Çiğ Süt Fiyatı 2018 – Çiğ Süt Fiyatı Ne Kadar? Zam Geldi Mi?

Süt üreticisi aşırı derecede artan saman ve yem fiyatlarının ardından gözlerini çiğ süt zammına dikmişti. Ülkemizde çiğ süt fiyat belirleyicisi olan Ulusal Süt Konseyi geçtiğimiz günlerde bu konu ile ilgili bir toplantı yaptı ve beklenen zammı açıkladı. Çiğ süt fiyatı ne kadar, çiğ süt fiyatı 2018 zammı yazımız içeriğinde…

Süt üreticileri girdilerin artması, dolar euro ve gelen enflasyon rakamları sebebiyle çiğ süt fiyatının 2 tl olmasını istiyorlardı. Toplantı sonrası 1 Ocak itibari ile litresi 1.53 TL olan sütün fiyatı 27 kuruş artarak 1.80 tl oldu.

Çiğ Süt Fiyatı 2018 Yılında 1.70 TL – 1.80 TL Oldu

01 Ağustos 2018 tarihinden itibaren işletmesinde soğutma tankı bulunmayan üreticilerden 1.70’e, işletmesinde soğutma tankı bulunan üreticilerden 1.80’e çiğ süt alınmaya başlanacak.

SONUÇ

Son zamanlarda hayvancılık sektörü büyük sorunlar yaşıyor. Saman fiyatlarının geçen senelere göre pahalı olması, 45 TL’ye alınan bir çuval yemin artık 65-70 TL olması üreticiyi zor durumda bırakıyor. Bu sebeplerle bir kaç yıldır artan girdi fiyatı, çıktı fiyatına yani çiğ süt fiyatına etki etmesi gerekiyordu. Ancak çiğ süt fiyatına zam gelmemesi bir çok süt üreticiyi zor durumda bıraktı. Tüm bunların ardından gelen bu zam her ne kadar umulduğu gibi olmasa da üreticiyi umutlandırdı.

Çiftçiye Faizsiz Kredi İmkanları İçin Tıklayın

Tüketiciye Yeni Zamlar Kapıda

Hepimiz evlerimizde sabah akşam süt ve süt ürünleri tüketmekteyiz. Çiğ süte yapılan bu zam, süt ile alakası olan tüm ürünlerin zamlanması demek. Yani 1 Ağustos tarihinden itibaren marketlerden alacağımız peynir, yoğurt gibi ürünlere zam geleceği kesindir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir