Elektronik Sigara Sağlığa Zararlı Mı? Tr Elektronik Sigara

smok-allien-zippo-e-sigara

elektronik-sigara-sagliga-zararli-mi

Elektronik Sigara Sağlığa Zararlı Mı? E-sigara satışı dünya çapında patlıyor. Bununla birlikte, e-sigara kullanımının nüfus düzeyinde zarardan daha fazla yarar sağladığı söylemleri tartışılıyor. Bu alanda bir çok ürün mevcut. Revenger elektronik sigara, smok elektronik sigara, Philip morris elektronik sigara bunlardan sadece bir kaçı. Özellikle çevremde smok alien çok görüyorum. Peki elektronik sigara sağlığa zararlı mı?

Yeni araştırmalar, sigara ile elektronik sigaranın genel kapsamda aynı zararı verebileceğini gösterdi. Bunun yanında yapılan bir araştırmada ise bazı elektronik sigaraların oldukça zehirli kimyasallar açığa çıkardığı bulundu.

Sigara devi Philip Morris, elektronik sigaraların insaların sigarayı bırakmasına vesile olabileceği ve daha az toksit içerdiğini söyledi. Evet bazı kişiler bırakma aracı olarak kullanabiliyor bu doğru ancak daha az toksit içerdiği iddası araştırmacılar tarafından yıkıldı. Hatta bazı elektronik sigaraların çok çok daha zararlı olduğu gözlemlendi.

Devletler – Elektronik Sigara – Tr Elektronik Sigara

İskoçya ve Yeni Zelanda, elektronik sigaraları zarar azaltma aracı olarak görmüş ve desteklemişlerdir. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Dartmouth Üniversitesi’nden araştırmacılar, bunun genel bir fayda sağlayıp sağlamadığını sorguladılar.

elektronik-sigara-sagliga-zararli-mi

revenger-elektronik-sigara-smok-alien

Araştırma sonucunda ortaya çıkan sonuç şu;

“Evet elektronik sigara, sigara içenlere sigarayı bırakmakta yardımcı olmak amacıyla pazarlandı. Ancak uygulamada bu tamda böyle olmadı. Yani sigarayı elektronik sigara ile bırakanların sayısı çok çok düşük.”

“Öte yandan, elektronik sigaralar tam aksine sigara kullanımını artırıyor. Sigara içimini kolaylaştırıyor. Genç insanların bu şekilde nikotinle tanışması onlara zarar verebiliyor.”

“Uzun sürede elektronik sigaralar, 1,5 milyondan fazla insanın yaşamına sebep olabilir çünkü, sonunda sigara içen kişi haline gelen ergenlerin ve genç yetişkinlerin sayısı önemli ölçüde artabilir.”

Yapılan Reklamlar Sebebiyle Sigara İçmeyenler Bile Elektronik Sigara Kullanmaya Başladı

Sonuçlar, elektronik sigaraların daha fazla tanıtımının, henüz sigara içmemiş gençleri bile sigaraya teşvik edebileceğini ve daha sonra da sigara içilmesine yol açabileceğini gösterdi. Gerçekten sosyal medyada yapılan tanıtımlar sebebiyle bir çok insan elektronik sigaraya merak sarıyor ve daha sonrasında kullanmaya başlıyor.

Çalışmalar, elektronik sigara kullanımına ilişkin mevcut bilimsel kanıtlara bakılırsa e-sigara kullanımının faydadan ziyade nüfus düzeyinde daha fazla zararı olduğunu gösterdi.

Sağlık kurumları, 1990’lı yıllardan beri gençlerin sigara içmesine engel olmaya çalışıyor. Ancak bu tanıtımlar bu çalışmaların önüne geçecektir. Hatta tam tersi insanları yeniden kullanıma teşvik edecektir.

Araştırmacılar, elektronik sigaraların doğru kullanımında faydalı olabileceğini ancak toplumun bu şekilde kullanmadığını söylüyor. Birleşik Krallık’ta olduğu gibi, elektronik sigaranın teşvik edilip ve içmeyenlere önermek yerine içenlere bırakma için kolaylık olarak gösterildiğinde doğru kullanıma ulaşılabileceğini söylüyorlar.

Elektronik sigaralar, sigarayı bırakmayı başarmak için elektronik sigara kullanan sigara içenlerin sayısını azaltan bir araç olarak kullanıldığında sorun yok. Ancak henüz sigara ile tanışmamış ergen ve genç yetişkinlere de güzel bir ürünmüş gibi göstermek asla halk sağlığına yarar sağlamayacaktır.

tr-elektronik-sigara-smok

elektronik-sigara-sagliga-zararli-mi?

Ayrıca, çocuklara ve gençlere hitap eden meyve aromalı elektronik sigaralar bu kişilerin çokca ilgisini çekmekte ve sonuç olarak sigaraya alışmaktadır.

Şu anda sigara içmeyen kişilerin içmesini önlemek için iyi düşünülmüş elektronik sigara, bu olumsuz özelliğini atarsa belki gerçekten bir çok insan için sigarayı bırakmaya yardımcı olacak.

Bazı Elektronik Sigaralar Normal Sigaradan Daha Zararlı

Philip Morris tarafından yapılan iQOS, geleneksel sigaralara göre daha güvenli olarak pazarlanan ilk “ısı yanmaz” tütün ürünüdür.

Nikotin vermek için bir tütün tıkacı kullanan özel olarak tasarlanmış bir ısı çubuğu içerir. Bu, geleneksel sigaraların yaktığı sıcaklıklardan daha düşük yanmasına sebep olur. Bir duman üretmekten ziyade, bu tip bir elektronik sigara, inhalasyon için tütünle infüze edilen bir buhar üretir.

Bu elektronik sigaranın daha az zararlı olduğu düşünüldü. Çünkü tütün dumanı, sağlığa çok zararlı kimyasalların kokteyli içerisindendir. Düşük sıcaklıklar teorik olarak bu kimyasalların çoğunun solunmasını önlerdi.

Ancak sıkıntı şurada ortaya çıktı. Araştırmacılar, kullanım sırasında tütün tıkacının bittiğini ve orataya çıkan ısı sonucu polimer filtrenin eridiğini gözlemlediler. Bu plastiğin erimesi sonucu elektronik sigaranın zehirleyici olabileceği ve bunun çok tehlikeli olduğu söylendi.

Üreticinin tavsiye ettiği temizleme talimatlarını kullanmak, sağlığınız için gerçekten çok önemli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir