal paylaşım sitelerine kolayca yükleyebildiğiniz için bu mümkün. Artık Facebook imparatorluğunun bir parçası. Instagram kitlenizi nasıl büyütebileceğinizi öğrenin.

Daha önce oluşturduğunuz instagram hesabınızı silmek istiyorsanız; Instagram Hesap Silme yazımıza göz gezdirebilirsiniz.

Aylık etkin kullanıcı sayısı: yaklaşık 400 milyon

8-Twitter

bitikpil.com-en-iyi-sosyal-ag-sitesi

en-populer-sosyal-ağ-siteleri

Bu sosyal paylaşım sitesi, mesajınızı dünyaya iletmek için sınırlı sayıda karakter (280’a kadar) içeren kısa metin mesajları (tweet olarak adlandırılır) yayınlamanızı sağlar. Çevrimiçi alışveriş çılgınlığı arttıkça, Twitter, işletmelerinizi tanıtmanıza ve hatta doğrudan tweet’lerle alışveriş yapmanızı mümkün kılmaktadır.

Program 2017 yılının sonlarında kullanıcıların 140 olan karakter kotasını 280 karaktere çekmiştir.

Aylık etkin kullanıcı sayısı: yaklaşık 320 milyon

9-Google +

Google tarafından yayınlanan bu ilgi tabanlı sosyal ağ platformu, iletileri, fotoğrafları, videoları, sitelere faydalı bağlantılar paylaşarak insanlarla iletişim kurmanızı sağlar. Ayrıca, Hangouts aracılığıyla video konferans desteğini genişletir ve işletmelerin Google+ işletme sayfaları aracılığıyla markalarını ve ürünlerini tanıtmalarını sağlar.

Aktif kullanıcı sayısı: yaklaşık 300 milyon

10-Baidu Tieba

Bir arama motoru şirketi olan Baidu of China tarafından sunulan, Baidu Tieba (uluslararası olarak Postbar olarak bilinir), Baidu arama motorundaki anahtar kelime aramalarına dayalı bir sosyal forum ağıdır. Bu tartışma forumu, belirli bir konuyla ilgili bir sosyal ağ grubu oluşturmanıza, arama kullanarak veya hatta mevcut bir çevrimiçi sosyal gruba katılmanıza izin vermenin benzersiz konsepti üzerinde çalışır.

Aylık etkin kullanıcı sayısı: yaklaşık 300 milyon

Ülkemizde 2015 yılından beri erişime kapalıdır.

11-Skype

Microsoft’a ait Skype, en popüler iletişim tabanlı sosyal ağ platformlarından biridir. Sesli aramalar, video görüşmeleri (bir web kamerası kullanarak) ve kısa mesaj yoluyla insanlarla bağlantı kurmanızı sağlar. Hatta grup konferans görüşmeleri yapabilirsiniz. Ve en iyi yanı, Skype’tan Skype’a yapılan çağrıların ücretsiz olması ve dünyanın herhangi bir yerinde bulunan herhangi biriyle, internet üzerinden iletişim kurmak için kullanılabilmesidir.

Aylık etkin kullanıcı sayısı: yaklaşık 300 milyon

12-Viber

30’dan fazla dilde sunulan bu çok dilli sosyal platform anlık kısa mesajlaşma ve sesli mesajlaşma özellikleri ile tanınır. Viber’i kullanarak fotoğrafları, videoları ve sesli mesajları da paylaşabilirsiniz. Size Viber Out adlı bir özellik aracılığıyla Viber olmayan kullanıcılar çağırma olanağı sunar.

Görüntülü görüşme özelliği whatsapp uygulamasında yokken viber uygulamasında görüntülü görüşme özelliği vardı.

Aylık etkin kullanıcı sayısı: yaklaşık 249 milyon

13-Sina Weibo

Bu, Twitter’da ve Facebook’un melez karışımıyla bilinen Çin’de oldukça popüler bir mikroblog sosyal platformudur.

Aylık aktif kullanıcı sayısı: yaklaşık 222 milyon

14-Line

LINE, fotoğraf, video, kısa mesaj ve hatta sesli mesaj veya dosyaları paylaşmanızı sağlayan genel olarak erişilebilir bir mesajlaşma sosyal paylaşım ağıdır. Buna ek olarak, günün herhangi bir saatinde sesli ve video çağrıları yapmanıza izin verir.

Aylık aktif kullanıcı sayısı: yaklaşık 215 milyon

15-Snapchat

Bu, resimleri kullanarak arkadaşlarınızla sohbet etmenizi sağlayan bir resim mesajı sosyal platformudur. Haberleri keşfetmenize ve hatta dünya çapında yaşayan öyküleri kontrol etmenize olanak tanır.

Aylık etkin kullanıcı sayısı: yaklaşık 200 milyon

16-YY

YY, Çin’de video görüşmelerini sağlayan büyük bir video tabanlı sosyal paylaşım platformudur. Bu sohbette 100.000’den fazla üye tek bir kişinin etkinlik izlemesini izleyebilir. Böyle bir etkinlik, öğretici bir videodan şarkı söyleme karaokeuna kadar, kullanıcıların sanal para kazanmalarına yardımcı olan ve daha sonra nakit dönüştürebilecekleri herhangi bir şey olabilir.

Aylık etkin kullanıcı sayısı: 122 milyon

17-VKontakte (VK)

VK, Rusya’daki en büyük sosyal paylaşım platformlarından biridir ve Facebook’a oldukça benzer özelliklere sahiptir.

VKontakte giriş yapıp üye olmak istiyorsanız bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Aylık etkin kullanıcı sayısı: yaklaşık 100 milyon

18-Pinterest

Bu, projeleriniz için yeni fikirler bulmanıza ve kaydetmenize olanak tanıyan bir fotoğraf paylaşımı ve görsel yer imleme sosyal medya sitesi veya uygulamasıdır. Böylece Pinterest’i kullanarak, bir çok alanda yeni resimlere ulaşabilir ve sizde kendi pininizi oluşturabilirsiniz.

Aylık etkin kullanıcı sayısı: yaklaşık 100 milyon

19-Linkedin

LinkedIn en popüler profesyonel sosyal paylaşım sitelerinden veya uygulamalarından biridir ve 20’den fazla dilde mevcuttur. Her tür uzman tarafından dünya çapında kullanılır ve farklı işletmelerle bağlantı kurmak, ideal adayları bulmak ve işe almak ve daha fazlasını yapmak için ideal bir platform olarak hizmet eder. 400 milyondan fazla üyeye sahiptir.

Aylık etkin kullanıcı sayısı: yaklaşık 100 milyon

20-Telegram

Bu anında mesajlaşma ağı WhatsApp’a benzer ve sekizden fazla dilde platformlar arasında kullanılabilir. Bununla birlikte, Telegram daima platformunu kullanarak internette gönderdiğiniz mesajların mahremiyetine ve güvenliğine odaklanmıştır. Böylece şifrelenmiş ve kendine zarar verici mesajlar göndermenizi sağlar.

2018 yılının başlarında Telegram’ın kendi kripto parasını çıkartacağı söylentileri yayılmıştır.

Aylık etkin kullanıcı sayısı: yaklaşık 100 milyon

21-Reddit

Bu sosyal medya platformu içeriği göndermenizi ve daha sonra içeriğe oy vermenizi sağlar. Oylama, içeriklerin yukarı veya aşağı hareket edip etmediğini belirler ve sonuçta ilgilenilen alanlara göre düzenlenir.

Aylık etkin kullanıcı sayısı: yaklaşık 100 milyon

22-Taringa

Taringa, Latin Amerika’nın en büyük sosyal paylaşım platformlarından biridir ve kullanıcıların deneyimlerini, içeriğini ve daha fazlasını paylaşmalarını sağlar.

Aktif kullanıcı sayısı: Yaklaşık 75 milyon

23-FourSquare

Bu, yerel arama ve keşif tabanlı sosyal medya platformu olup arkadaşlarınızla ve sevdiklerinizle birlikte gitmek için ideal yerleri (bulunduğunuz yere göre) bulmanızı sağlar. Ayrıca, bölgedeki en iyi yiyecek satış yerleri, gece eğlenceleri ve daha fazlası için uygun arama sonuçları verir. Sosyal paylaşım ağı özelliği şimdi Swarm adında ayrı bir uygulamada bulunmaktadır.

Aktif kullanıcı sayısı: Yaklaşık 40 milyon

24-Renren

Renren, Çin’deki en büyük sosyal ağ sitesi ve tam anlamıyla herkes kullanabileceği platform. Kullanıcıların kolayca başkalarıyla bağlanmalarını, düşüncelerini ve yayınlarını hızlı bir şekilde paylaştıklarını ve ruh hallerini güncellemelerini sağladığı için Facebook’la benzerliğinden ötürü gençlerle oldukça popüler olmuştur.

Aylık aktif kullanıcı sayısı: Yaklaşık 30 milyonun üstünde

25-Tagged

Bu dostluk ve buluşmaya dayanan harika bir sosyal medya sitesidir ve 2011’de hi5 adı verilen başka bir sosyal ağ platformu satın almıştır. Oyunlar, tarama profilleri, ortak çıkarlar vb. Yoluyla diğerleriyle sosyalleşmenizi sağlar.

Aktif kullanıcı sayısı: Yaklaşık 25 milyon

Ülkemizde 2008 yılından beri erişime kapalıdır.

26-Badoo

Bu randevu tabanlı sosyal paylaşım sitesi 200’den fazla ülkede faaliyet göstermektedir. Bölgenizdeki insanlar ve hatta gerçek hayatta karşılaşabileceğiniz insanlar hakkında ayrıntılı bilgi paylaşıyor.

Sizde badoo giriş yapmak istiyorum diyorsanız badoo linkine tıklayıp siteye üye olabilirsiniz.

Aylık aktif kullanıcı sayısı: yaklaşık 20 milyon

27-MySpace

Bu, müzik odaklı bir sosyal ağ sitesi olup, etkileşimli ve kullanıcı tarafından gönderilen bir arkadaş ağı sunmaktadır. Ayrıca bloglar, gruplar, kişisel profiller, resimler, videolar ve benzeri bilgiler de sağlar.

Aktif kullanıcı sayısı: yaklaşık 20 milyon

28-StumBleupon

StumbleUpon, içeriği bulan veya keşfeden ve kullanıcılarına aynı şeyi öneren akıllı bir sosyal ağ platformudur. Böylece, web sayfalarını, görüntüleri, videoları ve benzerlerini keşfetme ve daha sonra onları ilgi ve zevkinize göre oranlama yetkisine sahipsiniz.

Aktif kullanıcı sayısı: Yaklaşık 25 milyon

29- The Dots

the-dots.com, yaratıcı süreçte yer alan herkesin bağlantı kurması, işbirliği yapması ve daha güçlü, daha karlı ve çeşitli yaratıcı sektörler kurmasına yardımcı olan ticari ürünlerin oluşturulmasına yardımcı olan bir ağ platformudur. Yaratıcı endüstrileri daha açık ve meritokratik hale getirecek gerçek bir tutkudan doğan kurucu Pip Jamieson, 2014 yılında İngiltere’de platformu başlattı.

30-KiwiBox

Bu, özellikle New York’ta yaşayanlar için topluluk temelli bir sosyal ağ sitesi. Moda önerileri, tavsiye ve sohbet yoluyla gençlere yönelik bir çevrimiçi dergi sunuyor. Aynı zamanda, genç erişkinlere, herkesin kendi becerileri ve çıkarları hakkında bilgi vermelerine izin verir.

31-SkyRock

Skyrock, kullanıcılarına, bloglar oluşturmak, göndermek, profil eklemek ve mesaj alışverişinde bulunmak için ücretsiz ve kişisel bir web alanı sunan bir Fransız sosyal paylaşım sitesi. Fransızca ve İngilizce dışında beş dilde de mevcuttur.

32-Delicious

Önde gelen sosyal bookmarking hizmeti olarak bilinir. 2003 yılında başlatılan Delicious, web yer imlerini saklama, paylaşma ve keşfetme için ideal. Ayrıca kullanıcılarının herhangi bir anahtar kelimeyle etiketlemelerine izin verir.

33-SnapFish

Snapfish, fotoğraf yüklemek için üyelerine sınırsız depolama olanağı sunan web tabanlı bir fotoğraf paylaşımı sosyal paylaşım sitesi. Böylece, geniş görüntü koleksiyonunuz için depolama alanı endişelerinizi uzaklaştırabilirsiniz.

34-ReverBnation

Bu, müzik endüstrisinde başkalarıyla bağlantı kurmak için müzisyenler ve profesyoneller için ideal bir sosyal ağ platformudur. Müzisyenlere kariyerlerini yönetmek için farklı araçlar sunar ve onlara müzik endüstrisi ortakları ve hayranlarına doğru erişimi sunar.

35-FlixSter

Bu, filmleri seven ve film düşüncelerini ve derecelendirmelerini paylaşarak benzer düşünen insanlarla bağlantı kurmak isteyen insanlar için bir Amerikan sosyal paylaşım sitesi. Kullanıcıları filmler hakkında bilgi sahibi olacak ve yeni filmler hakkında bilgi alacaklar.

36-Care2

Bu sosyal medya sitesi, aktivistlerin dünyayı, toplumu etkileyen benzer bireyler, işletmeler ve organizasyonlar ile bağlamasına yardımcı oluyor. Aynı zamanda insanları sağlıklı bir yaşam tarzına yönlendirmeye teşvik eder.

37-CafeMom

Bu reklam destekli sosyal paylaşım sitesi, hamilelik, moda, sağlık ve gıda gibi çeşitli konularda destek ve tavsiye almalarını sağlayan anneler için hazırlanmış bir platformdur. Ayrıca, diğer annelerin deneyimlerinden faydalanmanıza da imkan tanır.

38-Ravelry

Ravelry, iplikçilik, örme, dokuma ve tığ işi gibi lif sanatlarıyla ilgilenen insanlara yönelik topluluk temelli bir sosyal ağdır. Bu insanlar kendi koleksiyonlarını, farklı fikirlerini paylaşabilir ve diğer üyelerin deneyimlerinden daha iyi işbirliği olanakları elde etmeyi öğrenebilirler.

39-NextDoor

Bu, ABD’deki mahalleler için özel bir sosyal paylaşım platformudur. Amaç oldukça basit: kullanıcıların kendi bölgelerindeki insanlarla bağlantı kurmalarına izin veriyor.

40-Wayn

Wayn, seyahat ve yaşam tarzı temelli bir sosyal ağ platformudur ve kullanıcılarına, nereden gideceğini, ne yapılacağını ve benzer düşünen insanlarla deneyimlerini paylaşacaklarını nasıl bulacaklarını keşfetme olanağı sunar.

41-Cellufun

Bu sosyal oyun topluluğuna herhangi bir mobil cihazdan hareket halindeyken kolayca erişilebilir. Bu mobil oyun tabanlı sosyal ağ ile kullanıcılar sosyalleşebilir, avatarlar oluşturabilir, oyun oynayabilir ve sanal mal satın alabilir.

42-Youtube

YouTube, kullanıcıların videoları yükleyip paylaşmalarını, görüntülemelerini, onlara yorum yapmalarını ve beğenmelerini sağlayan dünyanın en büyük video paylaşımlı sosyal paylaşım sitesi. Bu sosyal ağa tüm dünya erişilebilir durumdadır ve kullanıcıların kişisel olarak kaydedilen videoların tamamını arkadaşlarına ve takipçilerine vitrinde yükleyebilecekleri bir YouTube kanalı oluşturmasına olanak tanır.
Youtube kanalına video yükleyerek gelir elde eden insanlara Youtuber denmektedir. Son yıllarda bir çok kişinin ilgisini çeken bir mecradır.

43-Vine

Bu, üyelerin altı saniyelik videoları kolayca paylaşabilecekleri, eğlence temelli ve kısa form video paylaşımlı bir sosyal medya sitesidir. Twitter ailesine aittir ve videoları paylaşmak ve izlemek için diğer sosyal ağ platformlarıyla kolay entegrasyona izin verir.

44-ClassMates

Sınıf arkadaşları, kullanıcıların okuldaki ve kolejdeki arkadaş ve tanıdıkları bulmalarını, bunlarla bağlantı kurmalarını ve bunlarla iletişim kurmalarını sağlar. Kullanıcıların yıllık defterlerini okul yıllarından yüklemeleri de mümkündür.

45-MyHeritage

Bu, 42’den fazla dili destekleyen ve kullanıcılarını aile ağacı oluşturmak, aile fotoğrafları yüklemek ve taramak ve kendi aile geçmişini yönetmek için güçlendiren çevrimiçi bir şecere sosyal platformudur. Aynı zamanda insanlar tarafından atalarını bulmak ve onlar hakkında daha fazla bilgi edinmek için kullanılabilir.

46-Viadeo

Viadeo, çoğunlukla Avrupa’daki işadamlarının birbirleriyle bağlantı kurmasına yardımcı olan, çevrimiçi iş temelli sosyal paylaşım sitesi. Farklı dillerde mevcuttur.

47-Xing

Bu profesyonel sosyal paylaşım sitesi, ana kullanıcıları İsviçre, Avusturya ve Almanya’da bulunan LinkedIn’in özelliklerine benzeyen özellikleri sunar. Bununla birlikte, belirli bir şirket veya işletme üyeleri arasında kapalı grup tartışmalarını mümkün kılması açısından benzersizdir.

48-Xanga

Bu blog tabanlı tabanlı sosyal ağ platformu, kullanıcıları için web günlükleri, fotoğraf blogları ve sosyal paylaşım profillerini barındırır.

49-Live Journal

Bu San Francisco merkezli sosyal paylaşım sitesi, Rusya’da Zhivoy Zhurnal veya Zhe Zhe olarak mevcuttur. Kullanıcıların gizlilik kontrolleriyle birlikte bir günlük, blog veya günlük tutmalarını sağlar.

50-FriendSter

Friendster daha önce arkadaş bulmak ve iletişim kurmak için sosyal paylaşım sitesi oldu, ancak şu anda Asya’da oyun severler için bir sosyal oyun ağı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir