En iyi 3d Çizim Programı – 3d Tasarım Programları | 3d Modelleme

En-İyi-3d-Programlar

En-İyi-3d-Programlar

En iyi 3d çizim programı, 3d tasarım programları ve 3d modelleme programlarını sizler için listeledik. Kolaylıktan zorluğa ücretliden ücretsize bir çok programı yazımız içeriğinde bulabilirsiniz.

3d model bir cismi en boy ve yükseklik olarak tasarlamaktır. Günümüzde iç mekan tasarım, mimari tasarımlar, oyun ve film sektörün de çokça kullanılmaktadır. Günümüzde ismini sıkça duyduğumuz 3d yazıcılar için de öncelikle o çıktısı alınacak ürünlerin bir grafiker tarafından güzelce çizilmesi gerekecek.  İşte bu güzel çizimler için de iyi bir 3D tasarım yazılımına sahip olmanız gerekir.

Bu işe başlamaya karar verdiğinizde kesinlikle önce kendinize “Hangi programı kullanmalıyım?” diye soracaksınız. En iyi 3d çizim programı’nı seçmek için aslında en doğru olanı çalışma alanını seçmeniz. Örneğin sadece tasarımla uğraşan kişiler bir program üzerinde yoğunlaşırken animasyonla uğraşan kişiler başka bir programı tercih edebiliyor. Sizde listemize göz gezdirerek alanınıza en uygun 3D modelleme ve animasyon programını seçebilirsiniz. Tabi ki 3D alemi bizim belirttiğimiz programlarla sınırlı değil. Biz sık kullanılan 5 programı tanıtmayı tercih ettik.

Sektöre göre 3d tasarım programları;

Oyun Yapmak İçin Kullanılan en iyi 3D Programlar:

Maya, Blender, 3Ds Max

Karakter Tasarım İçin Kullanılan en iyi 3D Programlar:

ZBrush ve MudBox

Animasyon İçin Kullanılan en iyi 3D Programlar:

Maya, Cinema 4D, 3Ds Max

Sinema ve Televizyon İçin Kullanılan en iyi 3D Programlar:

Cinema 4D, 3Ds Max

İç Mekan ve Mimari Çizimler İçin Kullanılan en iyi 3D Programlar:

3Ds Max, Blender, ArchiCAD, Sketchup, BIM (Revit)

1-3D Studio Max

3D Studio Max dünyada en çok kullanılan en iyi 3D programlar dan biridir. Autodesk bünyesindedir. Hem grafikle uğraşanlar hem de animasyon işiyle ilgilenenler tercih etmekte. Mimarların, fuar stand kurulum işleriyle ilgilenenlerin, iç mekan tasarlayanların sıkça kullandığını da gördüm. Programa ayrıca bir çok plugin ekleyerek işlerinizi de kolaylaştırabiliyorsunuz. Öğrenmesi ve kullanması biraz zor sayılır ancak zaman harcayarak kesinlikle üstesinden gelinecektir. Tabi bunun için kullanmış olduğunuz bilgisayarın da performanslı olmalı gerekiyor. Aksi durumda render alma süreciniz bir hayli uzar. Ayrıca 3ds Max kullanan kişilerin çoğu render için ayrı bir render motoru yüklerler. Genel de bu Vray olur. Vray de 3Ds Max kadar meşhur bir programdır.

Neden 3D Studio Max Kullanmalıyım?

3D Studio Max şu anda bu alanda en iyi ve en çok tercih edilen programlardan biridir. Bu sebeple öğrenme konusunda bir çok siteden rahatlıkla faydalanabilirsiniz. Öyle ki youtube da bile bir çok eğitim videosu bulunmakta. Sadece eğitim değil, 3ds Max programına ait bir çok hazır modeli de ücretsiz sunan siteler mevcut. Ücretsiz materyallere ulaşmak için aşağıda ki adreslere göz gezdirip istediğiniz materyali bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

3Ds Max Hazır Modeller : 3Dtotal 3Darchive3Dxtras

en iyi-3d-programlar-3dsmax

en-iyi-3d-modelleme-programlari

2-SketchUp

SketchUp da 3D tasarımcılar için çokça tercih edilen programlardan biridir. Google bünyesindedir. Ücretli ve ücretsiz sürümleri bulunmaktadır. Kullanımı 3Ds Max’ a göre kolaydır. 3Ds Max gibi plugin yükleyebilirsiniz. Grafikerlerin yapmış oldukları tasarımları diğer grafikerlerle paylaşabilecekleri bir kütüphanesi vardır. Bu sayede diğer grafikerlerin hazırladığı modelleri kullanarak hem işinizi kolaylaştırırsınız hem de zamandan tasarruf edebilirsiniz.

3-Maya

Autodesk firmasının ait bir diğer ürün de Maya’ dır. Maya grafik tasarım ve animasyon programıdır. Sık sık 3Ds Max ile kıyaslanmaktadır. Aynı 3Ds Max gibi plugin yükleyebilir ve internette bir çok eğitim videosu ve ücretsiz materyal bulabilirsiniz.

Maya ile 3Ds Max arasında ki farklar nelerdir?

Modelleme konusunda 3Ds Max’ ı daha üstün gördüm. Araçları daha fazla ve değişiklikleri daha kısa sürede yapabiliyor. Ancak animasyon konusunda ise Maya daha üstün gibi. Maya’ nın animasyon kütüphanesi bir hayli büyük ve kullanışlı. Python ve Mel dilini de biliyorsanız animasyonda Maya ile kolaylıkla yürürsünüz.

4-Cinema 4D

Animasyon, özel efekt, karakter modelleme alanında profesyonel kullanıcıların tercih ettiği bir programdır. Film sektörünün olmazsa olmaz programlarındandır. Maxon Computer firmasına ait bir uygulamadır. Sinema severlerin yakından bildiği Spiderman (örümcek adam) filminin bir çok efekti bu programla yapılınca programın popülaritesi haliyle arttı.

5Blender

Blender, açık kaynaklı bir 3B tasarım modelleme yazılımıdır ve etrafındaki en güvenilir ve çok yönlü programlardan biridir. Blender 3D ile 3D modellemeler,  animasyonlar,  oyunlar yapabilirsiniz. Bu kadar özelliğe sahip olmasına rağmen boyutu da diğer programlara göre çok azdır ve ücretsizdir. Portable halinde bile kullanılabilen sürümleri mevcuttur. Blender’ın başarılı olma sebebi bir firma değil kullanan kişilerin gücüdür. Bunun sebebi ise Blender’ ı yapan Hollanda firması 2002 yılında batar ve blender yazılımının kodlarını bir ücret karşılığında açmayı teklif eder. Bunun üzerine kullanıcıların Blender vakfı olarak adlandırdığı kişiler olaya el atar ve bağış kampanyası düzenlenir. Toplamda 100 Bin Euro toplanır ve kodlar kamuya açılır. Açık kaynak kodlu olduktan sonra kullanıcı sayısı artar ve kullanıcılar bu programı geliştirir. Ayrıca bu grafikerler, sorun gidermede ve Blender’dan memnun olmanız için bilgilerini ve önemli ipuçlarını sürekli diğer kullanıcılara paylaşırlar.

3-boyutlu-eniyi-yazılımlar

3d çizim programı – 3d tasarım programları – 3d modelleme

5-ZBrush

Z-Brush 3 boyutlu sculpting yazılımıdır. Sculpting heykel yapmak, yontmak, heykeltıraşlık gibi anlamlar da kullanılan bir kelimedir ve programında tam yaptığı işte bu. Filmler de oyunlar da görmüş olduğumuz bir çok karakter belki de bu program ile yapılmıştır. Diğer 3D programlarında hayal bile edemeyeceğiniz ayrıntı ve ince işçilik bu program ile mümkündür. Diğer programlarda maksimum poligon sayısı 10 milyon civarında olurken, basit bir Zbrush sahnesi 20 milyon poligon ile başlar. ayrıntıya girdikçe de artar. Ayrıntıya girdiğiniz de diğer programlar kadar kasmaz. Ayrıca Zbrush ile diğer yazılımlar için derinlik kaplaması, displacement, map, bump map gibi birçok çeşit kaplama üretebilir.

En İyi-Üç Boyutlu-Çizim-Tasarım-Program

3d çizim programı – 3d tasarım programları – 3d modelleme

3 Boyutlu Çizimler ile Para Kazanmak?

Para kazanabilmek için öncelikle kendinizi iyice geliştirmelisiniz. Ama bunu para için yaparsanız kesinlikle öğrenme aşamasında sıkılır bırakırsınız. Zevk için yaparsanız programlar gece uykunuza bile girer ve tüm gün modelleyeceğiniz nesneyi düşünürsünüz. Haliyle ardından para da gelir. Zaman zaman iç mekan çizimi gibi karakter oluşturma gibi alanlarda yarışmalar da yapılmaktadır. Bu yarışmalara en azından katılarak hem tecrübe edinirsiniz hem de sizi heyecan sizi programa daha çok bağlar. Kendinizi geliştirdikten sonra kısa bir iş arama serüveninin ardından iş bulabileceğinizi düşünüyorum. Gün geçtikçe programın kullanım alanları da arttığı için iş olanakları da artmakta. Şuan silah olsun mobilya olsun üretim yapan bir çok firma üretimden önce mutlaka bilgisayar ortamında ürünü inceliyor ve detaylandırıyor.

3d modelleme programları – 3ds max – en iyi 3d çizim programı – 3d tasarım programları

Bunların haricinde her sektörün içerisinde kullanılan harici programlar da var. Örneğin mimarlık sektöründe bir işe girdi iseniz Autocad, televizyon sektöründe bir işe girdi iseniz de Adobe After Effect benzeri programları bilmeniz sizin adınıza işleri kolaylaştıracaktır. İlk işe girdiğiniz de şehirden şehre farklılık göstermekle birlikte 2.000 TL civarı bir ücretle başlayabilirsiniz. Ancak kendinizi geliştirip kariyerinizin ileri ki yıllarında bu fiyatın çok çok daha üstüne çalışmamanız için hiç bir neden yok.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir