2018 Büyükbaş Hayvancılık Hibe Desteği – TKDK – IPARD

2018-genc-ciftci-hibe

buyukbas-hayvancilik-hibe-destegi

Hayvancılık işine girme hayali kuran birçok kişi muhakkak arama motorlarında “2018 hibe destekleri, genç çiftçi hibe, 2018 büyükbaş hayvancılık hibe desteği, hayvancılık desteklemeleri, hayvancılık teşvikleri” gibi aramalar yapar. İşte bizde bir yazıyla tüm bu soruların cevabını vermek istedik.

Bende bir hafta öncesine kadar bu kelimeleri arama motorlarına yazmış biriyim. Ancak girmiş olduğum tüm sitelerde gereksiz ve kirli bilgiler vardı. Bu sebeple bu işin nasıl olduğunu gidip ilgili kuruluşlarla konuşmak istedim.

Büyükbaş Hayvancılık Hibe Desteği Nasıl Alınır?

Öncelikle bu destekle ilgili görüşebileceğiniz kurum IPARD. Bizde bu sebeple IPARD yetkilileriyle görüştük ve sorular sorduk.

IPARD Nedir?

Kısaca açıklayalım. IPARD, Avrupa Birliği (AB) tarafından aday ve potansiyel aday ülkelere destek olmak amacıyla oluşturulan, Katılım Öncesi Yardım Aracı’nın Kırsal Kalkınma bileşenidir.

Hayvancılık Hibe Destekleri 2018 Yılında Ne Kadar?

Hibe oranı değişkenlik göstermektedir. Karaman, Hatay, Erzincan, Diyarbakır, Ardahan, Çankırı, Mersin, Yozgat, Muş, Ağrı, Isparta, Tokat, Erzurum, Balıkesir ve Kars illerinde %65 iken diğer şehirlerde bu oran %55 olarak uygulanıyor.

Sadece şehirlere göre oran değişmiyor. Örneğin 41 yaş altı veya üstü iseniz bu oran %5 değişebiliyor. Bu konuda daha detaylı bilgi almak için şehrinizde ki IPARD kuruluşuna başvurabilirsiniz.

2018 Büyükbaş Hayvancılık Hibe Desteği Almak İçin Gerekenler Nelerdir?

Biz yetkiliyle büyükbaş hayvancılık hibe desteğine göre konuştuk. Büyük ihtimal şartlar ve istekler diğer hayvanlar içinde yakındır.

1-Son 3 yılda bu işi yaptığınıza dair belge. (İnternette buna dair bir şart okumadım ancak yetkili sordu)

2-Bu iş için gerekli büyüklüğe sahip arsa temini (Arsa için herhangi bir hibe yok)

Arsa şartına ayrı bir not bırakmak istiyorum. Çünkü yetkilinin söylediğine göre en çok sorun yaşanan şart bu. Çünkü aldığınız arsaya belediyenin hayvancılık yapılabileceğine dair ruhsat vermesi gerekiyor. Özellikle bir büyükşehirde bu işi yapmak istiyorsanız işiniz biraz daha zor. Çünkü büyükşehirlerde köy kavramı ortadan kalkıyor. Tüm köyler mutlaka bir ilçenin mahallesi oluyor. Bu durumda da belediye böyle bir işletme için ruhsatta zorluklar çıkartıyor. Yani bu iş için kullanacağınız arsada mutlaka bu ruhsata ihtiyaç var.

3- En az 10, en fazla 120 süt ineği kapasitesine,

en az 50, en fazla 500 süt veren koyun kapasitesine veya

en az 50, en fazla 500 süt veren keçi kapasitesine, sahip olmalısınız.

2018 Hayvancılık Destekleri – Hayvancılık Teşvikleri İçin Neler Yapılmalı?

1-Artık elinizde ki arsa ile birlikte IPARD’a başvurup bundan sonraki işlemleri onlarla koordineli yapabilirsiniz. Bu adımdan sonra sizden iş planı ve teknik proje isteyecekler. Bunu kendiniz yapabilir misiniz bilmiyorum ancak bu hizmeti belirli ücret karşılığı veren danışmanlık şirketleri mevcut.

2-Danışmanlık şirketleri genelde IPARD’ın kriterlerini biliyorlar. Örneğin gübre için yeterli bir alan, süt hayvancılığı için sağım hane. IPARD bu konuda çok hassas. Bu sebeple projenizde hasta hayvanlar için ayrı bölme, doğum yapacak hayvanlar için ayrı doğumhane gibi istekleri var. Bunlar boş istekler değil, sizin işi profesyonel yapmanız için gerekli şartlar. Bu şartları danışmanlık şirketleri daha iyi bileceği için projeyi onlara bırakmanız daha iyi olabilir. Sizde internete ipard projeleri, ahır projeleri yazarak çeşitli projelere göz gezdirebilirsiniz.

3-Ardından bu proje IPARD’a sunulur. Proje IPARD’ın onayından geçmeden kesinlikle bir masrafa girmeyin. Projeye ret kararı gelebilir. Ama siz yılmayın 3. Projesinde onay alan kuruluşlar bile var.

4-Onay geldikten sonra artık çiftlik kurulumuna başlayabilirsiniz. Burada yapılan işlemler kesinlikle faturalı olmalı. Yani kendiniz ikinci el ürün alarak herhangi bir işlem yapmayın. IPARD ahır kurulumuna, traktör, yem karma makinesi gibi gerekli olacak araçlara hibe sağlıyor. IPARD arazi ve binaların satın alınmasına, canlı hayvan satın alımına, işletme giderlerine, kira giderlerine, ikinci el makine ve ekipmanlara hibe sağlamaz. Bu kriterleri de mutlaka göz önünde bulundurun.

Burada bir hususa dikkatinizi çekmek isterim. Bakın proje onaylandı ancak size verilen bir ücret yok. Yani yapılan bu tüm masrafları cebinizden yapmak zorundasınız. Yani maddi durumunuz buna imkân vermeli. Büyükbaş hayvancılık hibe desteği sonradan devreye girecek. Bu başlangıçta ki masraf 500.000 TL gibi fiyatları bulabilir hatta geçebilir. Bunları mutlaka düşünün.

Ayrıca; Hayvan Çiftliği Nasıl Kurulur? Maliyeti Ne Kadar Tutar Öğrenmek İçin Tıkla

5-Yaptığınız tüm masrafları belgeleriyle birlikte IPARD’a iletin. Burada lütfen dürüst olun. 30.000 TL’lik traktörü 40.000 TL’ye alıp dalavere yapmaya çalışmayın. Bu işlemlerin bu kadar sıkıntılı olmasının tek bir sebebi var. Oda bizim içimizde ki insanların dürüstlüğünü kaybederek devleti dolandırmaya çalışması.

Ayrıca yatırım sırasında KDV ve Gümrük vergilerinden muafiyet vardır.

2018 Hayvancılık Destekleri – TKDK Destekleri

Sonuç olarak elinizde güzel bir birikim varsa ve bu işi yapmak istiyorsanız ahır hibe destekleri alabilirsiniz. Her şeyi istenildiği gibi yaparsanız yaptığınız masrafın bir kısmını hayvancılık desteklemeleri adı altında geri alacaksınız.

Ayrıca; Profesyonel Besicilik Yapmak İstiyorum Diyorsanız Tıklayın

Arı, tavuk, koyun, keçi, balık gibi farklı hayvancılık alanlarında, meyve, sebze üretiminde veya yenilenebilir enerji yatırımları alanında hibe almak istiyorsanız TKDK (Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu) sitesine göz gezdirebilir veya şehrinizde bulunan IPARD kuruluşuna ziyarette bulunabilirsiniz. Onlar size daha doğru ve detaylı bilgiyi verecektir.

1 Comment

  1. Kadir dedi ki:

    Şimdi soruyorum sıze. Yirmi otuz inrğim var. Ben bunun için ruhsat verilen arsayı nereden bulayım bulsam parasını nasıl ödeyim onu yapsam milyarlık sistemi nasıl kurayım. Siz şimdi bunlardan sonra destek verelim diyorsanız sizin ki pek destek olmuyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir