etwinnig-proje-uye-olma
eTwinnig Nedir? eTwinnig Projesi – eTwinnig Live ve TwinSpace
Ocak 24, 2018
bitikpil-yanardag-patlamasi
Bilim Adamları: Yıkıcı Volkanik Patlamalar Gelecekte Daha Sık Olacak
Ocak 27, 2018
Tümünü Göster

Dana Kesim Fiyatları 2018 – Dana Kesimi – Sığır Kesimi

bitikpil-hayvan-kesim-inek

dana-kesim-fiyatlari-2018

Dana Kesim Fiyatları 2018

Dana ve sığır kesim fiyatları hayvancılık sektörü ile ilgilinen her insanın takip etmesi gereken hususların başında gelir. Herkes sabahını akşama katıp emek verdiği hayvanlarının karşılığını elbette almak isteyecektir. Bu sebeple hem bazı illerde araştırma yaptık hemde bazı firmalarla görüşerek fiyat aldık.

Araştırmaya başlar başlamaz şunu farkettik ki; şehirden şehire fiyat oynamaları oluyor. Yetkililerin dışında üreticilere de dana kesim için hangi firmayı kullandıklarını ve ne kadara dana kesimi yaptırdıklarını sorduk. Çoğu üretici tabi tepkili ancak tepkileri dana kesim fiyatına değil. Onlar da halkın ucuza et yemesini istiyor ancak ucuza kestirmeleri için girdi fiyatlarının düşmesini istiyorlar.

Biz daha önce bu iş ile ne kadar zor para kazanıldını büyükbaş hayvan yetiştirerek para kazanmak yazımızda dile getirmiştik.

Sığır Kesim Fiyatları – Dana Kesim Fiyatları

CinsSimental ve DiğerHolstein – Hoştayn
Yağlı

Kg Başı Fiyat

24.5 TL24.2 TL
Yağsız

Kg Başı Fiyat

 26.5 TL
26.2 TL

Bu fiyat 26.01.2018 tarihinde Konya Torku Panagro firmasından alınmıştır.

dana-kesim-nereye-yaptirilir

dana-kesim-fiyatlari-2018-bitikpil

Yukarıda üreticilerle görüştüğümüzü ve üretilerin pek memnun olmadığını yazmıştık. Burada Konya üreticilerine ayrı bir sayfa açmak istiyorum. Çünkü onlar kesim fiyatlarının Konya’da diğer illere göre daha düşük olduğunu hatta merkezle ilçelerin bile fark ettiğini söylüyorlar. Araştırmamızın sonucunda bizde dikkat ettik ki, kızmakta çokta haksız değiller.

Örneğin Balıkesir’de yağsız peşin 27.5 TL kesim olduğunu öğrendik. Ortalama bir besi 400 kg gelse bu dana başı 400 TL daha az para demek besici için. Rizede de bir üreticinin de besisini 27.5 TL’ye kestirdiğini öğrendik. Dana kesim fiyatları Afyon’da da yakın fiyatlarda. Yağlı 25 TL Yağsız 27 TL.

Dana Kesimi Nerede Yaptırılır? Sığır Kesimi Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

1-Öncelikle bazı üreticilerin dana kesimi için danalarını aracıya verdiğini fark ettik. Aracılar sağda solda pek araştırma imkanı olmayan kişilere giderek hayvanlarını normal kesimden 1 TL daha ucuza peşin fiyata alıyorlar. Besici de hiç yorulmadan hayvanlarını bir yere götürmeden peşin paraya satmış oluyorlar. Aracılar da aldıkları hayvanları kesimhaneye götürüyorlar ve kilo başı 1 TL kazanıyorlar. Burada alan-satan memnun gibi gözüküyor ancak emek boşa gidiyor. Bunu Konya’da Torku tesislerine 4-5 km uzakta olan üreticiler bile yapıyor. Neden aracıya verdiğini sorduğumuzda da Torku’nun aldığını bilmiyordum diyor. Konuştuğumuz kişi 5 dana vermiş aracıya. Yani aracı 5 danadan, o danaları kamyonunda sadece 5 km ileriye götürerek 2.000 TL para kazanıyor. Emeği var mı? Yok. Ama o üreticinin o danaların üzerinde 2 yıl emeği var. Saman-yem masrafı var. Aracının ise neredeyse hiç masrafı yok…

Büyükbaş Hayvan Çiftliği Nasıl Kurulur, Besi Çiftliği Maliyeti Ne Kadardır Merak Ediyorsanız Buraya Tıklayarak Yazımızı İnceleyebilirsiniz.

dana-sigir-kesim-torku

sigir-kesim-fiyatlari-2018

2-Dalavereci kesimhanelere dikkat. Bu olayı gözümüzle görmesekte çok sayıda üreticinin şikayeti üzerine yazmak istedik. Şimdi kesimler şöyle olur; hayvanın ayağı,kafası, midesi çıkartılır çıkartılır en son kalan et kilogramından size ödeme yapılır. Ancak bazı kesimhanelerin bu çıkarma işlemini abarttığını söylüyorlar. Üreticilere 0.5 TL fazla fiyat veriyorlar üreticiler de 200 TL fazla kazanmak ümidi ile besilerini veriyorlar. Ancak garanti 400 kilo gelir dediği danası malesef 360-370 kilo geliyor. Yani 200 TL kazanayım derken 500 TL zarar ediyor.

Dana Bank, Süt Bank Projesi ile Para Kazanma Yazımızı Okumak İçin; Tıklayın.

2 Comments

  1. murat dedi ki:

    kardeşm ben konya ereggliden yazıyom inanır mısın nerde oyuncu duzenbaz adam var hespi burada. biri 23e alır biri 25der paranı vermez. allah belalarını verisn hepsinin emek düsmanları

  2. tufan dedi ki:

    Akdeniz ile doguda da ucuz normalde karadenizde 27 ise akdeniz de 26 oluyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir