besicilik-yapmak-istiyorum-acik-besi-ahirlari

buyukbas-hayvan-ciftligi-nasil-kurulur

Hayvancılık sektörü yıllardır ülkemizde bir çok kişinin ekmek kapısıdır. Standart olarak her tarafı kapalı bir ahır yapılır ve 5 ile 50 arası inek ahıra bağlanırdı. Yıllarca bu standart eşiğinde yapılan hayvancılık zorunlu olarak son yıllarda gelişmeye başladı. Yüzölçüm ve imkan olarak ülkemizden daha kötü durumda olan ülkelerin bizlerden daha kaliteli şekilde hayvancılık yaptığını görünce ülke olarak bizde profesyonelleşmenin yollarını aradık. Peki profesyonel büyükbaş hayvancılık nasıl yapılır? Büyükbaş Hayvan Çiftliği Nasıl Kurulur? Besi çiftliği kurmanın maliyeti ne kadardır? Sizde besicilik yapmak istiyorum, hayvancılık yaparak para kazanmak istiyorum diyorsanız yazımızı inceleyebilirsiniz…

Büyükbaş Hayvan Çiftliği Nasıl Kurulur? Besici Çiftliği Maliyeti

Bir çok kişi sermaye bulmak için büyük çabalar sarf eder. Bir çok kişi de sermayesi olmasına rağmen girişimci ruhlu değildir ve bunu kullanamaz. Peki düşük sermaye ile besi çifliği kurabilir miyiz?

-Yazının en başında moralinizi bozmak istemem ancak malesef çok düşük sermaye ile büyükbaş hayvan çiftlik kuramayız. Şimdi belli başlı maliyetleri çıkararak ortalama bir gider tablosu çıkaralım.

a)Besi Çiftliği İçin Arazi

Eğer ailenizden bir tarla kalmışsa bu kısım sizin için çok problem değil. Ancak arsanız yok ise bu iş için ortalama 2 ile 5 dönüm arası bir arazi satın almanız gerekecek. Araziyi şehre uzak yerlerden almanız hem metre kare fiyatını düşürecek hemde bu işi şehir dışında yapmanız size daha sonra bir şikayet getirmeyecek. Zaten şehir merkezine yakın çoğu alanda da bu işin yapılması yasaktır. Ayrıca arazi için 5 dönüm büyük demeyin belki başlangıç olarak 2 dönüm yeterli gelecektir ancak 2 dönüm almanız durumunda da komşu arazilere sürekli göz gezdirin. Çünkü sizde göreceksiniz, bu iş katlayarak giden bir iştir. 40 inekle girdiğiniz proje bir sene sonra 80, üç dört sene sonra ise 200’ü geçecektir.  Ayrıca arazinizin de hayvanlara rağmen hala boş alan varsa o alanıda boş bırakmayarak yonca ekebilir ve girdi fiyatlarını çok düşürerek çok daha iyi paralar kazanabilirsiniz.

Arazi satın alma işlemi de kesinlikle ayrı bir tecrübe ve bilgi gerektirir. Arazinizde elektrik ve suyun olup olmaması sizin maliyetinizde yükselmelere sebep olacaktır.

Ortalama Fiyat: 2.5 Dönüm 35.000 TL

b)Su

İşletmenizde olmazsa olmazı su. Arazi alırken o civarda suyun kaç metrede olduğunu mutlaka araştırın. 30 metrede de 50 metrede de su olabilir. Buda sizin maliyetinizi değiştirir.

Ortalama Fiyat: 3.000 TL

c)Elektrik

Elektrik bir çiftlik için olmazsa olmazdır. Arazinin yakınında bir elektrik varsa işletmenize elektrik için başvurabilirsiniz. Elektrik almadan işletmenize bir çivi dahi çakmayın. Elektrik kesinlikle önceliğiniz olsun. Burada maliyeti düşürmek için komşu arsa sahipleri ile görüşebilir ve müracatı toplu yapabilirsiniz. Ayrıca önemli bir konu daha. KW’sı yüksek enerji almanız sizin için faydalıdır. Çünkü yem karma makinesi, süt sağım makineleri, su sontajı derken güçlü elektriğe her zaman ihtiyaç duyaaksınız.

Bunların dışında güneş enerjisi ile de elektirk üretebilirsiniz. Şuan tüm dünyada trend olan uzun sürede maliyetsiz ancak kurulum esnasında maliyeti çok olan bu sistem ile işletmenizde solar paneller ile kendi elektriğinizi üretebilirsiniz.

Ortalama Fiyat: 8.000 TL

d) Ev

Bakıcı için işletmenizde mutlaka küçükte olsa bir ev olmalı. İçerisinde banyo ve tuvalet barındıran prefabrik evleri düşünebilirsiniz. Temiz ikinci el bulmanız sizin maliyetinizi düşürecektir. Yazdığımız fiyat ortalama fiyattır siz ikinci el 10.000 TL’ye dahi bulabilirsiniz.

Ortalama Fiyat: 25.000 TL

e)Besi Çiftliği Kurulumu

Biz açık besi çiftliği kuracağız. Çiftliğinizin projesi tamamiyle size kalmış. Çevrenizde açık besi ahırları varsa gezmenizde fayda var. İnternetten besi çiftliği projeleri bulmanızda mümkün. Bizim besi çiftliğimiz üstü kapalı çevresi de 1-2 metre betonla kapatılmış olacak. İç kısıma da hayvanlar için ayrı ayrı bölmeler yapılacak. Biz 25 hayvan için 500 metre karelik koğuşlar belirleyeceğiz. İneklerimiz için iç bölmeye hayvan kilit sistemi alacağız.

Ortalama Fiyat: Profiller, Borular, Saclar, Kilitleme Sistemleri, Beton => 40.000 TL (Fiyat aşırı değişkenlik gösterebilir. Aldığınız boruların kalitesi, sac kalitesi, pazarlık bu fiyatı aşırı yükseltip düşürebilir)

Örnek: Bir çiftlik kurulmuş ve bazı sebeplerden dolayı hiç hayvan bağlanmamış. Tüm profili, sacı, kilitleme sistemlerini 10.000 TL gibi bir fiyata satan birini bulabilirsiniz. Onu kendi işletmenize monte edip diğer eksiklikleri tamamlamanız size 20.000 TL ye harika bir işletme sunar.

Not: Bazı çiftçiler tesislerini tamamen açık yapabiliyorlar. Buda maliyetlerin düşmesine sebep oluyor. Yada beton atmıyorlar ve dört bir yana demir profil atıyorlar ve onlara da sacla kapatıyorlar. Bunlar hep maliyeti düşürmek için düşünülebilecek besi çiftliği projelerinden. Ancak soğuk iklime sahip bir şehirde bu işi yapacaksınız kesinlikli beton öneririm. Kışları beton ile çatı arasını büyük naylonlarda kapatabilirsiniz.

besi-ciftligi-kurulum-maliyeti

buyukbas-hayvan-ciftligi-nasil-kurulur

f)Otomatik Su Çanakları

Hayvanlarınızın her susadığında suya erişmesi gerekir. Su sebeple otomatik su sistemi kurularak hayvanın her istediği an suya erişmesi sağlanır.

Ortalama Fiyat: 2.500 TL

g)Yem Karma Makinesi

Olmazsa olmazlardandır. Yemlerinizi samanlarını karıştırıp hayvanlar için daha yenilebilir hale getirir. Aksi durumda hayvanlar malesef samanın içerisinden yemleri seçerler. Ayrıca yem karma makinesi ile kuru otları da yenilebilecek hale getirerek hayvanlarınıza yedirebilirsiniz. Elle yem karıştarak kendinizi yormazsınız hem de toz içinde kalarak sağlığınızı tehlikeye atmazsınız.

Ortalama Fiyat: Başlangıç için 2 m3 veya 3 metre3 alınabilir. İkinci el 12.000 TL ye temiz 3 metre3 yem karma makinesi aldık.

h)Süt Sağım Makinesi

Eğer besi çiftliği kuruyor iseniz ahırınızda mutlaka 5-6 inek bulundurulur ve giderler bu sütlerle karşılanır. Bu işletmeneler için inek süt sağma makinesi yeterlidir. Ancak süt üretim çiftliği kurmuş iseniz ilerleyen zamanlarda makine yetersiz gelecektir ve sizin süt sağım sistemi almanız gerecektir.

Ortalama Fiyat: 1.500 TL

ı) Güvenlik Sistemi

Yapılan bu yatırımlar için mutlaka bir güvenlik olmalı. Ayrıca sadece güvenlik için değil hayvanlarınızdan haberdar olmak bu sistem şart. İneğin hastalığı var doğumu var bunları sürekli takip etmeniz gerekecek. Bu sebeple işletmenizde olmasanız dahi rahatlıkla takip edebileceğiniz bir sistem sizin işinizi kolaylaştırır. Hem de bakıcınızı takip etmiş olursunuz.

Ortalama Fiyat: 5.000 TL

Ekstra Maliyetler:

1-Hayvanları beslemek için ilk planımız yem karma makinesinden el arabasına doldurarak hayvanlara servis etmek. Ancak iş büyüdükçe bir traktör size şart olacaktır. Hayvanlar için ayırdığınız bölmelerin arasından traktör ile geçerek yemleme işlemini kolayca yapabilirsiniz. Ayrıca hayvanların altını ilk başlarda belirli aralıklarla insan gücü ile temizliyoruz. Ancak yine iş büyüdükçe bu çok zor hale gelecektir. Bu sebeple traktör ile belirli aralıklarla çok daha kolay temizlik yapılabilir.

İkinci el işinizi görecek 15.000-20.000 TL traktör alabilirsiniz. Tabi ekipmanlarını da alacaksınız ve buda extra maliyet demek.

Ekipmanlar: 7.500 TL

2-Arazininiz sınırlanıra tel örgü çekmenizde fayda olacaktır. Arazininiz boyutuna göre maliyet değişebilir.

Ortalama Fiyat: 3.000 TL

Önemli Notlar:

1-Her ne kadar bakıcınız olsa da işi sürekli sizin takip etmeniz gerekmektedir.

2-Bu işten güzel paralar kazanmak istiyorsanız en önceliğiniz girdi fiyatlarını düşürmek olsun. Boşta araziniz yoksa bile bir arazi kiralayarak ineklerinizi kendi ürettiğiniz ürünlerle besleyebilirsiniz.

3-!!! Tüm bu maliyetlerden sonra elinizde belirli bir miktar kesinlikle para kalmalı. Çünkü beklenmedik veteriner masrafları, yem masrafları kesinlikle oluyor. Bakıcınızın ödemeleride katarsak bir hayli ödemeniz olacaktır.

Tüm gelir ve giderleri daha detaylı şekilde görmek istiyorsanız, Büyükbaş Hayvan Yetiştirerek Para Kazanmak yazımızı mutlaka okuyun.

4-Böyle bir sistem ortalama 4-5 yılda kendini amorti edebilir. Ancak siz çalışıp bir şekilde daha çok kazanıyor ve kendinizi 3 yılda amorti etmiş iseniz bu işten güzel paralar kazanacağınız anlamına gelir.

5-Çiftlik kurulmadan önce mutlaka her şeyi düşünün. Çünkü daha sonra çiftlikte yapılacak değişiklikler maliyete yol açacaktır. Bu sebeple saman ve yem depoları belki süt sağım odası gibi düşünceler sonradan size maliyet çıkartır. Böyle masrafların çıkmaması için en başta inek ahırlarına ve çiftlik projelerine mutlaka göz gezdirerek fikir sahibi olmanız gerekir.

6-Gelir artırmanın yollarına gidin. Kesim yaptırdığınız hayvanları daha pahalıya verebilecek işletmeler arayın. 2018 yılı dana kesim fiyatları için yazımıza göz gezdirin. Sütünüz için direk bir şirketle anlaşmayın, araştırın. Gübreniz için bir alan belirleyin ve belirli aralıklara o gübreye alıcılar bulun.

7-İlk başlarda aldığınız yem karma gibi süt sağım sistemi gibi ürünlerde hemen en kalitelisine en pahalısına gitmeyin. Borç batağına girmeniz sizde strese sebep olacaktır ve bu hem hayatınızı hemde işinizi olumsuz etkileyecektir.

8-Hayvancılık desteklerini her dönemde mutlaka araştırın. Ekstra para hibeleri, hayvan hibeleri sizi çok rahatlatacaktır.

Sonuç:

Arazi: 35.000 TL

Su: 3.000 TL

Elektrik: 8.000 TL

Ev: 25.000 TL

Çiftlik: 40.000 TL

Otomatik Sulama Sistemleri: 2.500 TL

Yem Karma Makinesi: 12.000 TL

Süt Sağım Makinesi: 1.500 TL

Güvenlik Kamerası Sistemi: 5.000 TL

TOPLAM: 132.000 TL

Eğer elinizde daha paranız kalmış ise ekstra maliyetlerde söylemiş olduğum ihtiyaçları almanızda fayda var. Çünkü eninde sonunda o ürünlere ihtiyaç duyacaksınız. Ancak maddi konuda artık tamamsanız ekstra ürünleri 1-2 sene sonrada alabilirsiniz.

Eğer hayvan alımında problem yaşıyorsanız süt bank, inek bank projesini işletmeniz için hayata geçirebilirsiniz. Süt Bank, Dana Bank, İnek Bank yazımız için bağlantıya tıklayın.

1 Comment

  1. Ahmet dedi ki:

    Malesef bu kadar masraf destek almadan kredi çekilmeden zor karşılanır. Tamam Hevesimiz istediğimiz var ama sermaye yok hadi yaptım inekleri nerden bulacam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir