Bilim Adamları: Yıkıcı Volkanik Patlamalar Gelecekte Daha Sık Olacak

bitikpil-yanardag-patlamasi

kuresel-isinma-volkanik-patlamalar

Volkanik Patlamalar

Volkanik patlamalar, ergimiş olan içerdeki kütlenin (mağma) yerkabuğunun bir noktasından dışarıya çıkması ile oluşur. Patlama sonucunda yeryüzne çıkan mağmaya lav denir.

Filipinler’de güçlü bir volkanik patlama yüz binlerce kişiyi tahliye etmeye zorladı. Çok geçmeden gökyüzünde kül artıkları görülmeye başlandı ve insanlar panikle yaşadıkları yerden uzaklaştılar. Bununla beraber, Tokyo’nun kuzeyinde bulunan bir Japon kayak merkezinde de bir patlama meydana geldi. Patlama sonucu bir kişiyi öldü ve patlama sonrası çığ oluştu. Bu çığ dağda bir çok kişinin hapsolmasına neden oldu.

Volkanik Patlamalar Artacak

Bu güçlü volkanik olaylar, gelecekteki yüzyıllarda dünyanın nasıl bir yer olacağını hakkında bazı tahminlere yol açtı. Jeoloji dergisinde yakın tarihli bir araştırma, gezegenin insan kaynaklı iklim değişikliğinden dolayı ısındığı yazdı. Bu ısınmanın volkanik patlamalar meydana getireceğini belirttiler. Araştırmacılar, buzuların yerin altındaki magmayla ilişkili olduğunu söylüyorlar. Bu etkiyi anlamak için ekip, 5.500 – 4500 yıl önceye gittiler. Yani iklimin bugünkü hava sıcaklığından daha soğuk olduğu zamanda,  İzlanda’daki volkanik patlamaların kayıtlarını incelediler.

volkan-lav-ates-dag

kuresel-isinma-zararlari-volkanik-patlama-yanardag

Küresel Isınma Etkileri

Araştırmacılar, volkanik faaliyetlerin hangi dönemlerde arttığını, hangi dönemlerde azaldığını tespit etti. Ekip daha sonra bu yüksek etkinlik dönemlerinin buzul erime zamanlarıyla ilişkili olduğunu gözlemledi. Buzul örtüsü arttıkça patlama sayısının azaldığını bu süre zarfında İzlanda volkanlarında ki lav hacminin de düştüğünü gördüler. Bunun tersi olarak buzullar arttıkça, volkanik patlamalar sayısının arttığını gözlemledir. Bilim adamları, Dünya’nın buzulların iklim değişikliği nedeniyle benzeri görülmemiş bir oranda eridiğini söylüyor. Ulusal Kar ve Buz Veri Merkezi’ne göre, 1979 ve 2006 yılları arasında Grönland Ice Sheet’in buzul erimesinin yüzde 30 oranında arttığı bildirildi. Glacier National Park’ta, 1800’lü yılların sonunda var olan 150 buzulun 26’sının tamamı erimiş durumda olduğunu, geri kalan buzulların da ileriki tarihlerde kaybedeceğimizi öngörüyorlar.

Buzulların erimesi ile artan volkanik patlamalar arasındaki ilişki tam olarak anlaşılamasa da, buzulların Dünya yüzeyine uyguladığı basınçtan kaynaklandığı belirtiliyır. Bu basınç azaldığında, magma daha kolay kabarcıklar çıkarabilir.

yanardag-volkan-patlama

kuresel-isinmanin-etkiler-iklim-degisikligi

Swindles, “Buzullar eridikten sonra, yüzey basıncı düşmekte ve magmalar yüzeye daha kolay yayılmakta ve böylece patlamaktadır” dedi. Swindles, “Buzulların ve yanardağların etkileşime girdiği bölgelerde çok daha fazla volkanik patlama göreceğimizi tahmin ediyoruz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir