bitikpil-sogan-neden-goz-yasartir

aglamanin-faydalari-yetiskinler-neden-aglar

Bebekler ağlamak için bir çok sebep bulurlar. Ancak yetişkinler neden ağlar? Ağlamanın Faydaları nelerdir? Soğan doğrarken neden ağlarız?

Herkes bebeklerin neden ağladığını biliyor. Çünkü ihtiyaçlarını dile getiremiyorlar. Bu sebeple bir iletişim biçimi olarak ağlarlar. Ağlamak onlar için kendilerini ifade edebilecekleri tek yoldur. Doğduktan sonra bebekler üç nedenle ağlarlar.
1-Aç olduklarında ağlarlar.
2-Uykuları geldiyse ve uyuyamıyorlarsa ağlarlar.
3-Islandıkları zaman ağlarlar.

Yetişkinlerin Ağlama Sebepleri

 Bir yetişkinin ağlaması için illaki ciddi bir olay olması gerekmiyor. Yetişkinler, hayali olduğu halde bir filme bile ağlayabilir. Okudukları kitapta üzücü bir hikayeden de etkilenip ağlayabilirler.

Ağlamanın Bilimsel Faydaları

Bilim adamları, ağlamanın çok faydalı olduğına inanıyorlar. Stresle ilgili toksinler ağladığımızda vücudumuzdan atılır. İyi bir ağlama, kişinin stres atmasına yardımcı olur. Gözyaşları yavaşça akarken stres hormonları azalır ve kişi kendini daha iyi hisseder. Bir kişi ağlamak istediğinde bu isteği tutmamalıdır. Bunu yapmak kalbe, kansere ve yüksek tansiyona zarar verebilir. Rahat bir ağlama, insanları kalp problemlerine karşı korumak için kalbe kan akışını artırabilir.
Çoğu psikolog, duygularınızı bastırmanın uzun vadede tehlikeli olabileceğini düşünür. Araştırmalar, duygusal gözyaşlarının belli olmasında diye içine atılması kalp hastalığı ve hipertansiyon riskinin yükselmesine neden olduğunu gösteriyor. Psikologlar acı çeken kişilerin duygularının içinde yalnızlaşması yerine konuşma ve ağlama yoluyla duygularını ifade etmelerini önerir.
Araştırmalar, kolit veya ülserlerden mustarip olan kişilerin, gerektiği kadar sık ​​ağlamamasına bağlı olduğunu gösteriyor.

Ağlamanın Faydaları

  1. Ağlayan stresi azaltır.
  2. Ağlama, kalp krizi, yüksek tansiyon, kanser ve diğer hastalıkları önlemeye yardımcı olabilir.
  3. Ağlama, kalp atışlarını yavaşlatır ve kişinin iyi bir ağlama sonrasında daha iyi hissetmesini sağlar.
  4. Ağlamak sizi altta yatan olay hakkında soru sormaya zorlar.
  5. Ağlamak, yeni acıların gömülmesini önler.
  6. Ağlama sakinleştirici bir etki üretir.

Kadınlardan Erkeklerden Daha Fazla Ağlıyor…

Bilim adamları, kadınların erkeklerden çok ağladığını tespit etmişlerdir. Kadınların, erkeklerden dört kat daha fazla ağladığını söylüyorlar. Tabi bu istatistik bazı ülkelerde değişiyor. Örneğin Romanya, İzlanda ve Bulgaristan’da erkeklerin kadınlara göre daha çok ağladığı tesğit edildi. Erkek ve kız çocuklarının ağlama sayıları ise neredeyse aynı. Bu aynı giden ağlama sayıları 10-12 yaşlarından sonra bozulmaya başlıyor. İşte bu yaşlardan itibaren artık kızlar erkeklere göre daha çok ağlıyor.
Kadın Sağlığı Dergisi, testosteron ve östrojenin azalması nedeniyle bazı orta yaşlı erkeklerde ağlama sayısının diğer erkeklere göre arttığını söylüyorlar. Aynı dergiye göre, erkekler genellikle büyük kayıplara maruz kaldıklarında ağlarlar. Geriye kalan zaman, stresli veya sinirli olduklarında kızarlar. Bununla birlikte, kadınlar genelde hayal kırıklığına uğradıklarında gözyaşı dökerler. Kadınlar ağlarken, erkeklerden daha yüksek sesle ve daha fazla gözyaşı döküyorlar. Bunun nedeni, erkeklerin kadınlardan daha küçük gözyaşı bezleri olmasıdır. Bu nedenle, göz yaşları kadınlar kadar fazla olmuyor.
Ağlamak insan doğamızın bir parçasıdır ve zaman zaman rahat bir göz yaşı dökme insan için faydalı olacaktır. Ağlamak, duygusal bir duruma tepki olarak gözyaşı dökülmesidir. Florida’da bir anket yapıldıktan sonra, bir nöropsikolog, kadının neredeyse yüzde 90’ında ve erkeklerin yüzde 80’inde ağladıktan sonra daha iyi hissettiklerini belirtti.

Çoğu insan, ilaçla tedavi veya psikiyatrdan yardım almak yerine ağlamayı tercih ediyor ve bunun kendilerine daha iyi geldiğine inanıyorlar. Ağlama iyileştirici bir terapidir. Stresin azaltılmasına, ruhsal durumun iyileşmesine, olumsuz duyguların hafifletilmesine ve ruhun yeniden dolmasına yardımcı olur. Ağlamak, bir kişinin endişe yaratan yüksek manganez seviyesini düşürür.

Bütün gözyaşları aynı değildir.

Gözyaşları stres, zevk, öfke, üzüntü ve fiziksel ağrı nedeniyle ortaya çıkan güçlü duygulara tepki olarak üretilir. Bunlar doğal bir ağrı kesici içeren gözyaşları. Bu yüzden bazı insanlar iyi bir ağlamadan sonra kendilerini daha iyi hissetmekteler. Refleks gözyaşları, gözlerdeki rahatsızlıkları ve vücudumuzdaki stresli zamanlarda oluşan toksik kimyasalları yıkayan gözyaşlarıdır. Timsah gözyaşları ise sahte gözyaşıdır. Timsahlar avlarını cezbetmeye çalışırken ağlar gibi davranırlar. Timsah gözyaşları samimi değildir ve duygu ile bağlantılı değildir.

yetiskinler-neden-aglar

aglamanin-faydalari

Soğan Doğrarken Neden Ağlarız?

Kongre Kütüphanesine göre, soğanların doğranması, soğanların havaya bırakıldığı kimyasal maddeler yüzünden insanların gözlerinde gözyaşı dökmesine neden olabilir. Doğrama işlemi sırasında, soğandaki amino asitleri sülfonik aside dönüştüren bir enzim soğandan salınır. Sülfenik asit gözlerin bezlerini tahriş eden bir maddedir. Bu işlem refleks gözyaşlarının oluşmasına neden olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir