Bilgisayar Hızlandırma – Yerel Disk C Yer Açma – Windows 10

windows-10-bilgisayar-hizlandirma-programi

yerel-disk-c-yer-acma-temizleme-program

Bilgisayarınızda tek bir önemli dosyayı silmeden, onlarca GB yer açabileceğinizi biliyor muydunuz? Yerel disk C yer açma, yerel disk c temizleme, bilgisayar hızlandırma, Windows 10 hızlandırma ve gereksiz dosyaları silme yazımız ile sizlerleyiz…

Sistem sürücü (genellikle C olur), siz bilgisayarınızı kullanırken boyutunu artırabilecek birçok sistem dosyasına sahiptir. Belirli bir zaman sonra bu dosyalar tüm alanı kaplayabilir. Yerel disk C yer açma işlemi için bu dosyaları silebilir veya başka sürücüye taşıyabilirsiniz. Bu şekilde yerel disk c temizleme işlemi yapılmış olur.

Daha önce anlatmış olduğum bilgisayar performansını artırmak için en iyi 8 bakım uygulaması yazısını incelemek için; tıklayın. Yazımızda windows 10 hızlandırma programı dahil bir çok programı inceleyebileceksiniz.

Bu yazımızda da size büyük sistem dosyalarını başka bir sürücüye nasıl taşıyacağınızı ve gereksiz dosya temizleme işlemini anlatacağım.

1-hiberfil.sys Dosyasını Kaldırın

Hiç unutamadığım bir anım vardır bu hiberfil dosyasıyla. Bir iş için iki bilgisayarı yan yana koyarak ikisine de format attım. Birine Windows 7 kurdum diğerine de o zamanlar yeni çıkan Windows 8.1’i kurdum. İkisinin de yerel disk c boyutu 100 GB olmasına rağmen Windows 8.1 sürekli yerel disk c dolu hatası veriyordu. 2-3 gün sonra disk sorunu vermeyen bir 8.1 buldum ve gizli klasörleri açarak tek tek dosya boyut karşılaştırması yaptım. Bir bilgisayarda hiberfil dosyası yokken diğerinde vardı ve boyutu 72 GB’dı.

Siz de C sürücüsünde gizli dosyaları açarsanız, hiberfil.sys adlı büyük bir dosya görebilirsiniz. Bu dosya, PC’nizi hazırda bekletme moduna aldığınızda tüm işlemleri RAM’den bu dosyaya taşımak için var. Dosya boyutu, bilgisayara bağlı toplam RAM’ınızın% 75’ine eşittir.

Bu nedenle, 16GB RAM’e sahipseniz, hiberfil.sys boyutu 12GB olur. Neyse ki, sistem sürücüsündeki alanı boşaltmak için hiberfil.sys dosyasını silebilirsiniz, bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Hiberfil.sys Dosyasını Sil

Windows’un hazırda bekletme özelliğini kullanmazsan, kapatabilir ve hiberfil.sys dosyasının kapladığı tüm alandan kurtulabilirsiniz.. Bunu yapmak için, komut sistemini açın. Windows da başlata veya aramaya cmd yazarsanız gelecektir. Karşınıza gelen komut satırına “powercfg -h off” yazın ve “enter” tuşuna basın.

hiberfil-silme-kaldirma

yerel-disk-c-yer-acma

Bu, hazırda bekletme özelliğini kapatacaktır. Gerekirse, powercfg -h on komutunu kullanarak tekrardan açabilirsiniz.

2-Pagefile.sys Dosyasını Başka Bir Sürücüye Taşıyın

Pagefile, Windows’un RAM’deki bazı işlemleri ayırmak için kullandığı sanal bellektir. Pagefile, pasif program işlemlerini sabit diske kaydettirerek RAM’inizi serbest bıraktığından sisteminizin düzgün çalışması için çok önemlidir.

Bununla birlikte, boyutu gerçek RAM’iniz kadar büyük ve hatta bazen fiziksel RAM’in iki katı büyüklüğündedir. Yani, 8G veya 16GB RAM’e sahipseniz, pagefile.sys dosyası da o boyutun yakınında olacaktır. pagefile.sys de varsayılan olarak sistem sürücüsünde, yani C sürücüsünde bulunur. Neyse ki pagefile.sys dosyasını, sistem sürücüsünde yer açmak için daha fazla alana sahip başka bir sürücüye kolayca taşıyabilirsiniz. Oda şöyle:

 • Sistem Özellikleri’ni açmak için Windows + R tuşlarına basın ve Çalıştır iletişim kutusuna sysdm.cpl yazın.
 • Gelişmiş sekmesine gidin ve Performans altındaki Ayarları tıklayın.
 • Gelen ekrandan tekrar gelişmiş seçeneğine tıklayın. Sanal bellek yazan kısma gelerek aşağı kısımda bulunan değiştir butonuna tıklayın.

  yerel-disk-c-yer-acma-windows-10-hizlandirma

  pagefile-dosyasinin-yerini-degistirme

 • “Tüm sürücüler için disk belleği dosyası boyutunu otomatik olarak yönet” seçeneğini kaldırın ve aşağıda ki düzenlemeler açılsın.
 • Burada diskleriniz çıkacaktır. Şimdi C sürücüsünü seçin ve “disk belleği dosyası yok” seçin. Seçimin yanında bulunan ayarla butonuna tıklayın ve aşağıdan tamam deyin.
 • Ardından bu dosyayı barındıracak örneğin D sürücünü seçin ve “sistem yönetimli boyut” seçeneğine tıklayın. Yine önce ayarla diyerek sonra tamam butonuna tıklayın.

Bu işlemin ardından pagefile.sys seçilen yere taşınacaktır. Bu sayede yerel disk c yer açma işlemi başarılı olur. Bu değişikliğin geçerli olabilmesi için PC’yi yeniden başlatmanız gerekecek.

Not: Bilgisayarı yeniden başlattıktan sonra, C sürücüsüne gidin ve gizli dosyaları gösterin. Burada pagefile.sys’i görmelisiniz, normalde bir dosyayı sildiğiniz gibi silin, silinir.

3-Geri Dönüşüm Kutusu Boyutunu Azaltın

Silinmiş öğeler için yer kazanmanızı sağlamak için, geri dönüşüm kutusundaki istenmeyen içeriğin silinmesi önemlidir. Bununla birlikte, çok fazla veri geri dönüşüm kutusuna asılı kalmamak için, sistem sürücüsü için geri dönüşüm kutusu depolama alanının boyutunu da azaltabilirsiniz. Oda şöyle:

 • Geri dönüşüm kutusuna sağ tıklayın ve Özellikler’i seçin.

  windows-10-hizlandirma-2018

  geri-donusum-kutusu-ayalarlari

 • Burada C sürücüsü’nü seçin ve Özel boyut seçeneği altında tahsis edilen depolama miktarını girin. Geri dönüşüm kutusu bu belirttiğiniz alandan daha fazla alan kaplayamayacaktır.
 • Ya da isterseniz “Dosyaları geri dönüşüm kutusuna taşıma. Dosyalar silindiğinde hemen kaldır” butonunu onaylayın.

Bu şekilde yerel disk c temizleme yapabilirsiniz. Yerel disk c boyutu azalacaktır.

4-Kullanıcı Dosyalarını Taşı

Kullanıcı hesabı kitaplıklarınız varsayılan olarak C sürücüsünde saklanır. Belgelerim, Resimlerim, Videolarım, Kişilerim, Masaüstü gibi klasörler C sürücüsündedir. Elbette, bu klasörler genellikle başka bir sürücüye taşınma ihtimaliniz olmayacak kadar çok veri içerir.

Bununla birlikte, bu klasörleri doğrudan başka bir sürücüye taşımak, bunları kullanan programlarda, örneğin bir masaüstünde olumsuz bir etkiye sahip olacaktır. Neyse ki, Windows’u ve diğer programın onları yeni konumdan yönetmesine izin verirken bu klasörleri başka bir sürücüye taşımanın bir yolu var.

 • Klasöre sağ tıklayın ve menüden Özellikler’i seçin.

  yerel-disk-c-temizleme

  kullanici-dosyalarini-tasima-windows-10

 • Konum sekmesine gidin ve Taşı ‘yı tıklayın.
 • Bu klasörü taşımak istediğiniz başka bir sürücüde yeni bir yer seçin, böylece taşınacaktır.
 • Bu işlemi tüm kullanıcı dosyaları için tekrarlayın. Sana, kullanıcı adının adını taşıyan bir klasör oluşturmanızı ve tüm bu klasörü oraya taşımanızı öneririm. Bu şekilde onları yönetmek daha kolay olacak.

5-TEMP ve TMP Klasörlerini taşıma – Bilgisayar Hızlandırma Windows 10

TEMP ve TMP, Windows ve programların tüm geçici verilerini depolayan sistem sürücüsündeki iki klasördür. Bu klasörlerdeki veriler genellikle geçicidir ve büyük dezavantajlar olmaksızın alan kazanmak için silinebilir.

Bununla birlikte, bu klasörlerin veri ile tekrar doldurulacağı için kalıcı bir çözüm aramak gerektiğini düşünüyorum. Bu sorunun kalıcı bir çözümü, bu iki klasörü daha fazla saklama alanlı başka bir sürücüye taşımak olacaktır. Bununla birlikte, programları ve Windows’un klasörlerin nerede olduğunu bilmeniz gerektiği gibi onları her zamanki gibi hareket ettiremezsiniz.

İşte taşıma yöntemi:

 • Önce, bu klasörleri taşımak istediğiniz sürücüye gidin ve iki yeni klasör oluşturun. Birini TEMP, diğeri TMP olarak adlandırın.
 • Bundan sonra Pencere + R’ye basın ve Çalıştır iletişim kutusuna sysdm.cpl yazın.
 • Gelişmiş sekmesine gidin ve aşağıdaki Ortam Değişkenleri düğmesine tıklayın.

  ortam-degiskenleri-temp-sil

  yerel-disk-c-temizleme

 • TEMP ve TMP değişkenlerini Kullanıcı değişkenleri bölümünde bulacaksınız.
 • TEMP’i tıklayın ve altındaki Düzenle seçeneğini tıklayın.
 • Burada, Değişken değeri alanına yeni konumu girmeniz gerekir.

  gereksiz-dosya-temizleme-pc-hizlandirma

  temp-dosyasini-tasima-2018-windows-10

 • Yeni konumda daha önce oluşturduğunuz TEMP klasörüne gidin ve konumunu yukarıdaki adres çubuğundan kopyalayın.
 • Konumu buraya yapıştırın ve Tamam’ı tıklayın.
 • TMP değişkeni için aynı işlemi yapın, ancak bunun yerine oluşturduğunuz yeni TMP klasörünün konumunu kopyalayıp yapıştırın.

Sisteminiz şimdi sistem sürücüsündeki klasör yerine yeni oluşturulan klasöre geçici dosyalar yazacak ve okuyacaktır. Ancak alanı boşaltmak için sistem sürücüsündeki TEMP ve TMP klasöründeki önceki tüm verileri silmelisiniz.

Bunun için arama alanına “%temp%” yazarsanız temp dosyası açılır. Açılan dosya içerisindeki tüm verileri silebilirsiniz.

6-Yinelenen Dosyaları Silin

Yinelenen dosyalar, kötü kopyalama / yapıştırma, yedeklemeler ve birden çok program yüklemesi nedeniyle zamanla oluşabilecek gereksiz dosyalardır. Bu dosyalar genellikle yararsızdır ve güvenle silinebilir. Bunların nasıl silineceğiz:

 • Bu amaçla Duplicate Cleaner’ın ücretsiz sürümü, çift dosyaları bulup silmek için iyi bir araçtır. Aracı indirin,yükleyin ve çalıştırın. Türkçe dil seçeneği vardır.
 • Program açılınca arama kriteri ve tarama konumunu belirleyin.

  bilgisayar-hizlandirma-temizleme

  duplicate-cleaner-programı-kullanimi-resimli

 • Yaptığınız tüm ayarlamalardan sonra “Taramayı Başlat” diyerek taramayı başlatın.
 • Tarama tamamlandıktan sonra araç, kopyalanan dosyaları ve aldığı toplam alan gösterecektir. Burada tüm dosyaları seçmeyin ve silmek için bazı dosyalar benzer olabilir, ancak farklı dosyalardır. Tüm dosyaları inceleyin ve bunların gerçek kopyalar olduğundan emin olun.
 • Seçilen tüm dosyaları silmek için üstteki “Dosya Sil” butonuna tıklayın.

Yerel disk C yer açma işlemini başarılı bir şekilde yapmış olacaksınız.

Yanlış bir dosyayı silmiş iseniz geri getirmek için R-Studio ile Veri Kurtarma yazımızı inceleyebilirsiniz.

7-Gereksiz Dosyaları Silme

Artık sizin için yararlı olmayan programları veya dosyaları silmenizi rica edemiyorum, aksine daha az kullanıyorsunuz, ancak gerekli olmayan verileri silmek biraz boşaltmak için iyi bir yoldur. İstenmeyen verileri hızlı bir şekilde silmek ve alanı boşaltmak için iyi bir PC temizleme aracı kullanabilirsiniz. Bu amaçla, CCleaner GB’lık alanı boşaltmaya yardımcı olan güvenilir bir araçtır.

 • CCleaner‘ı kurun.
 • Analiz düğmesini tıklatarak hızlı bir tarama yapın.
 • Silinebilecek tüm gereksiz verileri gösterecektir.
 • Önemli bir şey olmadığından emin olmak için bu verileri kontrol edin ve ardından verileri silmek için Temizle Çalıştır düğmesine tıklayın.

Not: CCleaner tarayıcınızın verilerini de siler. İnternet geçmişini, çerezleri, önbellek ve diğer kullanışlı verileri silmek istemiyorsanız, taramadan önce bu seçeneklerin işaretini kaldırın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir