Dana Kesim Fiyatları 2019 – Dana Kesimi – Sığır Kesimi

bitikpil-hayvan-kesim-inek

dana-kesim-fiyatlari-2018

Dana Kesim Fiyatları 2019

Dana ve sığır kesim fiyatları hayvancılık sektörü ile ilgilenen her insanın takip etmesi gereken hususların başında gelir. Herkes sabahını akşama katıp emek verdiği hayvanlarının karşılığını elbette almak isteyecektir. Bu sebeple hem bazı illerde araştırma yaptık hemde bazı firmalarla görüşerek fiyat aldık.

Araştırmaya başlar başlamaz şunu farkettik ki; şehirden şehire fiyat oynamaları oluyor. Yetkililerin dışında üreticilere de dana kesim için hangi firmayı kullandıklarını ve ne kadara dana kesimi yaptırdıklarını sorduk. Çoğu üretici tabi tepkili ancak tepkileri dana kesim fiyatına değil. Onlar da halkın ucuza et yemesini istiyor ancak ucuza kestirmeleri için girdi fiyatlarının düşmesini istiyorlar.

Biz daha önce bu iş ile ne kadar zor para kazanıldığını büyükbaş hayvan yetiştirerek para kazanmak yazımızda dile getirmiştik.

Sığır Kesim Fiyatları – Dana Kesim Fiyatları

CinsDanaİnek
Yağlı

Kg Başı Fiyat

26.5 TL24

Yağsız

Kg Başı Fiyat

 27.5 TL

Bu fiyat 17.01.2019 tarihinde Konya Torku Panagro firmasından alınmıştır.

dana-kesim-nereye-yaptirilir

dana-kesim-fiyatlari-2019-bitikpil

Yukarıda üreticilerle görüştüğümüzü ve üretilerin pek memnun olmadığını yazmıştık. Burada Konya üreticilerine ayrı bir sayfa açmak istiyorum. Çünkü onlar kesim fiyatlarının Konya’da diğer illere göre daha düşük olduğunu hatta merkezle ilçelerin bile fark ettiğini söylüyorlar. Araştırmamızın sonucunda bizde dikkat ettik ki, kızmakta çokta haksız değiller.

Dana Kesim Fiyatları – Sığır Kesim Fiyatları – Konya – Afyon – Kesim Fiyatları 2019 – Torku Kesimhane – Yağsız Kesim Fiyatları

Dana Kesimi Nerede Yaptırılır? Sığır Kesimi Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

1-Öncelikle bazı üreticilerin dana kesimi için danalarını aracıya verdiğini fark ettik. Aracılar sağda solda pek araştırma imkanı olmayan kişilere giderek hayvanlarını normal kesimden 1 TL daha ucuza peşin fiyata alıyorlar. Besici de hiç yorulmadan hayvanlarını bir yere götürmeden peşin paraya satmış oluyorlar. Aracılar da aldıkları hayvanları kesimhaneye götürüyorlar ve kilo başı 1 TL kazanıyorlar. Burada alan-satan memnun gibi gözüküyor ancak emek boşa gidiyor. Bunu Konya’da Torku tesislerine 4-5 km uzakta olan üreticiler bile yapıyor. Neden aracıya verdiğini sorduğumuzda da Torku’nun aldığını bilmiyordum diyor. Konuştuğumuz kişi 5 dana vermiş aracıya. Yani aracı 5 danadan, o danaları kamyonunda sadece 5 km ileriye götürerek 2.000 TL para kazanıyor. Emeği var mı? Yok. Ama o üreticinin o danaların üzerinde 2 yıl emeği var. Saman-yem masrafı var. Aracının ise neredeyse hiç masrafı yok…

Büyükbaş Hayvan Çiftliği Nasıl Kurulur, Besi Çiftliği Maliyeti Ne Kadardır Merak Ediyorsanız Buraya Tıklayarak Yazımızı İnceleyebilirsiniz.

dana-sigir-kesim-torku

sigir-kesim-fiyatlari-2019

2-Dalavereci kesimhanelere dikkat. Bu olayı gözümüzle görmesekte çok sayıda üreticinin şikayeti üzerine yazmak istedik. Şimdi kesimler şöyle olur; hayvanın ayağı,kafası, midesi çıkartılır çıkartılır en son kalan et kilogramından size ödeme yapılır. Ancak bazı kesimhanelerin bu çıkarma işlemini abarttığını söylüyorlar. Üreticilere 0.5 TL fazla fiyat veriyorlar üreticiler de 200 TL fazla kazanmak ümidi ile besilerini veriyorlar. Ancak garanti 400 kilo gelir dediği danası malesef 360-370 kilo geliyor. Yani 200 TL kazanayım derken 500 TL zarar ediyor.

Dana Bank, Süt Bank Projesi ile Para Kazanma Yazımızı Okumak İçin; Tıklayın.

10 Comments

 1. İbrahim dedi ki:

  Dün Konya da kestirdim. Dana kesim fiyatı 27.1 inek kesim fiyatı 25.5 yağlı kesim fiyatları aşağı yukarı bu civarlar da. Tüm kesim haneler tam kapasite çalışıyor ancak tüketim fazla olunca yetişemiyorlar herhalde.

 2. Kazım dedi ki:

  Yine dışarıdan hayvan getirilecekmiş. Tam ramazan öncesi 30 tl yi bulur derken yine düşürecekler et fiyatlarını. Yemin samanın bu kadar zamlandığı zamanda et fiyatı tekrar 25lere düşerse biter bu sektör.

 3. Kadir dedi ki:

  Dün torkuya kestirdim yağlı 26.5 yağsız 28.5 Allah bereket versin.

 4. Osman dedi ki:

  Cuma günü Konya Akşeker firmasına danamı verecem 27.5 fiyat verdiler. Allah herkesin emeğini yağlı etsin.

 5. Kamil dedi ki:

  Geçen hafta Konya’da inek kestirdik 10 yaşında yaşlı bir hayvandı 25 liradan aldılar. Namet diye bir firmaydı.

 6. halil dedi ki:

  uretici bitti ital getirdin tamam da fiyatı geri çektin o da tamam yem saman ne olacak bu hükümet üreticiyi ve ihracatcıyı koruyacağına italatcıyı koruyor cari açığın 60 milyar dolar olduğunu gören yok malesef yöneticiler sınıfta kaldı bu vatandaş herşeyi biliyor

 7. Admin dedi ki:

  08.03.2018 tarihinde Torku’yu aradım. Simental yağlı 26 TL yağsız 28 TL. Ancak hayvana göre fiyatlar 26.5 – 28.5 olabilir dediler.

 8. Cambaz kazım dedi ki:

  Torkuya dün sordum fiyatlarda azıcık bir artış var yağlı dana kesim fiyatı 25. Yağsız dana kesim fiyatı 27 dediler daha da artacak deniliyor ama bakalım.

 9. tufan dedi ki:

  Akdeniz ile doguda da ucuz normalde karadenizde 27 ise akdeniz de 26 oluyor.

 10. murat dedi ki:

  kardeşm ben konya ereggliden yazıyom inanır mısın nerde oyuncu duzenbaz adam var hespi burada. biri 23e alır biri 25der paranı vermez. allah belalarını verisn hepsinin emek düsmanları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir