Bilgisayar Performansını Artırmak için En İyi 8 Bakım Uygulaması

en-iyi-antivirüs-programlari-temizlik-bilgisayar

bilgisayar-bakim-uygulamalari-performans

Bilgisayar hızlandırma işlemleri için sürekli bakım yapmanız gerekir. Gereksiz verileri temizlemek, yazılımı güncellemek, sistemi zararlı programlardan korumak ve bağlı donanıma bakmak büyük bir görev işi gibi görünebilir. Bilgisayar performansını artırmak istiyorsanız bu bilgisayar bakım programları işinizi kolaylaştıracaktır.

Sizin için önemli bilgisayar periyodik bakım görevlerini otomatik olarak tamamlayacak ve bilgisayarınızın her zaman optimum performansda çalıştığından emin olmanız için birçok üçüncü taraf bakım araçları bulunmaktadır. Aşağıda, PC’nize hediye etmeniz gereken 10 çeşit bilgisayar bakım aracı listesi var.

1. Bilgisayar Periyodik Bakım – Bilgisayar Temizleme Uygulamaları

PC’nizi önbellek, geçici dosyalar, günlükler ve fragmanlar gibi tüm dosyalardan temizleme, bilgisayarınıızın performansını artırır. Bu dosyalar zamanında temizlenmezlerse çok fazla yer kaplayabilir ve ayrıca yazılım hatalarına ve sistemin yavaşlamasına neden olabilir.

CCleaner, hafif, son derece özelleştirilebilir ve gereksiz dosyaları temizlemenin muhteşem bir işi olan en popüler bilgisayar temizleme araçlarından biridir. Hangi verileri silmek istediğiniz üzerinde tam kontrole sahip olduğunuzdan, hiçbir zaman önemli bir şey silmek konusunda endişelenmenize gerek yoktur.

Diğer temizleme araçları:

SlimCleaner
BleachBit
FileCleaner

Bu uygulamaları kullanmak istemiyorsanız, kendinizde windows bilgisayarınızın arama kısmına “%temp%” yazarak girmiş olduğunuz klasörde ki dosyaları belli aralıklarla silebilirsiniz.

2. Bilgisayar Bakım Programı – Birleştirme Uygulamaları

Depolama için bir sabit disk sürücüsü (HDD) kullanıyorsanız ve SSD kullanmıyorsanız, bunu okuyun; aksi halde bir sonraki araca geçin.

Sabit sürücülerde, veriler bir dosyaya her eriştiğinizde dağınık rasgele parçalara ayrılır. Bu, parçalanmaya neden olur ve sabit sürücüdeki erişim kolunun gerekli veriyi çabucak bulmasını zorlaştırır. Yeni bir dosyayı her açtığınızda, dosyayı bulup açmak için biraz zaman gerekecek; yani daha yavaş bir sisteminiz olacak.

Bir birleştirme aracı, sabit sürücünün hızlı bir şekilde erişmesini kolaylaştırmak için tüm verileri sırayla yerleştirir; dosyalarınızın daha hızlı açılmasına yol açar. Bilgisayarınızı optimum hızda çalışmaya devam ettirmek için kısa sürede sabit disk sürücünüzü parçalamanız gerekir.

Windows PC’lerde yerleşik bir birleştirme aracı bulunurken Defraggler gibi bir üçüncü taraf birleştirme aracı daha fazla kontrol sunar. Defraggler, belirli dosyaları, klasörü ve hatta programları düzenlemenizi sağlar. Gelecekte bölünmeye karşı korumak için boş alanı da değiştirebilirsiniz.

Diğer birleştirme araçları:

Puran Defrag
Auslogics Disk Defrag

3. Bilgisayar Bakım Uygulamaları – Otomatik Driver Programları

Donanım sürücülerinizi güncel tutmak, bağlı aygıtlarınızın herhangi bir performans kaybı olmadan düzgün çalışmasını sağlamak için en iyi yoldur. Bununla birlikte, sürücüleri manuel olarak izlemek ve güncellemek gerçekten zor olabilir. Sürücü güncelleme programı, bilgisayarınız için en yeni sürücüleri otomatik olarak arayacak ve güncel tutacak ve bozuk sürücülerden arınacaktır.

IObit tarafından geliştirilen Driver Booster, sürücüleri güncel tutan ve bozuk sürücüleri onarabilen güzel bir programdır. Ayrıca, Windows 10 kullanıyorsanız, Windows 10 sürücüleri için özel bir destek de vardır.

Diğer sürücü güncellemeleri:

DriverPack
SlimDrivers

4. Bilgisayar Performans Programları – Program Kaldırıcı Programlar

Windows program kaldırma sistemi yalnızca bir programı ana dizininden kaldırır.

Diğer veriler sisteminizde herhangi bir nedenle kalır ve silmezseniz zamanla birikir, bu da yavaşlamalara ve depolama atıklarına neden olur. Bağlanan tüm verileri silecek ve geride hiçbir şey kalmadığından emin olmak için IObit Uninstaller gibi kaldırılabilir bir uygulamayı kullanabilirsiniz.

Programları toplu olarak kaldırabilir ve tüm izleri kaldırabilir.

Diğer kaldırma uygulamaları:

Revo Uninstaller
Wise Program uninstaller
Geek Uninstaller

“Bu uygulamalar en iyi program kaldırma programlarındandır.”

5. Bilgisayar Hızlandırma Programları – En İyi Antivirüs Programları

Kötü amaçlı yazılımlar ve virüsler her zaman gelişiyor ve her gün yeni bir virüs tehdidi ortaya çıkıyor. Antivirüs yazılımı onlarla savaşmak ve bilgisayarınızın güvende olmasını sağlamak için vardır.

Birçok antivirüs programı mevcut olmasına rağmen, Webroot güvenilir bir antivirüstür. Güçlü tarama ve ağ koruması ile gerçek zamanlı koruma özelliği vardır. Sisteminizi kesinlikle yormaz. Düşük özellikli bilgisayarlar için önerilen hafif bir antivirüstür.

Diğer antivirüs programları:

Kaspersky
Eset Nod32
Avast

bitikpil-bakim-programlari-bilgisayar-hizlandirma

en-iyi-antivirus-programlari

Bilgisayarınızda bulunabilecek virüsler için yazımızı inceleyebilirsiniz; En Tehlikeli Virüsler

6. Bilgisayarın Performansını Artırma – CPU ve GPU Sıcaklık İzleme Araçları

Bilgisayarın aşırı ısınması gerçekten ciddi bir konudur ve veri bozulmasına ve hatta bilgisayar bileşenlerinin kalıcı hasar görmesine neden olabilir.

HWMonitor gibi bir PC sıcaklık izleme aracı CPU ve GPU’nuzun mevcut sıcaklığını ve bunların tepe sıcaklığını da gösterecektir.

Diğer CPU ve GPU sıcaklık izleme araçları:

Hwinfo
Speedfan

bilgisayar-isi-sicaklik-kapaniyor

bilgisayar-sicaklik-olcme-performans-programlari

7. Bilgisayar Bakım Programları – Disk Alanı Analiz Araçları

PC’nizde olanı anlamak, bilgisayarınızı temiz tutmanıza ve istenmeyen verilerden arındırmanıza yardımcı olacaktır. Disk alanı analiz araçları PC’nizi tarayın ve tüm verilerinize kolay bir şekilde erişin.

WinDirStat disk analiz aracını bu amaç için kullanabilirsiniz. Bilgisayarınzıda ki her türlü veriyi göstermek için kullanışlı bir veri ağacı oluşturan ve hangi verilerin en fazla alanı aldığını kolayca görmenizi sağlayan gerçekten basit bir araçtır. Ayrıca, veri arayüzünde gezinmeyi kolaylaştırır.

Diğer Disk alanı analiz araçları:

JDiskReport
HDGraph
DiskSavvy

8. Bilgisayar Bakım – Sabit Sürücü izleme Programları

Sabit disklerin ömrü sınırlıdur ve kolayca hasar görebilir veya zamanla bozulabilir. Verilerinizi kaydetmek ve kaçınılmaz olana hazır olmak için sabit sürücünüzün sağlığına bir göz atmanız gerekiyor.

CrystalDiskInfo, son derece kullanımı kolaydır ve kapsamlı bilgi sunan sabit disk sağlık denetimi için seçimimden bir araçtır. Sabit sürücü sağlığını özetler ve sorunsuz çalışıp çalışmadığını bildirir. Ayrıca, donanım türü, sıcaklık ve özellik gibi bilgileri gösterir.

Diğer Sabit sürücü sağlık izleme araçları:

PassMark DiskCheckup
Sabit Disk Sentinel
HDDScan

 

 

Bonus – Bilgisayar Performansını Artırmak

Ayrıca işleri düzenli tutmak için bir kayıt defteri temizleyicisi kullanabilirsiniz.

Kayıt defterinizi hiç temizlemiyorsanız, zamanla kayıt defterinin bozulması ve yavaşlamalara veya yazılım hatalarına neden olabilecek bir olasılık var demektir. Böyle bir sorunun karşısında çözümünüz yoksa, yardımcı olup olmadığını görmek için kayıt defterini temizlemeyi deneyin.

Wise Registry Cleaner ile kayıt defterinizi düzenleyerek performans artışını görebilirsiniz.

Sonuç

Bahsedilen araçların tümü ücretsiz ya da evde sorunsuz kullanılabilecek kadar kapsamlı kapsamlı bir sürüme sahip. Dolayısıyla bilgisayar performansını artırmak sizin için bir sorun teşkil etmemeli. Bilgisayar performansını artırmak için başka güvenilir araçlar biliyorsanız, yorumlarda bizimle paylaşın.

Ayrıca yerel disk c yer açma yazımız için; tıklayın.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir