Almanya, Yılbaşında Yenilenebilir Enerji Üretimi Fazla Olunca Kullanıcılara Ücret Ödedi | Bitik Pil

guc-ruzgar-gunes-solar-enerji

bitikpil-yenilenebilir-enerji

Almanya’da yenilenebilir enerji arzı, talebi geride bırakınca insanlar elektrik kullandığı için para aldı. Bu gibi durumların yaşandığını duyduğumuz Almanya’da yılbaşında üretilen enerji tüketilen enerjiden fazla olunca kullanıcılara ücret ödendi.

solar-yenilenebilir-guc-para

Peki Bu Nasıl Olur?

Almanya son yıllarda başta rüzgar ve güneş olmak üzere yenilenebilir enerji sektörüne 200 milyar doları aşan yatırım yapmıştı.

Elektrik talebi düşük olduğunda (örneğin, büyük fabrikalar kapatıldığında veya hava durumunun makul olmayan derecede güneşli olduğunda) hafta sonu gibi ülkenin santralleri, tüketicilerin gerçekten ihtiyaç duyduğu enerjiden daha fazla elektrik enerjisi üretiyor.
Bu farklılık ortaya çıkması normal görülür çünkü rüzgar ve güneş enerjisi genellikle tutarsızdır. Hava rüzgârlı veya güneşli olduğunda, elektrik üretimi artar ancak bu fazla enerjiyi depolamak zordur. 

Hava hafta sonu Almanya’nın bir kısmında olduğu gibi sıcak olduğunda ve çoğu işletme kapandığında, santraller olağandışı düşük talebe rağmen aşırı güç arzı oluştururlar. Ardından üretilen elektrik kullanılamayınca elektrik fiyatları sıfırın altına düşer.
New York Times, bazı imalat fabrikalarının ve ofislerinin megawatt-saat başına 60 ABD Doları bedelle elektrik kullanması için teşvik edildiğini bildirdi. 
Yenilenebilir Enerji Geçişinde Önemli Zorluklar Var

Elektrik üretmek için çoğunlukla fosil yakıtlara dayanan geleneksel elektrik hatları, çıktıların talebe uyması için tasarlanmıştır. Fakat üretim, hava şartlarının bir fonksiyonu olduğu için yenilenebilir enerji teknolojisi henüz talebe göre üretilememiştir.

Energy Brainpool genel müdürü Tobias Kurth Times gazetesine verdiği demeçte, “enerji pazarının yenilenebilir enerjiye geçiş sürecindeki en önemli zorluklardan biri” dedi.

bitikpil-en-yeni-teknoloji


Depolama teknolojisi yenilenebilir enerji kaynaklarının verimliliğini geride bıraktığından, bu olumsuz fiyatlandırma durumunun tekrar oluşacağı muhtemeldir. Bu durumda hükümetler, fiyatlar negatif gittiğinde güç tüketimini artırmak için insanlara teşvikler vermeleri gerekebilir.
Uluslararası Enerji Ajansı, yenilenebilir enerjinin 2040 yılına kadar küresel enerji üretiminin yüzde 40’ından oluşacağını öngörüyor

Önümüzdeki beş yıl içinde, yenilenebilir enerjiler tarafından üretilen elektriğin dünyadaki payı diğer kaynaklardan daha hızlı bir şekilde büyümesi bekleniyor.

The Guardian’a göre Britanya’da, 2017’de kömür olarak ürettiği elektriği üç katına çıkararak yenilenebilir enerji kaynakları üretildi. Haziran ayında, özellikle rüzgarlı bir gece boyunca, güç fiyatları İngiltere’de aslında birkaç saat sıfırın altında düştü ve bu muhtemelen tekrarlanacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir