Dünyanın En Büyük Su Altı Mağarası Kutsal Maya Eserleri ile Dolu

antik-maya-kalintilar-eserrler

dunyanın-en-buyuk-su-alti-magarasi-antik-maya

Bir ay önce Meksika’da keşfedilen, 347 kilometrelik yer altı mağaralarını içerisinde barındırıdan dünyanın en büyük su altı mağarası. Bu mağara kutsal maya eserleri ile  dolu devasa bir mağara.

1 ay önce Meksika’da 347 kmlik yer altı mağaralarını kapsayan inanılmaz bir sualtı mağarası keşfedildi. Arkeologlar bu muazzam, batmış labirenti açtıklarında bunun sadece bir doğa harikası olmadığını, içerisinde kutsal Maya uygarlığının batmış sırlarını açığa çıkartacak önemli arkeolojik buluntular olduğunu söylediler.

Meksika’nın Ulusal Antropoloji ve Tarih Enstitüsü liderliğindeki bir araştırma ekibi, bu hafta ilk bulgularını açıkladı. Genişleyen mağarada yaklaşık 250 adet silindirsel boşluklar oluştuğunu ve bunların yaklaşık 140’ı arkeolojik alana ev sahipliği yaptığını söyledi.

Araştırmadan sorumlu kişi “Burası kuşkusuz dünyanın en önemli su altındaki arkeolojik alanı ve bir başka önemli özellik de arkeolojik öğelerin miktarı ve içerdikleri koruma seviyesidir. Bulunan bulgular arasında, iskelet ve görünüşte yanmış insan kemikleri de dahil olmak üzere en az 9000 yaşında olan insan kalıntıları var.” dedi. Doğu Meksika bölgesindeki insan faaliyetleri, muhtemelen eski bir Maya ticaret yolunun bir parçası olarak, araştırmacıların düşündüğünden binlerce yıl öncesine dayanmaktaydı. Kutsal Maya’da tüccarlar belirlenen yolları takip edip bu yerleri ritüel hac noktası olarak kullandılar. Tanrılarla takas yapmak kutsal alanlarda durdular ve orada ibadetlerini yaptılar.

kutsal-antik-maya-eserleri

kutsal-maya-dunyanın-en-buyuk-su-alti-magarasi

Su İçin Bu Mağarayı Kullanmışlar

Büyük Maya Akifer Projesini (GAM) yöneten De Anda, insanlara büyük olasılıkla Sac Actun Sistemi adı verilen dallı sualtı mağarasında yaşamak istemediler. Ancak su bulmak için iklim sertliğinin yoğun olduğu dönemlerde yaşama zorunda olduklarını ileri sürdü.

Mayaların  kültürleri ve mağaraları ayrılmaz bir şekilde birbirine bağlıydı. Dalgıçlar Maya dönemi çanak çömleği ve duvar etüdleri gibi diğer seramiklerden çok sayıda örnek buldular. Aynı zamanda Maya tanrısı için bir türbe ve bir cenot içerisinde bir merdiven yapısı gibi daha büyük eserler bulundu. Merdivenleri olmadığı zaman dünyanın en büyük sualtı mağarasına inmek tehlikeli olabilir. Çünkü mağarada bulunan kemik miktarı, herkesin mağaradan geri çıkmadığını gösteriyor.

Araştırmacılar, mağaranın içinde dev buz patlaması ve ayıların yanı sıra gomphothere adı verilen soyu tükenmiş fil benzeri bir hayvan kalıntısı da dahil olmak üzere, son buzul çağından kalma çok sayıda canlı fosili buldular. Araştırmacılar tarafından açıklandığı üzere, dalgıçlar mağarayı diğer dallı su altı mağaraları ile başarıyla bağdaşdırırlarsa, üzerinde öğreneceğimiz çok şey oacağını söylüyorlar.

en-buyuk-su-alti-magarasi

bilim-kutsal-maya-eserleri

GAM’ın sualtı araştırmaları şefi Robert Schmittner ekibinden birisi “Bağlı kalabilecek Sac Actun çevresinde başka mağaralar var” dedi. “Zaten bir sonraki su altı mağarası girişinin yakınındayız ve muhtemelen birbirine bağlılar, diğeri 18 kilometre uzunluğunda ve buna ‘Her Çukur’un Anası’ deniyor. Öyleyse, mağara sistemi 500 km’nin üzerinde olacaktır ve belkide daha devamı da vardır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir