Çiftçiye Faizsiz Kredi 2018 – 2 Yıl Ödemesiz Hayvancılık Kredisi

faizsiz-kredi-hayvancılık-hibe-destek

2018-genc-ciftci-hibe-kredi-destek-hayvancilik

Geçen günlerde telefonumuza çiftçiye faizsiz kredi, 2 yıl ödemesiz hayvancılık kredisi mesajları gelince bu destekleri araştırmaya başladık. Ziraat bankası hayvancılık kredisi var mı? Hayvancılıkla uğraşan kişilere faizsiz kredi var mı? Hepsini tek tek sorduk. Öncelikle telefonumuza gelen mesaj;

Kıymetli yetiştiricilerimiz, 15 başın altında anaç sığıra sahip üyelerimiz, işletmelerini büyütebilmek için 2 yıl ödemesiz sonrasında 5 yıl ödemeli 100 Bin TLye kadar faizsiz kredi desteği için Tarım Kredi Kooperatiflerine 7 Mayıs 2018e kadar başvurunuzu yapabilirsiniz.

Gelen mesajda 15 adet altında anaç sığırınız varsa 2 yıl ödemesiz sonrası 5 yıl da ödemeli 100 TL’ye kadar faizsiz kredi alabileceğiniz yazmakta. Ancak ilgili kuruluşuna gidip sorduğunuzda, işin aslının bu olmadığını görüyorsunuz. Aşağıda işin aslını anlatacağım. Evet bir faizsiz kredi var ancak atılan mesajla ilgisi yok. Burada bu işle uğraşan insanların iki kelimeyi yan yana getirip cümle kuramadığını, bir durumu izah etmediğini anlıyoruz.

Küçük Çiftçiye Faizsiz Kredi – Faizsiz Kredi ile İşletmenizi Büyütün

İşin aslını uzun tartışmalar sonucu öğrendik. İşin aslı şu;

İnek kayıt sisteminde 15 adet hayvandan daha aşağıda hayvanınız varsa, bu kredi ile bu sayıyı 15’e tamamlayabileceksiniz. Örneğin 4 adet dişi ve 4 adet tosun hayvanınız var. 15’e tamamlamak için 7 adet inek desteği verilecek. Örneğin bunun için 50.000 TL gerekli. Bu ücreti 2 yıl ödemeyeceksiniz. Daha sonraki sene tüm borcunuz 5 yıla bölünecek. Yani her yıl 10.000 TL ödeyerek borcunuzu bitireceksiniz.

Hayvancılık Kredisi – Çiftçiye Faizsiz Kredi – Başvuru İçin Gerekenler

1-Söylediğim gibi sistemde 15 hayvandan daha az hayvanınızın gözükmesi gerekiyor.

2-Tarım kredi kooperatifine üye olmanız gerekiyor. (Üyeliğin basit olduğunu ve 100 TL gibi bir ücretle üye olunabileceğini söylediler.)

3-İşletmenizin kapasitesinin 15 hayvanı kaldırması gerekiyor. Bunun için bir takım kontroller olacak sanırım.

Hiç işletmeniz yoksa IPARD desteği ile hibe alarak hayvan çiftliği kurabilirsiniz. Ayrıntılar için tıklayın.

Sonuç

1-Bu olayda gerçekten bu işle ilgilenenlerin işini önemsemediği görülüyor. Şimdi 28 hayvanınız var ancak anaç 12 hayvanınız var. Atılan mesaja göre krediyi almanız gerekiyor. Ancak gittiğinizde büyük hayal kırıklığına uğruyorsunuz. Mesajı atan damızlık birliğine mesaj yanlış diyoruz, biz mesajı şuradan aldık attık diyorlar. İyi de bir teyit edin kardeşim. Üstelik hatayı da kabul etmiyor. Yani mesajın anlamının hala doğru olduğunu, kendilerinde bir yanlış olmadığını ifade ediyor.

2-Bu kredinin sevindirici yanı, küçük işletmelere ilk defa bir kredinin çıkması. Büyük işletmelere verilen hibenin küçük bir dilimi küçük işletmelere verilse elbette durum daha iyi olabilirdi. Ancak bu destekte yok sayılamaz. Umarız bu kredi küçük işletmelere verilen desteklerin başlangıcı olur.

3-Bakanlık gerçekten bir destek vermek istiyorsa resmi prosedürleri biraz ortadan kaldırmalı. Özelikle destek için bilgi almaya gelen çiftçilerle konuştuğumda bu durumdan çok muzdaripler. Bankaya git dilekçe doldur, tarım kooperatifine git, üye ol, ücret öde, başvuru yap, kapasite kontrolü yap derken süreç uzayıp gidiyor. Elbette bu kontrollerinde olması gerekiyor ancak yardımcı olmayan görevlileri de işin içine soktuğumuzda işin içinden çıkması çok zor oluyor.

2018 hayvancılık teşvikleri, hibe destekleri, hayvancılık kredisi, faizsiz kredi gibi bilgilendirmelerden haberdar olmak için sitemizi takip edebilirsiniz.

1 Comment

  1. Apo dedi ki:

    Ben işletmemi büyütsem mi küçültsem mi bilemedim. Önceden 5-10 hayvan ile yapardım bir 5 sene de böyle yaptım. Hiç bir destek alamadım . Zamanla büyülttük hayvan sayısı 20 oldu. Şimdi yine destek alamıyoruz. Anlayamıyorum bu destekler niye hiç bize denk gelmiyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir