2000’li Yılların Bilgisayar Anıları ve Eski Bilgisayar Oyunları

bitik-pil-unutulmus-oyunlar

Counter-Strike-Eski-Oyunlar

Almış olduğunuz ilk bilgisayarınızı muhtemelen sizde ben gibi unutmamışınızdır. Hele birde o bilgisayar için yaz tatilinizde hiç durmadan çalışmış iseniz unutmanız biraz daha zor olacaktır. Eski eski olsa da içimizde hep bir güzel anısı kalıyor. Nerde o eski  bilgisayar oyunları…

Eski Bilgisayar Oyunları – Eski Oyunlar PC

2000 yılından önce de komşumuzun birinde bilgisayar vardı. Yatay kasalı küçücük ekranlı. Bilgisayarda tek yaptığımız siyah komut ekranından oyunun klasörüne gidip oyunu açmaktı. Hatırladığım bir kaç oyun var. Bunlardan biri supaplex diğeri de volfied. Hatta oyunları o kadar çok sevmişim ki 2010 yılına kadar Windows 7 uyumlu sürümlerini bulup oynadım. Supaplex şuan Google Play’de de mevcut.

volfied-indir-supaplex

Herkesin o zamanlardan kalma anıları mutlaka vardır. Bu yazımızda da çoğumuzun ortak anısı olan oyunları uygulamaları yazmak istedik.

1- MoonStar Uygulaması – Adam Asmaca

İlk bilgisayarımda ki ilk uygulamaydı. Adam asmacada o bilgisayarda oynadığım ilk oyundu. Böyle bir sözlük uygulamasında adam asmaca oyunun olması şimdi biraz mantıksız gelse de o zamanlar mantık süzgecinden geçirmiyordum.

adam-asmaca-bitik-pil

2- Msn Messenger

Herhangi bir kızdan msn istemeye utansam da rastgele msn adresi yazıp eklediklerim olmuştu. Arkası gelmeyen titreşimler, tuhaf emojiler bunları ilk messengerda gördük. Yurt dışında bulunan akrabalarımız ile kamerada görüşmeyi teknolojinin gelebileceği en son nokta olarak gördük. Afilli afilli msn adresleri aldık. Badboy, prettyboy, crazygirl gibi 🙂

Ardından ne dinliyorum özelliği geldi. Bir keresinde şarkının ismini konuştuğum kızın ismi yapmıştım. Ne dinliyorum özelliğini açınca kız çok şaşırıp tüm sınıfa “ya böyle bir şarkı varmış bulamadım siz biliyor musunuz?” diye sormuştu.

gecmis-messenger-bitik-pil

3- Need for Speed 2 SE – UnderGround

İşte unutamayacağımız araba yarış oyunlarından nfs 2 se ve underground.

Nfs 2 SE de Ford İndigo diye bir araba vardı. Kelebek gibi üflesen takla atar ancak çok iyi viraj alırdı. Eğer tüm haritaları başarı ile bitirirseniz Fzr 2000 açılırdı ve bu araç aşırı hızlı giderdi. Oyunun en güzel yanı ise çift kişilik oynanabiliyordu. “Lap Record” cümlesi hâlâ kulağımda.

Nfs 2 Underground ise görüntü olarak çok daha iyi görünen şehrin içinde boş boş gezebileceğimiz bir oyundu. Siz öyle düşünür müsünüz bilemem ancak sonra ki nfs oyunlarında bile bu eski oyunlar ın tadını alamadım. Arabayı istediğim gibi modifiye edebiliyordum. Hele hele drift yarışlarını başa sarıp sarıp 50 tekrardan oynardım.

araba-fzr2000-ford-indigo

nfs-undergrand-2

4- Counter Strike – Half Life

İnternet kafelerin vazgeçilmez oyunu. Kütüğüne oynanıp yenilen takımın çıkarken hesabı ödediği bu oyun o kadar popüler ki devamı niteliğinde ki oyunlar bile günümüzde hâlâ oynanmakta. Assault, snow, ice Word, dust2 gibi unutulmaz haritaların tüm bölgelerini ezbere biliriz. Pis pis pusuya yatanlara hâlâ söveriz. Kimimiz keleş ile kimimiz dürbünlü ile kimimiz de pompalı ile şov yaparız. Herkesin vardır böyle favori silahları. Şimdi de CS GO gibi oynayanı çok olsa da 2000’li yıllarda Counter oynayan tayfanın gözünde hep ayrı bir yeri vardır.

counter-halflife

eski oyunlar

5- Knight Online

Buda gençliğimizi yiyen oyun. Şuan bile biri gece 4’te kalk dese kalkmayız. Ama o zamanlar hatırlarım tüm mahallenin gençleri olarak 4’te kalkar kırmızı kutuya girerdik. Partilere katılarak daha rahat kasılmak için diğer oyunculara parti pls diye yalvarırdık. Bazen de mageler partiye alıp sürekli ölerek level düşmemiz için Stonelara çekince ana avrat söverdik. Moradon, El Morad, Human, Karus derken yıllarımızı verdik bu oyuna. Bir keresinde 3 adet item vardı ve hepsine de rebit basacaktım ancak üçü de yanmıştı. Ben hayatımda hiç bir şeye bu kadar sinirlendiğimi hatırlamıyorum. O kadar bağımlılık yaratan bir oyundu ki gençliğinde bu oyunu oynamış şimdi çoluk çocuğa karışmış kişilere bile sorsanız hala özlerim oyunu der.

bitik-pil-eski-oyunlar

6- LimeWire

Kullandığı logo kesinlikle sizin de aklınızda kalmıştır. 2000’li yıllardan itibaren uzun süre müzik-video indirmek için kullandığımız program tam bir virüs çöplüğüydü. O zamanlar da Windows Xp kullandığımız için bir kaç virüs bilgisayarın anasını ağlatırdı. Kullanışlı bir program olsa da buna da az sövmemişizdir. O zamanlar kotamız 4 GB’dı ve indirmeleri ayın son günleri yapardık. Onda da 250 MB film indirirdik ancak indirmek istediğimiz video ile hiç alakası olmayan videolar çıkardı.

en-iyi-indirme-programları

muzik-indirme-eski-program

7- GTA Vice City

İçimizde ki kötü çocuğu dışarıya çıkardığımız oyun. Ders çalışır gibi Gta hilelerini bir kağıda yazıp babamdan bir teşekkür kazanmıştım. Kaç yaşımıza geldik hâlâ panzer, nuttertools, aspirine gibi şifreleri aklımda tutarım. Hayatımın geri kalanında kullanmayacağım gereksiz bilgi diye beynimden silmek istediğim bu şifreleri öyle bir ezberlemişiz ki kurtulmak mümkün değil. Oyunun amacı verilen görevleri yerine getirerek ilerlemekti ancak ne zaman oynadıysam hep boş boş gezdim bir kere görevleri yapayım dedim, bombalı helikopterli bir görevde takılı kaldım daha da görev yapmadım.

bitik-pil

en eski bilgisayar oyunları

8- Red Alert 2-Yuri

1999 yapımı oyun en unutamayacağım eski oyunlardan biri. Mahallede 4 komşu aynı modeme bağlıydık ve karşılıklı oynardık. Prizma tanklar, koruyucu köpekler, tanyalar, balonlar derken çok güzel bir savaş olurdu. Üzerine Yuri yaması yapılarak oyunun zevki bir kat daha artırılırdı. Bir sohbet esnasında gelin tekrardan oynayalım dedik ve Windows 10’a da kurup eski günleri yad ettik. Eski oyunlar dan olmasına rağmen hâlâ oynayanı var.

red-alert-bitikpil

eski bilgisayar oyunları

9- mIRC

O zamanlar virüs gibi yayılıp her bilgisayarda olan program. Genel de tuhaf tuhaf sohbetler olsa da o zamanlar biz internetten tanıştık diyenlerin tanışma yeriydi mırc. İnternet kafelerde mırcdan konuşma yapanlar ekranları kapatmaya çalışır acaba ne konuşuyorlar diye merak uyandırırlardı. Kayıtlı kullanıcılar slm slm diyerek yemlenir geri dönen olursa hemen yapışılırdı.

canli-sohbet-bitikpil

10- Age Of Empires

Madenci, oduncu, olur, yaparım gibi sesler nasıl unutulabilir ki? Odunla, tarlayla, balıkla uğraşacağız diye savaşmaya vakit kalmazdı. 6 kişi multiplayer oynadım mı uzun uzun saatler kalkamazdık bilgisayar başından.1997 yılında başlayan oyun serisi 2017 yılında bile bir sürüm çıkardı. Ancak her ne kadar yenilenirse yenilensin eskilerin tadı bir başka oluyor.

guzel-bitik-pil-yorum

eski oyunlar pc

11- Total Club Manager-Uefa Champions League 2004-Word Cup 2006 – Pes 2006

Total Club Menager, oyun o kadar doğaldı ki kazandığınız para ile özel hayatınızı da çekip çeviriyordunuz. Ev, araba alıp kız arkadaş yapabiliyordunuz. Futbol olarak dünyanın çeşitli yerlerinde futbol okulu açtırıyorsun. Bunları hatırlayınca gerçekten o zaman için oynadığımız güzel oyunlardanmış.

Dünya Kupasının oyunu da çok hoşuma giderdi. Maçtan önce maç hangi ülkede ise o ülkeden resimler gösterirdi. Görüntü ve oynanış o zamanlara göre gerçekten üst seviyeydi. Çok zevk alarak oynadığım eski oyunlar dan biridir.

Pes 2006 da ülkemizde Pes’in tanındığı ilk oyun. Her ne kadar daha önce de oyun çıkartmış olsalar da biz Pes’i 2006 yılında İnterli şişko Adriona ile tanıdık. 6 kişi bilgisayarın başına oturur biri klavye ile biri joystick ile oynardı geri kalan dört kişide sırasını beklerdi. Yenilen kalkardı ve o zamanlar joystickle pek oynayamadığımız için klavyeye oturan kişiyi yerinden etmek zordu.

12- Mortal Kombat

Müzikleri mi iyiydi bilmiyorum ama her oynayanın oyun sesini sonuna kadar açtığı oyun. Sonya Blade, Shao Kahn, Scorpion, Sub-Zero ile bilgisayar başında az sabahlamadık.

mortal-kombat-indir

eski bilgisayar oyunları

Aklımıza geldiği kadar eski oyunlar ımızı programlarımızı yazmaya çalıştık. Bunların haricinde mutlaka sizin de çocukluğunuzu alan farklı yazılımlar vardır. Ama tüm bu farklılıklara rağmen yaşıtlarınızla sohbet etmek gerçekten güzel. Bir koyun meee leme sesi duyduğunuzda hepinizin aklına winamp uygulamasının gelmesi yüzlerde ayrı bir tebessüm yaratıyor.

 

 

1 Comment

  1. furkan demir dedi ki:

    hepsini okudum eski anılarıma gittim teşekkür ederim ellerine sağlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir