Kötü Uyku ve Bölünen Uyku Alzheimer Belirtileri Mi?

alzaymir-neden-olur

alzheimer-belirtileri-evreleri

Düzensiz ve Kalitesiz Uyku Alzheimer Hastalığının Belirtileri Mi?

Yeni araştırmaya göre, gece boyunca sürekli uyanma yani parçalanmış uyku, Alzheimer belirtileri olabilir.
Nöroloji dergisinde yakın zamanda yayınlanan bir araştırmada, sağlıklı ancak uykusu sürekli bölünen kişilerin, Alzheimer hastalığının erken belirtisi olarak görev yapabilen, amiloid plak denilen bir maddeye sahip oldukları bulundu.

Alzheimer’e bağlı hafıza kaybına neden olan hasar hastalığın semptomları belirginleşene kadar 15 ila 20 yıl arasında başlayabilir.
Diğer çalışmalar, yetersiz uyku ile Alzheimer arasında da bir bağ olduğunu göstermiştir.
Bu yeni çalışma, uyku bozukluğunun gelecekteki nörodejeneratif hastalıklar için erken belirtilerinden olabileceğini gösteriyor.
Bulgular aynı zamanda uyku sorunlarını çözümlediğimizde aynı zamanda beyin sağlığını da korunmuş olacağını gösterdi. Ancak öğrenmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu muhakkak.

bitikpil-alzaymir-hastaligi-evreleri

Alzheimer-hastaliginin-belirtileri

Alzheimer Nedenleri – Kalitesiz Uyku Alzheimer mı Yapıyor?

Yeni çalışmada, araştırmacılar, ortalama yaşı 66 olan bilişsel olarak sağlıklı 189 yetişkinin uyku döngülerini izledi. Alzheimer’le ilgili proteinleri ve plakları aramak için beyinlerini analiz ettiler. Katılımcıların çoğunun nispeten normal uyku döngüsü vardı ve 139 hastada amiloid proteini oluşumu belirtisi yoktu. Geriye kalan insanda uyku sorunları vardı, fakat çoğunlukla yaş, uyku apnesi veya başka nedenlerle olabilir diye düşünülürdü.

İşte şaşırtan sonuç şu ki bu 50 kişinin hepsinde Alzheimer yapabilen amiloid olduğu görüldü. Yani siz o uyku bozukluğuna ister uyku apnesi ister yaş deyin ancak o uyku bozuklukları amiloid’in var olması ve artışına sebep oluyor. 

Araştırmacılar ayrıca bir başka çalışmada farenin uyku ritimlerini bozdular ve bunu yaptıklarında beyinlerinde amiloid plak oluşmasına neden olduğunu buldular.
Yakın zamanda yapılan diğer araştırmalar, uyku bozukluğu daha az olan kişilerde de Alzheimer hastalığının belirtileri olduğu gözlemlendi. Yakın tarihli bir çalışmada, bir gece uykusuzluğunu bozmakla bile Alzheimer ile ilgili proteinlerin çoğalmasına neden olabileceği bulundu. Bu bir gece kötü uykunun Alzheimer’e yol açtığı anlamına gelmez. Fakat kötü uyku alışkanlıklarını düzeltmek için iyi bir motivasyon.

Bazı araştırmalar, herhangi bir uyku bozukluğunun beyindeki değişikliklere (farelerde ve insanlarda) yol açtığı görüşündedir. Uykunun bir temizleme işlevi olduğunu ve derin uykudayken beynimizin düzenli olarak oluşturduğu bazı proteinleri yıkadığını biliyoruz.

Bu sebeple beynimizde ki kötü oluşumlardan kurtulmak için düzenli ve rahat uykuya ihtiyacımız var. İyi uykular…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir