Açılmayan Bilgisayardan Veri Kurtarma | Verileriniz Kaybolmasın | Bitik Pil

bitik-pil-ubuntu-kurtarma

acilmayan-bilgisayardan-veri-kurtarma

Bilgisayarınızda yüklü işletim sistemi açılmaması veya bilgisayarların donanımsal bir sorun yüzünden kullanılamaması verilerinizin kaybolmasına sebep olur. Bu yazımızda çöken bilgisayardan veri kurtarma veya hiç açılmayan bilgisayardan veri kurtarma işlemlerini anlatacağız.

Daha önce bu sorunu yaşadığım için sizde format atmaya razı olacaksınız ancak resimlerinizin videolarınızın gitmesinden korktuğunuz için atamayacaksın.

Bilgisayarınızda ki küçük büyük tüm veriler öncelikle sabit diske kaydedilir. Bu sebeple sabit diskiniz bozulmadığı sürece bilgisayarın açılmaması veya donanımda büyük hasarların olması verileriniz gittiği anlamına gelmez. Yani diskiniz sağlam ise eksiksiz olarak tüm dosyalarınıza ulaşabilirsiniz.

Şimdi çöken veya açılmayan bilgisayardan veri kurtarma işlemlerini senaryoya göre anlatalım.

1-Bilgisayarınızda Donanımsal Bir Problem Var İse;

Bilgisayarınız bir ana kart veya güç kaynağı gibi problemlerden dolayı açılmıyorsa bu verinizin silindiği anlamına gelmez. Ancak verilerinize ulaşmak istiyorsanız bilgisayarınızın diskini sökerek çalışan bir bilgisayara ek hard disk olarak takabilirsiniz. Bunu yaptığınız da kullanmış olduğunuz diğer bilgisayar sizin diskinizi sistem diski olarak değil veri diski olarak görür ve verilerinize ulaşabilirsiniz. Bundan sonra verilerinizi bir usb, DVD gibi depolama aygıtlarına aktarabilirsiniz.

2-Donanımsal Bir Problem Olmamasına Rağmen Sistem Çöktüğü İçin Verilerinize Ulaşamıyorsanız;

Öncelikle bir arkadaşınızdan veya evinizde başka bir bilgisayar var ise ondan Ubuntu’yu indirin. Ubuntu

İndirme işleminden sonra işlemler için usb kullanacak iseniz rufus ile isoyu USB’ye boot edin. Rufusu indirmek ve kullanımı öğrenmek için buraya tıklayın.

İşlemler için CD veya DVD kullanacak iseniz sürücünüze boş diski takın ve indirdiğiniz iso dosyasına sağ tıklayarak “disk görüntüsünü yaz” deyin. İşlem bitince CD-DVD hazır.

Şimdi açılmayan kendi bilgisayarınıza hazırlamış olduğunuz usb veya CD-DVD takın.

Bilgisayarınızın bios ayalarlarından usb hazırlamış iseniz usb’yi birinci sıraya, CD-DVD hazırlamış iseniz CD-DVD sürücünüzü birinci sıraya alın ve kaydederek çıkın.

Bilgisayarınız açıldığında karşınıza resimde ki gibi bir ekran gelecektir.

ubuntu-kurulum-boot-etme

Try ubuntu seçeneğine tıklayın. Bu işlem kurulum yapmadan size ubuntu’yu kullanma imkanı verecektir.

Ubuntu ile bilgisayarınızda ki dosyalar arasında rahatlıkla gezinebilecek ve kişisel dosyalarınızı isterseniz harici bir usb,CD,DVD veya başka bir hard diske atabileceksiniz. 

Verilerini güvenli bir depolama aygıtına aldıktan sonra bilgisayarınıza istediğiniz gibi format atabilirsiniz.

Bilgisayarınızın hem donanımında hem yazılımında bir problem yok ancak dosyaların bir şekilde silindi ise R-Stdio ile verilerini kurtarabilirsiniz. R-Studio programını indirmek ve kullanmak için buraya tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir