Bilgisayarla ilgili bölümler nelerdir? 4 yıllık bilişim ile ilgili bölümler…

python-yazilim-programlama-kodlama

bilisim-bilgisayar-muhendisligi-yazilim-programlama

Teknoloji meraklısı bir öğrenci iseniz mutlaka bilişim ile ilgili bölümler okumak istemişsinizdir. Adli bilişim mühendisliğinden, yazılım mühendisliğine kadar bilgisayarla ilgili bölümler yazımız içeriğinde mevcut…

1-Bilgisayar Mühendisliği

Bilgisayar mühendisliği 4 yıllık bir bölümdür. Bazı okullarda hazırlık bölümü ile birlikte 5 yıl olabilmektedir. Neredeyse tüm şehir ve üniversitelerde bu bölüm mevcuttur. Okullarda donanım ve yazılım ile ilgili dersler gösterilmektedir. Yani hem kodlama dersi, hem de bilgisayar için temel elektrik dersi alınmaktadır. Seçmeli ders olarak da bilgisayar alanında bir çok ders seçilebilir. Bunlar grafik, e-ticaret, yapay zeka, web programlama, oyun programlama, tıp bilişimi vb.

Yukarıda saydığım seçmeli derslerden de anlaşılacağı üzere, bu alanda iş imkanı çeşitlidir. Kendinizi geliştirdiğiniz alana göre farklı meslekler edinebilirsiniz. İşsiz kalır mıyım, ne kadar maaş alırım gibi sorularınız varsa yazımızın en altında ki sonuç bölümünde aradığınız cevabı bulabilirsiniz…

2-Yazılım Mühendisliği

4 yıllık bir bölümdür. Hazırlık ile birlikte 5 yıl olabilmektedir. Ancak bilgisayar mühendisliği gibi her şehirde yoktur. Kırklareli, Manisa, Trabzon ve Elazığ olmak üzere 4 devlet üniversitesinde yazılım mühendisliği bölümü mevcuttur. Bilgisayarla ilgili bölümler okumak istiyorsanız yazılım mühendisliği sizin için güzel bir tercih olabilir. Son zamanlar iş verenlerin bilgisayar mühendisi yerine yazılım mühendisi tercih ettiği söylenmektedir. Yazılım mühendislerinin yazılım derslerini diğer bölümlere göre daha detaylı görmesi bu alanda bir avantaj olarak gösterilmektedir.

Yazılım mühendisliği bölümünde de bir çok seçmeli ders mevcuttur. Bu seçmeli dersler ile yönelmek istediğiniz alan hakkında ders alabilirsiniz. Python programlara, yapay zeka, java programlama, linux araçları, mobil uygulama geliştirme, siber güvenlik, veri madenciliği gibi seçmeli dersler ilginizi bir hayli çekecektir.

bilisim-ile-ilgili-bolumler

bilgisayarla-ilgili-bolumler

3-Adli Bilişim Mühendisliği 

Adli bilişim mühendisliği de diğer bölümler gibi 4 yıllık bir bölümdür. Bölüm şuan için sadece Elazığ Fırat Üniversitesinde vardır. Dünya’da gelişen teknoloji suçluları da bilgisayar ortamına çekince, adli bilişim gibi bölümlere ihtiyaç duyulmuştur. Bölümün amacı öncelikle bilişim alanında suçu engellemektir. Suç meydana gelmiş ise bunu analiz edip, delilleri toplayıp raporlamak adli bilişim personelinin işidir.

Adli bilişim mühendisliğinde programlama, temel hukuk, ağ güvenliği, bilişim suçları gibi dersler görebilirsiniz. Gördüğünüz bu dersler ile kendinizi farklı alanlarda geliştirebilirsiniz. Adli bilişim alanında çalışan kişilerin bazıları hard disk incelerken, bazıları mobil incelemeler yapar. Bir başka personel sosyal ağ uzmanlığı yapar. Bu sebeple branşlaşmak istediğiniz alanda seçmeli ders seçebilirsiniz.

4-Bilgisayar Bilimleri (Computer Science)

Söylendiğinde 2 yıllık bir bölüm zannedilse de bilgisayar bilimleri 4 yıllık bir bölümdür. Ülkemizde sadece İzmir Dokuz Eylül Üniversitesinde vardır. Bölümün ingilizcesini yazma sebebim, bölümün yurt dışında çok popüler olmasıdır. Microsoft, apple gibi büyük firmaların çalışanlarının bir çoğu bu bölümden mezun olmuştur.

Bilgisayar bilimleri bölümünde de programlama, veri madenciliği, bilgisayar oyunları, veri güvenliği, temel bankacılık ve bilişim teknolojileri gibi dersler alabilirsiniz. Bilişim ile ilgili bölümler okumak istiyorsanız bilgisayar bilimleri okumak sizi mutlu edebilir.

en-iyi-bilgisayar-bolumleri

bilisim-siber-adli-bilisim-muhendislik

SONUÇ

Her tercih dönemi öğrenci ve öğrenci velileri sürekli bilgisayarla ilgili bölümler’i araştırır. Mezun olunca işsiz kalır mıyız, ne kadar maaş alırız soruları sorulur.

Ancak bu sorulara cevap vermek bir hayli zor. Çünkü hangi bölüme giderseniz gidin, gelişim sizin elinizdedir. Bilgisayar mühendisliğinden mezun olup Microsoft firmasında çalışan da var, işsiz gezip kpss zorlayanda. Aylık 15.000 dolar kazanan da var, 2.000 TL kazananda.

Öncelikle bizim sorularımızı değiştirmemiz lazım. Ne kadar maaş alırım, kaç puanla atanırım gibi soruları sormaktansa, daha iyi bir eğitimi nasıl alabilirim, kendimi daha fazla nasıl geliştirebilirim sorularını sormamız gerekir. Bilgisayar, yazılım mühendisliği gibi bölümler okuyacak bir insanın ilk hedefi devlete atanıp yan gelip yatmak olmamalı.

Bilgisayar mühendisliği tercih ettiğinizde, dayınızdan, amcanızdan moral bozucu cümleler duyabilirsiniz. Şunun oğlu/kızı da o bölümü okudu da işsiz kaldı gibi cümlelerle canınızı sıkan çok olur. Ancak bunlara takılmayın. Bende işsiz bir bilgisayar mühendisi tanıdım ancak bırakın bir linux kurmayı, windows’u dahi bir bilgisayara zor kuruyordu. Ki bu kişi bile kpss puanı ile atandı.

Bu sebeple önceliğiniz kendinizi geliştirmek olsun. Programlama, adli bilişim, oyun tasarlama, siber güvenlik, yapay zeka gibi alanlarda kendini gerçekten geliştirmiş iseniz ne işsizlik ne de para endişesine kapılmayın.

Eğer üniversite puanınız bu bölümlere yetmiyorsa yine de üzülmeyin. Bilgisayar öğretmenliğinden mezun olup çok iyi bir yazılım firmasında 10.000 TL gibi bir ücret alan kişi de var. Hiç üniversite okumayıp kodlama alanında kendini geliştirmiş ve büyük firmalarda işe girmiş kişiler de. Tabi bu örnekler istisnadır ve böyle bir başarı göstermeniz bir mühendise göre zordur. Ancak birileri çok çalışarak bu zorluğu aşıyorsa, sizde aşabilirsiniz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir