Döviz Fiyatlarındaki Artışının Hayvancılık Üzerindeki Etkileri

2018-sut-dana-inek

döviz-artisi-hayvancilik-etkisi

Döviz fiyatlarının yükselmesi hayvancılığı nasıl etkiledi? Et ve süt firmalarının son durumları ve üreticinin yaşadığı ve yaşayabileceği sıkıntılar nelerdir? Hayvancılık ne durumda? Yazımızda bu sorulara yanıt bulmak istedik.

Daha önce büyükbaş hayvan yetiştirme maliyetleri hakkında bir yazı yazmıştık ve bu yazıda giderlerin ne kadar arttığını ve üreticinin nasıl zorlandığını dile getirmiştik. Ancak şuan ki gelinen nokta üreticiyi daha da zor bir duruma sürüklemiş durumda.

Süt ve Et Firmaları Ödemeleri Yapamıyor

Kesim yapan bazı firmaların son birkaç aydır üreticiye ödemesi gereken ücretleri ödeyemediğine tanık olduk. Yine bazı süt toplayıcı firmaların da süt ödemelerini geciktirdiğini gördük. Üstelik şuan sadece küçük değil, ismini sık sık duyduğumuz büyük firmalarında ödemelerde zorluklar yaşaması, durumun ne kadar kritik olduğunu bizlere gösteriyor.

Geçtiğimiz aylarda sitemizde çiğ süt fiyatına zam yapıldığını, bu durumunda en azından üreticiyi biraz rahatlatacağını dile getirmiştik. Ağustos ayının başında uygulanması gereken bu zam maalesef eylül ayına kaldı. Üretici eylül ayının süt parasını zamlı alacağını düşünürken, ağustos ayının dahi süt parasının hiç ödenmemesi üreticiyi zor durumda bıraktı.

Durumlar böyle olunca biz de ödeme yapamayan firmalara neden ödeme yapamadıklarını sormak istedik. Onlarda eti ve sütü verdikleri firmalardan para alamadıklarını bu sebeple de ödemelerde şuan için zorlandıklarını ifade ettiler. Yani üst katmandaki bir firmanın ödemelerde zorlanması, onunla çalışan birçok firmayı olumsuz etkilemekte.

Üreticinin Yapması Gerekenler – Masrafsız Hayvancılık

Ödemelerde zorlukların yaşanması, maalesef en çok üreticiyi vuruyor. Firmalar ödeme alamadıklarında bir alt tabakaya ödeme yapmayarak durumu geçiştirebiliyor ancak üretici böyle yapamıyor. Üretici yemi tedarik ettiği firmaya bir-iki ay ödeme yapmadığında, yeni yem alamıyor.

inek-dana-kesim-fiyat

türkiye-hayvancılık-yerli-uretim-2018

Hayvancılıkla uğraşan birçok tanıdığım bu artan giderleri kaldırabilmek için çeşitli yollara başvurdu. Yonca ve mısır üretme imkanı olanlar yemden kısıp daha az maliyetli ürünlere yöneldi. Süt üreticileri süt getirisi olmayan ineklerini masrafı düşürmek adına elden çıkarttı. Küçük ve orta düzey işletmesi olanlar işçisini çıkarıp, hayvanlarına kendi bakmaya başladı. Birçok işletmede yemcisini vade konusunda ikna etti ve ödemeleri belli bir süre erteledi. Bunların hepsi bu durumları atlatabilmek için atılmış adımlar. Bazıları bankalardan kredi çekmeyi de bir kurtuluş yolu görüyor. Eğer gerçekten bu krediyi ödeme gücünüz olacağına inanıyorsanız, kredi sizin için mantıklı olabilir. Ancak çektiğiniz krediyi bir yerlerden gelecek para ile ödemeyi düşünüyorsanız, bu sizi sıkıntıya sokabilir. Çünkü o paranın gelmeme imkanı da ne yazık ki mevcut.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir