Büyükbaş Hayvan Yetiştiriciliği Hibeleri ve Para Kazanma Yolları

buyukbas-hayvancilik-para-kazanma

buyukbas-hayvan

Büyükbaş Hayvan Yetiştiriciliği son zamanlar da çevremde ki arkadaşların girmek istediği sektörlerden birisi. Bu isteğin en önemli sebebi sanırım bu sektörde çok para olduğunu düşünmeleri. Belki sizde öyle düşünüyorsunuz ama bu yazıdan sonra fikriniz bir hayli değişebilir. Enine boyuna büyükbaş hayvan yetiştiriciliği nasıl yapılır? Büyükbaş hayvan yetiştiriciliği karlı bir iş midir? Tüm yönleriyle büyükbaş hayvan yetiştiriciliği…

Sizde büyükbaş hayvancılık yapmak istiyorum, besicilik yapmak istiyorum diyorsanız yazımızı detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Hayvancılık İşine Girmek – Büyükbaş Hayvancılık Hibe Desteği – Büyükbaş Hayvan Yetiştiriciliği

Eğer bu işe en baştan başlamak istiyorsanız öncelikle hükümetin hayvancılık hibelerini iyi araştırın. Bazen beş yıllık ödemesiz hayvancılık kredisi bazen de 50 ineğe kadar hibe verilebiliyor. O yüzden hayvancılık desteklemelerini iyi araştırın.

Büyükbaş hayvan çiftliği nasıl kurulur? Besi çiftliği maliyeti ne kadardır? Merak ediyorsanız buraya tıklayarak yazımızı inceleyebilirsiniz.

Büyükbaş Hayvan Yetiştiriciliğini iki farklı alanda inceleyebiliriz.

1-Süt Üretimi

2-Et Üretimi

büyükbas-hayvan-yetistirerek-para-kazanma

büyükbaş hayvan yetiştiriciliği

Büyükbaş Hayvan Yetiştiriciliği ile uğraşan kişiler bu iki alandan birine yoğunlaşmakta. Şimdi Süt Üretimi Alanının ayrıntılarına inelim.

Süt Üretimi ile Nasıl Para Kazanılır?

Amacımız süt inekleri besleyerek günlük elde ettiğimiz sütler ile para kazanmak. Hesaplarımızı kendi arsamızın üzerinde bir ahır çiftliği varmış gibi yapıyorum yani her hangi bir kira ödemesini es geçiyorum.

Ahırımızda 10 adet inek olduğunu düşünelim. Gelir Tablosu:

Süt: Günlük ortalama bir inekten 16 litre 10 inek 160 litre olur.

Aylık ise bu 4800 litreye tekabül eder. Süt toplayıcıları şuan sütün litresini 1,25 TL ye alıyor. Oda aylık size 6.000 TL getirir.

İnekler yılın 10 ayı sağılır geri kalan 2 ay hamilelik öncesi dinlendirmedir. Yani sütten gelen yıllık geliriniz 6.000*10=60.000 TL.

Not: Bu tahmini bir istatistiktir. Kimi zaman inekler hasta olur sağım yapamazsınız. İştahı kapanır 20 litre süt veren inek 5 litreye kadar düşer ve hayvan hemen de kendini toparlayamaz.

Şimdi de giderlere gelelim. 10 inek için ortalama yıllık gider;

Saman: 10.000

Şeker Pancarı:5.000

Yem Ücretleri: 24.000

Veteriner Ücreti: 1.500 TL

Çalışan Ücreti:1.300 TL’den yıllık 15.600 TL (Suriyeli Sigortası Yok J) Yoksa aylık 2.000 TL olarak hesaplayın.

Yıllık Faturalar: 2.500 TL.

Toplam Gider:58.600 TL Gelirimiz ise 60.000 idi.

Hadi biz 10 ineğin hem kendisi ölmeden hem de yavrusu ölmeden normal doğum yaptıklarını düşünelim. 10 buzağı tanesini de az büyütüp 3.000 TL’ye sattığınızı düşünelim. Yıllık 30.000 TL’de o gelir getirir. Yani yıllık kârınız 31.400 TL.

Çalışan ücreti dedim çünkü bu işe girmek isteyen arkadaşlarımın hiç biri bu işi yapamaz. Sütçülük işi düzen ister. İneği bir gün sabah 5’te diğer gün sabah 8’de sağamazsınız. Yılın 365 günü sabah 6’da kalkmak zorundasınız. Üstelik bayram seyran dinlemeden. Ayrıca hiçbir akşam da randevu vermeyin çünkü her akşam 6’da da ineklere bakmanız gerekecek.

Gelir artırmanın yolları:

1-Günlük 20 litre üstünde süt veren inekler var.

2-Sütün litresini 1,25 TL vermektense güzel bir süt sağım sistemi kurup Torku, Ülker gibi markalara sütünüzü verebilirsiniz. Bu ücretin 25 kuruş artması demek yıllığa vurduğumuz da size ekstra 25.000 TL getirir. Güzel bir sistem kurmakta 40-50 Bin TL bulur ve kendini 2 yılda amorti eder sonrası kardır. Tabi bunun için büyük markaların sütünüzde incelemeler de bulunup sütünüzü beğenmesi gerek.

3-Bazı Büyükbaş hayvan yetiştiricileri yem, saman gibi giderlerini kendi tarlasından temin edip giderleri olabildiğince düşürmekte. Buda doğal olarak karı artırmakta. Tabi bunun için tarlalarınızın olması gerekir.

Et Üretimi ile Nasıl Para Kazanılır?

Şimdi de gelin Et üretimi sistemine girelim.

Giderler:

6 aylık yine 10 buzağı aldığımızı düşünelim. Ortalama 4.000 TL den temin ettiğinizi de düşünürsek 40.000 TL olur.

10 dana için ortalama yıllık gider;

Saman: 8.000

Şeker Pancarı:4.000

Yem Ücretleri: 20.000

Veteriner Ücreti: 1.000 TL

Çalışan Ücreti:1.300 TL’den yıllık 15.600 TL (Suriyeli Sigortası Yok J) Yoksa aylık 2.000 TL olarak hesaplayın.

Yıllık Faturalar: 2.500 TL.

Toplam Gider: 91.100 TL.

Bu danalara iyi baktığımızı düşünüp tanesinin 400 kilo geldiğini düşünürsek şuan ortalama kesim fiyatı da kilo başı ete 25 TL. Yani her dana 10.000 TL. 10 dana da 100.000 TL getirir.

Yani yıllık geliriniz yok denecek kadar az. Çünkü bu işi yapan insanlar 10 dana ile asla bu işi yapmazlar. 50-100 dana alırlar ve karı böyle elde ederler. Yem ve saman fiyatlarının bu kadar yüksek olması ve et fiyatının bu düzeylerde olması karı engeller. Et besiciliği zordur çünkü başlar da hep büyük giderler yaparsınız ve gelirler bir buçuk yıl sonra danalar kesilince gelir. Yani bir buçuk yıl cepten yeme gücünüzün olması gerekir.

Gelir Artırmanın Yolları:

1-Et işi kesinlikle az sayıda hayvan ile yapılmaz. Bir de bu işi büyük yapan firmalar Kars gibi Ağrı gibi doğu illerinden tanesi 4.000 TL olan buzağıları 3.000 TL gibi fiyatlara toplu olarak alabiliyorlar. Buda haliyle daha çok kâr etmeniz demek.

2-Et fiyatı geçen seneler de 30 TL idi. Kiloda 5 TL artması 10 dana da 20.000 TL etkiler. Böyle bir zaman da kesim yapılması kâr artırır.

Güncel Fiyatları Öğrenmek İçin: Dana Kesim Fiyatları 2018

3-Devlet kimi zaman düşük meblağlarda olsa teşvik veriyor. Mesela her kesim için 250 TL gelse 10 kesim de 2500 TL ek ücret demek.

4-Saman işi tam bir kara borsa ve siz iyi denk getirirseniz 10.000 TL’lik saman masrafını 6-7 Bin TL’ye düşürebilirsiniz.

Bir İnek Kaç Yıl Yaşar? Büyükbaş hayvan yetiştiriciliği

Bilimsel olarak 20-22 yıl ömürleri vardır. Ama hayvancılık sektöründe yetişkin danalar genel de 2 yaşlarında kesime gönderilir. İnekler ise 1.5 yaşında hamile kalıp 2 yaşlarında ilk doğumlarını yapıyorlar. Sonrasında başlayan sağım serüveni ortalama 7-8 yıl sürüyor. Yaşlandıkça verim düştüğü için daha sonra da et için kesime veriliyor.

NOT: Ahıra asla kira vermeden hesapladık bunları. Şayet ahıra da kira verecekseniz ve 10-20 dana ile bu işi yapacaksanız hiç yapmayın daha iyi.

Tüm bu hesaplara rağmen küçük çaplı Büyükbaş Hayvancılık Yetiştiricileri nasıl para kazanıyor. Oda şöyle;

Hem süt hem dana yetiştiriciliği yapıyorlar. İşçi tutmuyorlar ineklere kendileri bakıyorlar. Yaz geldiğin de bahçelerden istenmeyen otları toplayıp ellerinden geldiği kadar saman ve yemden kaçmaya çalışıyorlar. Sütten gelen para ceplerine fazla kar olarak girmiyor ama en azından danaların karnını o paralarla ceplerinden para çıkmadan doyura biliyorlar. Kendilerinin de birkaç ihtiyacını görüyorlar. O bedavadan büyüttükleri danalar da kesilince ceplerine toplu para geçiyor.Danalar genel de 2 yaşların da kesiliyor yani iki yıl da 4 dana çıkarsa bu eline toplu olarak 40.000 TL geçmesi demek. Danalar da sonuçta kendi doğum yaptırdıkları ineklerden olduğu için onu da sonuç olarak satın almıyor. Ben çevrem de sabah akşam ahıra bakıp gündüzleri de asgari ücretle çalışan çok aile gördüm.

Ayrıca kesinlikle fiyatları şişirdiğimi düşünmeyin. Örneğin veteriner gelip bir aşı vurduğunda sizden 100 TL alır. Emin olun hayvanlar da kolay hastalanıyor. Ciğer Hastalığı, göğüs hastalığı, öksürme, yüksek ateş hiç bitmiyor. Bunların hepsi kontrol demek. Ahırınız iyi havadar değilse yazdığım veteriner ücreti az bile.

Saman ve yem konusuna hiç girmeyelim. Geçen yıl 400 TL olan saman bu yıl 750 TL olabiliyor ve mecbur almak zorundasınız. Şeker pancarı dedim alternatifi çok ama parası da pahalı tabi daha kaliteli hayvana da o derece etkisi var tercih edilebilir. Yem için de diyecek bir şey yok şuan ki fiyatlar da bir besi veya süt yemi çuvalı 50 TL’nin üstünde.

Sonuç olarak Büyükbaş Hayvan Yetiştiriciliğini anlatmaya çalıştım. Dediğim gibi hayvanlara bakacak bir yeriniz yok bu işin yapılması çok mantıklı değil. Bakacak yeriniz var ise bu işe küçük olarak da girmek mantıklı değil. Devlet şuan yeni iş kuranlar için hibe ve çeşitli yardımlar yapmakta. Sizin de sağlam bir sermayeniz var ise bu işe büyük girerek hayvan sayısını da yüksek tutarak anca büyük karlar elde edebilirsiniz.

İnek Bank, Süt Bank, Dana Bank Nedir?

Buda son 10 yıldır popüler olmaya çalışan bir sistem. Bu sisteme giren birçok kişi de gördüm ve belli miktarlar da para da kazanıyorlar. Sistem kısaca şundan ibaret bir inek alıp firmaya veriyorsunuz. Onlar size aylık belli bir süt oranı veriyorlar. 2 yıllık sözleşmeden sonra inek kesilince giriş yaptığınız parayı tekrardan size veriyorlar. Daha fazlası için sayfamızda bu konu ile ilgili detaylı bir yazı yazdık. Yazıyı incelemek için tıklayın.

 

3 Comments

 1. Besici Kazım dedi ki:

  Besiciyi kandırıyorlar bakan bey her kesim için 250 lira destek diyor o desteğe ihtiyacımız yok kesim fiyatlarını 1 lira artırsalar bize zaten 400 lira destek olur

  • admin dedi ki:

   Maalesef medyamız çiftçiye, besiciye büyük destek bundan sonra küpe masrafı yok diyerek dalga geçiyor bizimle. Zaten bir küpeye verdiğimiz para 2 tl. Yıllık 50 hayvana küpe almıyorum yani bana verdiği destek 100 TL mi?

 2. Sülo dedi ki:

  Yem saman belki bu kadar tutmayabilir ama inanolun viteriner iflak kuruttu hep hastalık hep hastalık bir aşı 100 lira

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir