Firefox, Opera, Chrome Kayıtlı Şifreleri Görme, Yıldızlı Şifreleri Görme

facebook-sifreleri-gorme

yildizli-sifreleri-gorme

Chrome kayıtlı şifreleri görme. Yıldızlı şifreleri görme…

Tüm tarayıcılar, size sürekli sürekli şifre yazdırmamak için şifrelerini kayıt altına alır. Bu kaydedilen şifreleri yakınlardaki kişilerin görmemesi içinde parolalarınızı yıldız sembolü ile gösterir. Yani şifrenizi bu sembollerin arkasına gizler. Sizde bazen bu yıldızlı şifreler görme ihtiyacı hissedeceksiniz. Biz de bu yazımızda kayıtlı şifreleri görme işlemini anlatacağız.

1. Yöntem: Öğeyi Denetle/incele Alanını Kullanma

Tüm web sayfalarının HTML ve CSS kodu, kişisel kullanım için herhangi bir kullanıcı tarafından geçici olarak düzenlenebilir. Sayfanın kodunda basit bir düzenleme yaparak sayfadaki şifre alanlarını gösterebilirsiniz. Bu, ara sıra bir şifre görüntülemeniz gerektiğinde yararlı olabilir. İşte yapmanız gereken:

  • Parola alanını sağ tıklatın ve menüden Öğe Denetle’yi seçin. Firefox’ta Öğeyi İncele yazmakta.
  • Seçilen iki satır kodla yeni bir pencere açılacaktır.
  • Burada type = “password” üzerine çift tıklayın ve password yazan alana text yazın. Bu şekilde görükmesi gerekmektedir. type = “text”.
  • chrome-kayitli-sifreleri-gorme

    kayitli-sifreleri-acma-windows

  • Enter tuşuna basın ve denetleme penceresini kapatın. Şifre açılacaktır.
  • Bu değişiklik, yalnızca geçerli web sayfası yenilenene kadar tutulur. Bu nedenle, parolanın tekrar gizlenmesini istediğinizde sayfayı yeniden yükleyin.

Her uygulamada böyle olmayabilir. Örneğin gmail’e giriş için şifremi kaydemiştim. Öğeyi denetle dediğimde “password” kısmında direk şifrem yazıyordu. Yani işlem bu işlemden daha kolay ve daha zor olabilir. O içerik sahibinin hazırlamış olduğu kodlara göre değişkenlik göstermekte.

2018 yılı en popüler sosyal ağ siteleri yazımız için; tıklayın.

2. Yöntem: Javascript’i Kullanın

Yukarıdaki yöntem güvenilir ancak daha karmaşık fakat daha hızlı bir yöntem var. Sıklıkla tarayıcınızda şifreleri açığa çıkarmaya ihtiyaç duyarsanız, bir Javascript dizesi kullanmak daha hızlı olacaktır.

Çalışması için parolanın web sayfasındaki alana önceden girildiğinden emin olun. Ardından, aşağıdaki kodu tarayıcının adres çubuğuna yapıştırın.

Javascript Kodu
javascript:(function(){var s,F,j,f,i; s = “”; F = document.forms; for(j=0; j<F.length; ++j) { f = F[j]; for (i=0; i<f.length; ++i) { if (f[i].type.toLowerCase() == “password”) s += f[i].value + “\n”; } } if (s) alert(“Passwords in forms on this page:\n\n” + s); else alert(“There are no passwords in forms on this page.”);})();

Enter’a bastığınızda, sayfadaki tüm şifreler bir açılır pencerede gösterilir. Ancak açılan penceredeki şifreleri kopyalamanıza izin verilmez.

İşlemi kolaylaştırmak için verdiğimiz kodu yer işaretlerine kaydedebilirsiniz. Bu şekilde karşınıza her kapalı şifre geldiğinde yer işaretine tıklarsınız. Bu şekilde yıldızlı şifreleri görme işlemi başarıyla gerçekleştirilir.

3. Yöntem: Uzantı Kullanın

Bir düğmenin parolaları hızlaca ortaya çıkarmasını isterseniz bir tarayıcı uzantısı yardımcı olabilir.

Parolayı Göster (Chrome)

2018-kayitli-sifreleri-gorme

gizli-sifreleri-gorme-chrome

Chrome kullanıcıları, istek üzerine şifreyi göstermek için ShowPassword uzantısını kullanabilir. Uzantı, şifreyi göstermek için 3 yol sunar. Fare imlecini parola üzerine getirin, parolayı çift tıklayın veya tüm parolaları açığa çıkarmak için Ctrl tuşuna basın.

Parolaları göster / gizle (Firefox)

facebook-sifreleri-gorme

yildizli-sifreleri-gorme

Şifrenin ortaya çıkardığı çoğu uzantı Firefox Quantum ile çalışmaz, ancak bu bir şey yapar. Uzantı, şifre alanının hemen yanında, şifreyi göstermek veya gizlemek için tıklayabileceğiniz bir bağlantı ekler.

Parolamı göster (Opera)

Opera kullanıcıları için çok basit bir uzantı. Yapmanız gereken tek şey, uzantı düğmesine tıklayın ve ardından formdaki tüm şifreleri görmek için Tüm şifrelerimi göster seçeneğini seçin.

Sonuç

Anlatılan tüm işlemler kayıtlı şifreler için geçerlidir. Yani daha önce sizin bilgisayarınızdan oturum açan ve şifresi kayıt altına alınan kişilerin şifrelerini bu yöntemle çözebilirsiniz. Yoksa bazı internet sitelerinde yazan “Nu**D******” gibi yıldızlı şifreleri göremezsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir